MacOS Big Sur hataları ve çözüm yolları

0
164

Apple 22 Haziran 2020’de düzenlenen WWDC konferansında yeni MacOS sürümü olan Big Sur’u tanıtmıştı. Birkaç aylık beta sürecinden sonra MacOS Big Sur genel kullanıcıya açılmıştı. MacOS Big Sur beraberinde birçok yeni özellik getirdi. Aynı zamanda eski özelliklere de çok sayıda iyileştirme getirmişti.

Bakınız: macOS Big Sur 11.1 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler Neler?

Her yeni işletim sistemi gibi MacOS Big Sur da bazı sorunlarla birlikte geldi. Bu sorunların çözümü için Apple yeni güncellemeler yayınladı.

Bakınız:

Bu yazımızda MacOS Big Sur sorunlarına ve çözüm yollarına değineceğiz.

macOS Big Sur Sorunları ve Çözüm Yolları

  1. Uygulamayı açmaya izniniz yok sorunu

Bu sorun son zamanlarda ortaya çıkmaya başladı. Bu sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyiniz:

Öncelikle açık olan tüm uygulamaları kapatın..
– Finder’daki menü çubuğundan Git > Klasöre Git kısmını seçin.
– /Library/Image Capture/Cihazlar menüsüne girin ve Return tuşuna basın.
– Açılan pencerede hata mesajında belirtilen uygulamaya çift tıklayın. Tarayıcı sürücünüzün adıdır. Açtığınızda hiçbir şey olmamalı.
– Pencereyi kapatın ve taramak için kullandığınız uygulamayı açın. Yeni bir tarama normal şekilde devam etmelidir. Daha sonra farklı bir uygulamadan taramayı seçer ve aynı hatayı alırsanız bu adımları tekrarlayın. Kaynak

2. Global reset hatası

Bazı MacBook kullanıcıları, MacBook’larını yeniden başlattıklarında Global Reset hatası aldıklarını rapor ettiler. Bu sorun MacBook Big Sur güncellemesinden sonra ortaya çıktı ve halen devam ediyor.

Reddit’de bir kullanıcı bu sorunla ThunderBolt bağlantısı üzerinden 2. bir monitör bağlandığında karşılaşıldığını yazmış. Bazı kullanıcılar da bunu doğrulamış. Buna göre Global Reset hatasına çevre birimleriyle ilişkili yazılım ve donanım çakışmalarının neden olduğunu söyleyebiliriz.

3. MacBook başlangıç zili

MacOS Big Sur 11.5 sürümünde başlangıç zilinin çalmaması sorunu yaşanıyordu. 11.5.1 sürüm güncellemesinde bu sorunun giderildiği belirtiliyor.

4. Mac Mini harici ekran titremesi sorunu

Bir süredir bazı Mac Mini kullanıcıları harici ekran kullandıklarında, ekranda titreme sorununun meydana geldiğini söylüyorlar. Bu konuda Apple mühendislerinin çalıştığı belirtiliyor. Apple destek biriminden gelen bilgilere göre bu sorun GPU hatasından kaynaklanıyormuş.

Bu sorunla yaşayan kullanıcılar HDMI kablolarını değiştirmek yolunu denemişler. Ancak sorunları çözülmemiş. Şimdilik Apple’ın bu sorundan haberi olduğunu ve çözüm üzerinde çalıştığını belirtmekle yetinelim.

5. IOMobileFrameBuffer hatası

MacOS Big Sur 11.5.1 güncellemesinde ortaya çıkan bir sorun buydu. Bu sorunda çekirdek ayrıcalığını kullanarak rastgele kod üreten bir durum ortaya çıktı.  Apple’ın bu konudaki bildirimi şu şekilde: Kaynak

MacOS Big Sur hataları

Bu yazı hatalar ve çözümler geldikçe sürekli güncellenecektir.

Önceki İçerikiPhone 13 Tanıtım Tarihi Ortaya Çıktı mı?
Sonraki İçerikiPhone Nano Projesi Yıllar Sonra Ortaya Çıktı  
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?