Mac’e Windows Nasıl Yüklenir? (Boot Camp)

8
8083

mac-windows

Eğer Mac’inize Windows yüklemek istiyorsanız VMware Fusion ve Parallels gibi yazılımlar işinizi görecektir. Ancak daha fazla performans için Boot Camp’i kullanmanız gerekiyor. Daha önce ki yazımızda, 5 adımda Mac’e ücretsiz Windows 10’u yüklemeyi anlatmıştık. Bu sefer daha genel anlamda bir anlatım yaparak Windows’u Mac’e nasıl yükleyeceğinizden bahsedeceğim. Gelin şimdi Boot Camp kullanarak Mac’inize Windows’u nasıl yükleyeceğinizi adım adım anlatalım.

Mac’e Windows Kurmak için Gerekli Olan Şeyler Neler?

 • Elbette ki bir Windows yazılımı gerekli (64 bit). USB SuperDrive’a sahipseniz Windows yazılımı CD/DVD ortamında olabilir veya ISO disk görüntüsüde olabilir.
 • Boot Camp uygulaması. Uygulamayı Apple’dan edinebilirsiniz. (Boot Camp’i indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.)
 • Windows sürücülerini yüklemek için MS-DOS (FAT) olarak biçimlendirilmiş 8 GB USB depolama aygıtı (USB) veya harici sürücü (thumbdrive, sabit disk, vb)
 • Sabit diskinizde yükleyeceğiniz Windows sürümüne göre yeterli alan olması gerekiyor. (Ortalam 30 GB)

Peki istediğiniz Windows sürümünü yükleyebilecek misiniz? Tabi ki hayır. Boot Camp yüklemek istediğiniz Mac modeline bağlı olarak çok özel sistem gereksinimlerine sahiptir. Eski Mac’ler sadece Boot Camp 4 ile çalışacaktır yeni Mac’ler ise Boot Camp 5 ve üstü sürümleri ile çalışacaktır. Windows sürümünüze ve Mac modelinize göre bir seçim yapmanız gerekiyor ve bu oldukça kafa karıştırıcı olacaktır. Bu sebeple Apple’ın kendi rehberine göz atmanızda fayda var. Apple Boot Camp rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Kurulum işlemlerine başlamadan önce yedeklemelerinizi yapmanızı öneririz. Çünkü herhangi bir hata durumunda tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Boot Camp Kullanarak Windows’u Kurmaya Başlayalım

 • Tüm açık uygulamaları kapatın
 • MS-DOS (FAT) biçimlendirilmiş USB veya bir sürücüyü bağlayın.
 • Windows kopyanızı ayarlayın.
 • Utilities klasörünü açın.
 • Boot Camp Assistant’a çift tıklayın.
 • Devama tıklayın.
 • Bu kısımda herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yok, devama tıklayın.
 • Bu adımda Boot Camp Assistant USB üzerine son Windows sürücüleri indirmek için Apple’ın sunucularına bağlanmaya çalışacaktır. Eğer ki bir sorun ile karşılaşırsanız sürücüleri kendiniz yüklemek buraya tıklayabilirsiniz.
 • Boot Camp sabit diskinizi ihtiyacınıza göre bölecek. Ne kadar alana ihtiyacınız varsa girebilirsiniz.
 • Bu adımdan sonra Mac, Windows yükleme işlemlerine devam etmek için yeniden başlatılacaktır. Yönergeleri izleyebilirsiniz. Yükleme sırasında Boot Camp ayırdığı alan üzerinde yeniden biçimlendirme yapmak zorunda kalacak. Bu sebeple OS X bölümünü değil Boot Camp ile oluşturduğun bölümünü seçtiğinden emin ol.
 • Windows işletim sistemi kurulumu bittikten sonra USB belleğinizdeki kurulum uygulaması çalıştırın. Bu, Windows grafik, ses sürücüleri, ağ ve Bluetooth sürücüleri ve daha fazlasını içeren, kısacası Windows’un Mac üzerinde en iyi şekilde çalışması için gereken diğer sürücüleri kuracaktır.
 • Hepsi bu kadar, şimdi tadını çıkarın! 🙂

Mac’inizi her yeniden başlattığınızda OS X ile çalışmaya devam edecektir. Bunu değiştirmek için Ayarlar > Başlangıç Diski bölümünü kullanabilirsiniz.

Kurulum sırasında sorun yaşıyor veya farklı bir sorunuz varsa hemen yorum kısmından belirtebilirsiniz.

8 YORUMLAR

 1. Dosya: \windows\system32\drivers\AppleSSD.sys
  Durum: 0xc0000428
  Bilgi: Windows bu dosyanın dijital izasını doğrulamıyor.

  Diye hata alıyorum. Ne yapabilirim

 2. Arkadaslar siz ondan önce Adam akıllı mantıklı bir açıklama yapsanız daha iyi olmazmıydı yorum yazmam yapmam benımde merak ettıgım bır husus var acaba iMac’e Windows 10 yüklemek mantıklımı değil mi sorusu ? Herkes nasıl yapıcagını anlatmıs fakat iyi mi kötümü olucagını söylememıs mesela su anda mac ile Windows 10 uyumunda sorun olusturan etmenlerden bırtanesi Bluetooth… çünkü driver’ı yok daha !
  Bu da mac’e bağlantılı olan butun cihazları etkılıyor bazen bir tanıyor bir tanımıyor bizzat kendım 27″imac’ime yükledim ve denedim.. Artı olarak bu sorunlar dışında bilgisayarınızı yorar tarzda kullanıyor iseniz… 10 süper hızlı diye beklenırken aksine baya bir yavaş çalışıyor 10 sn sonra bir resim açılır mı yavv ? bunlarıda dikkate almanızı tavsiye ederim arkadaşlar…. 8.1 Pro Devammmmm…

 3. yazınızı okudum. bende şöyle bir sorun oluyor. 16 gb toshiba flash bellek var. onu fat formatına getiriyorum sonra boot camp i açıp 2 tik var 2sinide işaretliyorum. flash belleğime apple dan yükleme oluyor sonra. flash belleği tekrardan formatlayıp boot camp i açıyorum ancak yükleyici diski bulunamadı diyor. tamolarak 4 farklı şekilde denedim olmadı. pc de cd rom yok bildiğiniz üzere. herşey güncel. mac 10.11.1 el capitan boot camp 6.0 ben nerede hata yapıyorum? bu arada boot camp te ilk başta sadece flash disk görünüyor yani herhangi bir seçim hakkı yok

 4. macbook uma windows yüklemek istiyorum. bootcamp e girip başlatıyorum.usb yi biçimlendiriyor ve sonrasında yerli yer yok diyor. bunu 64 gb usb bellek e diyor. yardımcı olursanız çok sevinirim acilll yardım

 5. Lütfen yardımcı olun. Bootcamp ile Appledan Windowsa geçtim ama Boot Camp Vindowsa yüklenirken kardeşim kapatmış sekmeyi. Hiç bir şey inmemiş. Sadece Microsoft Edge var Windowsdan apple şeyine de geçiş yapamıyorum lütfen yardımcı olun 🙁

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?