Mac’de Zoom görüşmesini gizlice nasıl kaydedersiniz?

0
386

Online görüşmelerin hayatımızın önemli bir parçası olduğu günümüzde Zoom hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Zoom ile dersler yapılıyor. Zoom ile iş görüşmeleri gerçekleştiriliyor. Bu görüşmeleri kayıt altına almak ister miydiniz? Muhtemelen buna ihtiyaç duyduğunuz çok durumla karşılaştınız. Bu yazımızda Mac ile Zoom görüşmelerini gizlice kaydetme yöntemini paylaşacağız.

Mac ile zoom görüşmesini neden kaydedelim?

Bunun çok sebebi olabilir. Benim ilk aklıma gelen sebep o görüşmeyi tekrar izlemeniz gerekebilir. Görüşme sırasında gözünüzden kaçan bir durum olursa tekrar izleyerek bunu anlayabilirsiniz. Ayrıca online ders alıyorsanız, dersi tekrar tekrar izleyerek anlamadığınız bir yer kalmamasını sağlayabilirsiniz. Sedat Peker gibi her şeyi kaydederek ilerisi için elimde delil olsun diyebilirsiniz. Yani bir çok farklı sebepten zoom görüşmelerini kayıt altına alabilirsiniz.

Mac & MacBook üzerinden Zoom görüşmeleri nasıl gizlice kaydedilir?

Zoom ile yaptığınız görüşmeyi kaydetmek isterseniz bunu zoom üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak toplantının diğer katılımcılarına görüşmenin kaydedildiği bilgisi gidecektir. Bu durum diğer katılımcılar tarafından hiç hoş karşılanmayabilir. Görüşmeyi kayettiğinizin bilgisinin kimseye gitmemesini istiyorsanız biraz dolambaçlı yollardan bu işi yapmalısınız.

Mac kullanıcıları Zoom görüşmesini gizlice kaydetmek için QuickTime programını kullanabilir. QuickTime ücretsiz bir yazılım. Her Mac’de kullanılabilir durumda.

Quick Time ile Zoom görüşmesini gizlice kaydetmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

1- Uygulamalar menüsü üzerinden QuickTime’ı açın. (Finder > Git > Uygulamalar)

2- QuickTime uygulaması ayrı bir pencere ile başlangıçta açılmayacaktır. Ancak ekranın üstünde QuickTime player çubuğu görülecektir.

3- Bu çubuk üzerinden Dosya > Yeni ekran kaydı seçeneğini seçin. (File > New screen recording)

4- Ekranın altına doğru bir menü açılacaktır. Bu menüdeki seçeneklerden kaydetme seçeneklerden size uygun olanını seçebilirsiniz. (Pencerenin tamamını veya bir kısmını seçme gibi)

5- Seçiminizi yaptıktan sonra mikrofon ayarlarınızı kontrol edin. Kayıt butonuna (Record) tıklayın. Ekranın üstünde kaydın başladığına dair bir ibare göreceksiniz.

6- Siz bu zoom görüşmesini kaydederken kimse herhangi bir uyarı almayacaktır.

7- Kayıt işlemini bitirmek için Kayıt durdurma simgesine tıklayın.

8- Quick Time Player kaydettiğiniz ekran görüntüsünün bir ön izlemesini gösterecektir.

 

Windows üzerinden Zoom görüşmesi gizlice nasıl kaydedilir?

Windows için yapılmış çok sayıda ekran kayıt aracı vardır. Ben yıllardır Snagit kullanıyorum. Gördüğüm en iyi ekran kayıt aracı diyebilirim. Snagit ile zoom ekran kaydını kolayca yapabilirsiniz.

 

Zoom üzerinden görüşme nasıl kaydedilir? (Gizli olmayan şekilde)

Katılımcıların görüşmenin kaydedildiğini bilmesi sizin için sorun değilse normal bir şekilde de Zoom görüşmesini kaydedebilirsiniz. Bunun için Zoom programında zaten kaydetme seçeneği var. Belki gözünüzden kaçmıştır diye burada da paylaşalım istedik:

İşlem bu kadar. Artık Zoom ile görüşmeyi kaydedebilirsiniz.

 

Önceki İçerik[Güncellendi: 9 Temmuz] iPhone ile görüntülü konuşma yapabileceğiniz en iyi programlar
Sonraki İçerikiPhone 13 Renk Seçenekleri için İlk Tahminler Gelmeye Başladı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?