Mac’de Safe Mod nasıl kullanılır?

0
116

Mac’iniz aniden yavaşladı mı? Uygulamaları açarken kasma ve donma problemleri mi yaşıyorsunuz? Bunlar gibi problemleri çözmek için Apple’ın geliştirdiği bir sistem var. Bunun adı Safe mod. Yani Türkçesi ile güvenli mod. Bu yazımızda “Safe mod nedir? Safe mod nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

Safe mod (Güvenli mod) nedir?

mac safe mod 1

İşletim sistemi için sadece gerekli olan uygulamaları ve dosyaları çalıştıran bir macOS sürümüne Safe mod adı verilir. Mac’inizi bozabilecek ek hiç bir uygulama ve dosya bu modda çalışmadığı için sorun çözümleri Mac güvenli moddayken yapılır.

macOS Güvenli mod ne işe yarar?

macOS, güvenli moddayken yalnızca gerekli fonksiyonlarını çalıştıracaktır. Bu modda macOS yazıtipi ön belleğini temizleyecek ve sabit diski doğrulayacaktır. Sabit diskte sorun varsa bu sorunları onaracaktır.

Güvenli mod her zaman kullanılır. Ancak özellikle mac’de sorun yaşıyorsanız güvenli sistem kullanılır.

Mac’te güvenli mod nasıl kullanılır?

Hangi işlemciyi kullandığınıza göre güvenli mod işlemleri basit bir şekilde değişecektir. Bilindiği gibi Mac’lerde 2 türlü işlemci kullanılıyor. Bunlar; Intel ve Apple işlemcileri.

Intel çipli Mac’lerde;

Adım 1: Mac’inizi yeniden başlatın.
Adım 2: Mac’iniz açılırken Shift tuşunu basılı tutun.
Adım 3: Giriş ekranını gördüğünüzde ve giriş yaptığınızda tuşu bırakın.
Adım 4: İstenirse tekrar oturum açın.
Adım 5: İkinci açılışta, birinci veya ikinci giriş ekranında sağ üstte güvenli mod seçeneğini göreceksiniz.

Apple çipli Mac’lerde;

Adım 1:  Mac’inizi Kapatın ve Açın.
Adım 2:  Başlangıç seçenekleri penceresini görene kadar güç düğmesini bırakmayın.
Adım 3:  Başlangıç diskinizi seçin.
Adım 4:  Shift tuşunu basılı tutun ve Güvenli modda Devam’ı tıklayın.
Adım 5:  Giriş ekranını gördüğünüzde tuşu bırakın.
Adım 6:  Mac’inizde oturum açın.
Tekrar oturum açmanız istenebilir.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda, ekranın sağ üst kısmında güvenli modu göreceksiniz. İşlemlerinize güvenli modda devam ederek, varsa sorunları giderebilirsiniz.

 

MacBook güvenli modu çalışmıyor mu?

Güvenli modda Mac’in açılması biraz zaman alabilir. Bunu sorun olarak görmeyin. Mac arka planda doğrulamalar ve kontroller yaptığı için ön yükleme süresi uzun sürer. Bu aşamada Mac 1-2 defa yeniden başlayabilir. Mac sürekli yeniden başlıyorsa bu bir sorundur. Apple destek ile iletişime geçmeniz önerilir.

Mac’te güvenli önyüklemeden nasıl çıkılır?

Güvenli moda girdikten sonra nasıl çıkacağınızı bilmiyorsanız bu konuda size yardımcı olabiliriz. Mac’de güvenli moddan çıkmak için Mac’inizi yeniden başlatmanız yeterli. Mac yeniden başladığında normal olarak açılacaktır. Bunun biraz zaman alması normaldir.

Güvenli modda da sorun devam ederse ne olur?

Demek ki sorun güvenli modda çözülebilecek bir şey değil. Böyle bir durumda;

  1. Son yüklenen uygulamaları ve uzantıları kaldırmayı deneyin.
  2. MacOS’taki sorunlarla ne zaman başladı? Bazı uygulamaları veya uzantıları yükledikten sonra başladıysa, bunları kaldırın ve Mac’inizi yeniden başlatın. Hala sorun devam ediyorsa diğer adımları deneyin.
  3. Mac’i güncelleyin. Bir güncelleme, yalnızca macOS içindeki bazı hatalar veya başka sorunlar olması durumunda işe yarayacaktır.
  4. Mac’i yedekleyin ve sıfırlayın. Diğer yöntemler işe yaramadıysa bunu Apple destekle görüşmeden son çare olarak kullanın.
  5. Apple Desteği ziyaret edin.

SSS

1. Mac’in güvenli modda olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Mac’inizi güvenli moddaysa, sağ üstte güvenli modu göreceksiniz. İşinizi sağlama almak için Apple logosu → Bu Mac Hakkında → Sistem Raporu → Yazılım → Önyükleme modu’na da tıklayabilirsiniz.

2. Sorunlar güvenli modda görülmezse ne yapmalı?

Demek ki sorunlar son zamanlarda yüklediğiniz bazı uygulamalardan veya uzantılardan kaynaklanıyor demektir. Bunları kaldırın ve hala sorunla karşılaşıp karşılaşmadığınızı görün.

 

Önceki İçerikiPhone ve iPad’de Ctrl+F araması nasıl yapılır?
Sonraki İçerikApple Watch ile iPhone nasıl bulunur?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?