macOS Big Sur ile 4K Netflix Desteği Geliyor

1
185

macOS Big Sur işletim sistemi güncellemesi sonrasında Mac kullanıcıları için güzel artılar gelecek. Yeni gelecek sistem özellikleri bir yana bazı küçük oynamalar, kullanım konforunu arttırmayı başaracak. Bunlardan birisi de Netflix için gelecek olan çözünürlük desteği olacak.

Zaten macOS Big Sur işletim sistemi tanıtıldığı zaman, HDR video desteğinden söz edilmişti. Fakat bu özelliğin Netflix gibi bir platformda destekleneceğini bilmiyorduk. Netflix Yardım Merkezi üzerinden ortaya çıkan yeni bir sayfa, yeni işletim sisteminde Safari tarayıcıda 4K HDR Netflix deneyiminin yaşanacağını gösteriyor.

macOS Big Sur ile 4K Netflix Keyfini Süreceğiz

Destek sayfası olarak oluşturulduğu söylenen sayfada yer alan bilgiye göre Ultra HD Netflix yayınlarını izlemek için Apple’ın yeni işletim sisteminin yüklü olduğu bir Mac cihazına ihtiyacınız olacak. Üstelik bu Mac cihazının içerisinde Apple’ın T2 güvenlik çipini kullanılması gerekiyor.

Yani 2018 ve üzeri modellerde söz konusu kaliteye kadar destek verilecek. Desteklenen cihaz ve işletim sistemi sürümü sonrasında bir başka ihtiyaç ise Safari tarayıcının en yüksek sürümünü kullanmak olacak.

macOS Big Sur ile 4K Netflix

Burada hem kafa karıştırıcı olan noktalar var hem de sevindirici noktalar var. Tabii ki yayın kalitesinin yükselecek olması ve 4K deneyimini elde edecek olmamız sevindirici ama bir de şöyle bir şey var ki sadece T2 güvenlik çiplerinin olduğu modellerde desteğin sunulacağı söyleniyor.

Neden T2 güvenlik çipleri isteniyor işte orası bilinmiyor. Mutlaka burada da bir püf nokta vardır ama şu an neden böyle bir tercihe imza atıldığını bilmek zor. Biz yine de şartları sağlayan Mac modellerini aşağı ekleyelim.

  • 2018 ve üzeri MacBook Pro
  • 2018 ve üzeri MacBook Air
  • 2018 ve üzeri Mac Mini
  • iMac Pro modelleri
  • 2020 son seri iMac

Yardım sayfası dışında macOS Big Sur yayınlandıktan sonra bu konuda doğru bilgiye ulaşma şansını da elde etmiş olacağız. Olayı sadece Netflix özeline de indirmemek lazım. Netflix dışında farklı platformlar için 4K desteği de gelebilir.

Önceki İçerikYeni İpuçlarına Göre iPhone 12 Kutusu İçerisinde Kulaklık Olmayacak
Sonraki İçerik7. nesil iPod Nano Eski Cihazlar Listesine Taşındı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?