macOS High Sierra Detaylanıyor. İşte Merak Edilen Sistemler

0
61

Apple’ın WWDC 2017 etkinliğinde tanıttığı yazılımlardan birisi de yeni macOS High Sierra işletim sistemi olmuştu. İlk bakışta oldukça beğeni toplayan yenilikleri bulunan macOS High Sierra serisinin yavaş yavaş yeni özellikleri de detaylanmaya başladı. WWDC 2017 günü tanıtımdan sonra macOS High Sierra işletim sisteminin detaylarını zaten ele almıştık. Bu yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Bakınız: macOS High Sierra Tüm Özellikler

Şimdi ise ilk beta sürümünün denemelerinden sonra bazı yeni özelliklere daha detaylı olarak bakacağız.

macOS High Sierra Yeni Detaylar

Yeni işletim sisteminin detaylarına geçmeden önce ilk olarak yeni işletim sisteminin getirdiği iyileştirmelere bakacağız.

macOS High Sierra

macOS High Sierra Fotoğraflar Nasıl Değişti?

Google Fotoğraflar uygulaması Apple’ın Fotoğraflar uygulamasından çok daha üstün görülüyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Apple, macOS High Sierra ile fotoğraflar düzenlemeleri yapmıştı. Peki neler değişti? İlk değişiklik araçlar kısmında.

macOS High Sierra

Apple artık fotoğraflarınızı çok daha başarılı bir biçimde düzenlemenizi istiyor. Bu nedenle macOS High Sierra işletim sistemine yeni araçlar geldi. Sürekli açık olan kenar çubuğu bir yana dursun artık yeni uygulamada renk paletlerinden tutun, kesme düzenleme araçları bile çok daha işlevsel. Ayrıca artık 3.parti düzenleyicilerinde desteği verilmekte.

Sanal Gerçeklik Hakkında Ne Biliyoruz?

Sanal gerçeklik yeni bir teknoloji değil. Google, Steam, Samsung gibi firmalar çok daha önceden sanal gerçeklik sistemlerine geçiş yaptı. Fakat Apple bu teknolojiye her zaman için mesafeli bir duruş sergiledi. Daha çok artırılmış gerçeklik üzerinde duran Apple’ın, sonunda düşüncesini yıkarak sanal gerçeklik teknolojilerine yöneldiğini gördük. macOS High Sierra VR desteği epey beğeni de toplamayı başardı. Fakat tabi ki ARkit biraz daha önde.

macOS High Sierra

Apple sanal gerçeklik teknolojisinin derinliklerine inecek olursak karşımıza Valve ortaklığı çıkıyor. SteamVR desteği ile yapılan yeni teknoloji de yok yok. Metal 2’den yararlanılan yeni teknoloji de sanal gerçeklik oyunları ve uygulamalarını çalıştırmak mümkün. En önemlisi de Unity, Unreal gibi oyun motorlarında VR için geliştirme de yapabileceksiniz. Yani hem yeni VR oyunları hem de uygulamaları görmeye başlayacağız. Bunun için External Graphics geliştirici kiti de sunuldu.

macOS High Sierra

Yeni Dosya Sistemini Denediniz Mi?

Apple’ın macOS High Sierra sistemiyle beraber H.265 sistemine geçtiğini, bu sayede videolardan %40 yer tasarrufu sağlandığını WWDC gecesi yazdığımız yukarıdaki yazıda belirtmiştik. Dosya kontrolü ve doğru alan kullanımı için yapılan bu iyileştirme bir yana dursun bunun yanında macOS High Sierra ile APFS sistemine de geçiş yapıldı.

macOS High Sierra

Bu ne demek? Artık sistemde çökmelere karşı koruma, özel şifreleme ve daha birçok yenilik görmek mümkün. Bunun yanında dosya alanları da çok daha iyi yönetilebilir hale geldi. Kısacası artık çok daha hızlı bir depolama teknolojisinin ayrıcalıklarını yaşarken daha güvenlik kullanım sağlayabileceksiniz. Zaten böyle bir Mac için geç bile kalmıştı.

Ayrıca artık bir de iCloud dosya paylaşımı konusu var. macOS High Sierra sayesinde istediğiniz kullanıcıyla dosyalarınızı paylaşma gibi bir sistem geldi ki, güvenlik sorunu olmazsa özellikle ofislerde ve iş dünyasında bu sistem çok öne çıkacak gibi.

Apple Music sistemi yenilemeleri, Siri yenilikleri ve Notlar kısmında yapılan yenilikleri de düşünecek olursak macOS High Sierra gerçekten bu sene iddialı geldi. Geri kalan tüm özellikler için WWDC 2017 macOS High Sierra yazımızı inceleyebilirsiniz bağlantı yukarda. Ayrıca macOS High Sierra beta kullanımı yapan kullanıcılardan da yorumlar bekliyoruz.

Dikkat: macOS High Sierra VR deneyimi için Unreal Engine tarafından paylaşılan videoyu da aşağı da bulabilirsiniz. Özellikle yeni oyunlar böyle yapılacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?