macOS Big Sur 11.0.1 Beta 1 Geldi – Sürpriz Ortaya Çıktı

0
266

macOS Big Sur 11.0.1 Beta 1, yayınlandı ve bazı değişiklikleri de gösterdi. Aslında macOS Big Sur sürümü iOS işletim sistemiyle karşılaştırıldığı zaman biraz yavaş ilerliyor ama bu sürümden sonra işler değişecek gibi gözüküyor.

Güncellemenin getirdiği yenilikler bir yana, yeni sürümde önemli bir sürpriz de ortaya çıkmış durumda. Yeni sürümün artılarına ve bu sürümle beraber ortaya çıkan sürpriz detaydan söz edelim. Bakalım neler sunuluyor?

macOS Big Sur 11.0.1 Beta 1 Güncellemesi Neler Getiriyor?

Güncelleme sonrasında bazı ikonlar için görünüm temelinde olsa da değişiklikler var. Görsel açıdan ikonlar daha da iyileştirilmiş durumda. İkonlarda yapılan görsel değişiklikler arayüz tasarımında da farklı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Arayüz kısmında biraz daha beyaz ve biraz daha parlak bir kullanıcı arayüzüne geçiş yapıldığını anlıyoruz. Görsel açıdan tasarımsal iyileştirmeleri gördüğümüz bu sürümde Safari tarayıcının yetenekleri de iyileştirilmiş durumda.

macOS Big Sur 11.0.1 Beta 1

Anında çeviri özelliği geliştirilmiş bir şekilde tarayıcıya gelmiş durumda. macOS Big Sur 11.0.1 Beta 1 için bu tarz küçük değişiklikler gelmiş durumda ama asıl önemli nokta yeni güncelleme sonrasında ortaya çıkan sürpriz.

Geliştiriciler yeni beta sürümünün kodlarını tek tek incelemeye almış durumda. Yapılan bu incelemenin neticesinde sadece Big Sur içerisinde yer alan yeni dosyalar bulundu.

  • MacHardwareTypes-2020f.bundle
  • MacHardwareTypes-2020g.bundle
  • MacHardwareTypes-2020h.bundle

İsimli bu üç dosya ile beraber yeni Mac cihazlarının yolda olduğu anlaşılıyor. A14T Silicon işlemcilerin kullanılacağı söylenen yeni modellerin hangileri olacağı konusunda bir bilgi yok. Beklenti bu dosyaların 12 inçlik MacBook modellerine ait olduğu. Fakat tanıtımı yapılacak Silicon işlemcili tek modellerin bunlar olmadığını da belirtmek gerekiyor.

12 inç yanında 13 inç ve yeni bir Mac cihazının da gelme ihtimali var. Daha önce gelen iddialarda 17 Kasım tarihinde Mac modelleri için tanıtım yapılacağı da söylenmişti. Şimdi beta yazılım içerisinde yer alan kodların da gözükmesi, yeni cihazların tanıtımının gerçekten 17 Kasım tarihinde olabileceğini gösteriyor.

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Ön Siparişleri Rekora Gidiyor
Sonraki İçerikTim Cook Açıkladı – Yeni Ürünler Geliyor!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?