macOS High Sierra için Önemli DNS Virüsü Ortaya Çıktı

0
128

macOS High Sierra, aynı dönemde yayınlanan iOS 11 işletim sistemine göre daha başarılı bir işletim sistemi oldu. Mac modellerini daha kullanışlı hale getiren macOS High Sierra işletim sisteminin yeni güncellemeleri de ciddi bir seviyede performans farkı oluşturmayı başardı.

Fakat bunlara rağmen yeni işletim sisteminde de bazı güvenlik açıkları ortaya çıkmıyor değil. Daha önce App Store şifresinin aşılmasını sağlayan güvenlik açığı, sisteme fiziksel erişimle şifreleri boşa çıkaran güvenlik açığı derken şimdi ise macOS High Sierra DNS güvenlik sorunu ortaya çıktı. Peki, yeni açık nelere neden oluyor? Nasıl kontrol edilir? Güvenlik önlemleri neler?

macOS High Sierra DNS Güvenlik Sorunu Nelere Neden Oluyor?

Yeni açık bilgisayarların DNS sunucu ayarlarını değiştiriyor. DNS sunucu ayarları değiştirilerek, kötü amaçlı olarak hazırlanan sunuculardan trafik yönlendirilmesi yapılıyor. Burada bilgileriniz ve önemli verileriniz günlüğe kayıt ediliyor. Tek olumsuz yan bu değil.

macOS High Sierra

Zararlı yazılımla beraber DNS korsanlığı yapan hackerlar sisteminize bir kök sertifikası kurarak, kimlik bilgilerinize kadar çalabiliyor. En iyi ihtimalle sisteminizden kripto madencilik yaptırılıyor. Yapılabileceklerden şöyle bahsedebiliriz; ekran görüntüsü alınabiliyor, reklam virüsleri gibi bir kullanım sunulabiliyor, izinsiz dosya indirme sorunları, istenen komutu çalıştırmak gibi olumsuz etkilerle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

macOS High Sierra

macOS High Sierra DNS Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Virüs olarak ve DNS sistemini etkileyen sorunun anlaşılması için kullanıcıların yapabilecekleri birkaç kontrol de var. Böyle bir olumsuzluktan etkilendiğinizi ve macOS High Sierra sisteminize zararlı yazılım bulaştığını düşünüyorsanız, yapacağınız işlemler şöyle;

  • Sistem Tercihleri kısmına gidin
  • Ağ kısmına girin
  • Gelişmiş bölümüne tıklayın
  • DNS menüsüne girin ve burada tanımadığını “82.163.143.135” ve benzeri uzantılı bir adres var mı bakın.

Bu şekilde bilinmeyen bir adres varsa ne yazık ki macOS High Sierra sisteminiz durumdan etkilenmiş demektir. Bunun için Apple’ın bir güncelleme yayınlamasını bekliyoruz. Ayrıca virüs programları içinde tanım güncellemeleri gelecektir.

İLGİLİ HABER:  iOS 14.5 ile Safari'de Önemli Bir Düzenleme Yapılacak

Konu hakkında sormak istedikleriniz varsa mesaj bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Önceki Haber: YouTube iOS Sürümü Karanlık Mod Desteği Aldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?