macOS 12 Monterey Hangi Modellere Geliyor?

0
306

WWDC 2021 etkinliğinin geri planda kalan yazılımı olarak düşünülüyor olsa da macOS 12 Monterey, önemli bir yere sahip. Dikkat çeken yeniliklerinin bulunduğu ve Mac cihazlarını da biraz daha zenginleştirecek olan yeni işletim sistemi, güncelleme stratejisi olarak ise aynı stratejiye sahip.

Şöyle ki biliyorsunuz iOS 15 çok fazla cihaza destek sunacak şekilde gelecek. iPhone 6s serisine kadar geriye dönülecek. iPadOS 15 için yine işler aynı seyredecek. Çok geniş bir ürün desteği olacak. Beklediğimizden de daha geniş bir ürün desteğinden söz ediyoruz. Peki ya macOS 12 Monterey? İşte bu sürüm için de çok geniş bir ürün desteği sunulacak.

İlginizi Çekebilir: iPhone 12 mini Fiyatları Ne Kadar Düştü?

macOS 12 Monterey Hangi Cihazlara Geliyor?

Güncelleme sadece MacBook modellerine ya da iMac modellerine gelmiyor. Her seride güncelleme alan modeller var. İşte bu modelleri sıralamak istesek macOS 12 güncellemesi alan cihazlar şöyle olacaktır;

  • 2016 MacBook ve Sonrası modelleri
  • 2015 MacBook Pro ve Sonrası modelleri
  • 2015 MacBook Air ve Sonrası modelleri
  • 2013 Mac Pro ve Sonrası modelleri
  • 2017 iMac Pro ve sonrası modelleri
  • 2015 iMac ve sonrası modelleri
  • 2014 Mac Mini ve sonrası modelleri

Paylaşılan listelere göre güncelleme alacak olan cihazlar bunlar. Görüldüğü gibi listede 2013 yılına kadar inildiğini anlıyoruz. Başta belirttiğimiz gibi Apple bu seride çok geriye gitti. iPhone 6s güzel bir kanıt oldu.

macOS 12 Monterey

Sadece watchOS 8 için ek bir sürpriz görmedik o da zaten normal. WatchOS 7 işletim sistemini almayan modeller 8 sürümünü de almadı. Zaten dediğimiz gibi alması mümkün değildi.

Fakat burada bir notu da düşelim. macOS 12 için de geniş ürün desteği sunuldu ve güncelleme birçok cihaza getirildi ama 13 sürümünde işlerin değişmesi söz konusu olacak. Özellikle macOS 13 sürümünün M1 işlemci serisine uyum sürecinde farklı özelleştirmeler almasını da bekliyoruz.

Bu da M1 serisi işlemcilere uyum sürecinde güncellemeleri alacak modellerin sayısının azalmasına neden olabilir. Zaten şu an bile yayınlanan sürümde Intel işlemci kullanan cihazlarda bazı sınırlamalar olduğundan söz ettik.

Önceki İçerikmacOS Monterey Sürümü, Intel İşlemcili Mac Sahiplerini Üzebilir
Sonraki İçerikWindows 10 kullananlar için OneNote rehberi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?