macOS High Sierra APFS Hatası Veri Kaybına Neden Oluyor

0
101

Apple’ın Mac kullanıcıları için sunduğu yeni dosya sistemi olan APFS, genel değerlendirme olarak bir hayli başarılı bulundu. Dosyaların kapladığı alanın daha iyi yönetilmesi ve hız konusunda da daha iyi çözümler sunan yeni dosya sisteminin şimdiye kadar bir sorun çıkarmadığını gördük. Fakat bugün bir geliştirici tarafından paylaşılan bilgiler macOS High Sierra APFS hatasını gündeme getirdi. Söz konusu hatanın ise ciddi sorunlara neden olabileceği yine verilen bilgiler arasında yer alıyor. Yaşanabilecek en büyük sorun ise verilerin kaybolması sorunu. Hatanın detaylarını ele alalım.

macOS High Sierra APFS Hatası Neden Kaynaklanıyor?

Geliştirici Mike Bombich tarafından ortaya çıkarılan sorunda, veri yazma hatalarından söz ediliyor. MacOS işletim sisteminin masaüstüne yerleştirdiği dosyalar olarak bilinen seyrek disk görüntüleri olarak bilinen kısımda yaşandığı belirtilen sorun, ana disk dolmasına rağmen APFS biçimlendirmesi nedeniyle bu tip dosya alanlarının boş gözükmesine neden oluyor.

Yani seyrek disk görüntüsü olarak dile getirdiğimiz kısım nedeniyle disk dolu olsa bile boş yer var gibi bir durumla karşı karşıya kalınıyor. İşin ilginç yanı ise bu kısma veri eklenebiliyor olması.

macOS High Sierra APFS

Geliştirici yaptığı testlerde bu kısma veri yüklenebildiğini görmüş. Bunun için bir video dosyası kullanılmış. Dolu alana atılmış olmasına rağmen çalışan içerik kopyalanmak istediğinde ise sorunlar yaşandığı belirtiliyor. Ayrıca bu açık nedeniyle fiziksel disk içerisinde yer alan verilerin üzerine yazma gibi bir durumun söz konusu olabileceği de belirtiliyor.

Biraz karmaşık bir sistem olsa da önemli bir açık olarak karşımıza çıkan açığın, yeni güncelleme ile kapatılması bekleniyor. macOS High Sierra APFS hatası için Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olduğunu da ekleyelim.

İlginizi Çekebilir: Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (19 Şubat)

İLGİLİ HABER:  Apple, iOS 8.3'deki Mesajlar Hatası İçin Geçici Çözüm Yayımladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?