macOS Catalina 10.15.5 Pil Süresi için Önemli Bir Güncelleme ile Geliyor

0
193

iOS ve diğer yazılımlar için yeni beta sürümlerinin yayınlanmış olduğunu duyurmuştuk. macOS Catalina 10.15.5 sürümünün geliştiricilere açılmasının ardından çok önemli yenilikler ortaya çıktı. Özellikle pil konusunda yeni bir dönemin başlayacağı konusunda bilgileri elde ettik. Buna göre artık Mac modelleri için de pil sağlığı dönemi başlayacak. Kimyasal yaşlanma olayına karşın yeni bir önlem sunulacağı bilinen sürümün ayrıntılarından söz edelim.

macOS Catalina 10.15.5 Pil Sağlığı Sistemi Getiriyor

Güncelleme sonrasında Mac modelleri için aktif pil kontrol sistemi geliyor. Diyelim ki cihazınızı şarja taktınız ve sürekli şarjda kullanıyorsunuz. Artık pil sürekli şarjda olsa da  tam olarak dolu konuma getirilmeyecek.

Cihazın pili tam dolu konuma getirilmediği için kimyasal yaşlanma olayının önüne geçilecek. Daha doğrusu kimyasal yaşlanma süresi uzamış olacak. Böylece piller aşırı yıpranmayacak ve MacBook modellerinin şarj süresinde ciddi düşüşler meydana gelmeyecek.

macOS Catalina 10.15.5

macOS Catalina 10.15.5 beta sürümünde ortaya çıkan değişikliğin şimdilik sınırlı olarak kalacağı söyleniyor. Geliştiricilerin bu sürüm üzerinde yapacağı testlerde elde edilen başarı durumuna göre pil kısmında daha farklı düzenlemeler de yapılabilir. Kullanıcılara pil sağlığı konusunda yeni bazı arayüzler ve kontroller de sunulabilir.

Öyle ki son dönemde MacBook serisi için pil sorunları gündem olmaya başladı. Muhtemelen Apple’ın yeni güncellemesi sonrasında tüm bu pil sorunlarının önüne geçmek ve pil süresini uzatmak için de düzenlemeler sunulmuş olacak. Final sürümünün yayınlanmasının ardından konu hakkında daha detaylı bilgi elde edebileceğiz. Herkese açık sürüm gelene kadar bu konuda yeni bazı düzenlemeler yapılması da söz konusu olacak.

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Max Modeli Ortaya Çıkmış Olabilir
Sonraki İçerikEn İyi iPhone SE 2020 Bumber Kılıfları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?