Mac’de aynı anda birden fazla dosya nasıl seçilir?

0
690

Windows kullanan kişilerin aşina olduğu CTRL tuşu ile birden fazla dosya seçmek Mac- Macbook’da nasıl yapılır? Bu yazımızda Mac’de birden fazla dosya seçimi hakkında bilgi vereceğiz.

Bu işlem aslında çok basit bir işlem. Komut tuşuna basılı tutarak seçmek istediğiniz öğeyi sol tıklarsanız birden fazla öğeyi seçmiş olursunuz. İngilizce klavye kullanıyorsanız sizde bu tuş Command tuşu olarak görünüyor.

Command (Komut) tuşu nerededir?

Mac klavyesinde boşluk tuşunun solunda yer alan tuş Command (CMD) veya Komut tuşu olarak isimlendirilen tuştur. Bir çok Mac klavye kısayolu Command tuşu kullanılarak gerçekleştirilir.

Command tuşu Windows’da ki CTRL tuşuna çok benzer. Birçok kısa yol Command + (Başka bir tuş) kombinasyonu ile yapılır.

Daha önceki bir yazımızda Mac – Macbook kısa yollarını anlatmıştık. Bu yazıda yer alan kısayollar işinizi kolaylaştıracaktır. Onlardan birkaç tanesini ezberlemeniz faydanıza olacaktır. Bu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın:

En çok kullanılan Macbook kısa yolları

MacBook’da yan yana olan birden fazla dosyayı seçme

Macbook’da yan yana olan birden fazla dosyayı seçmek için Command tuşuna ihtiyacınız yok.

İlk dosyayı seçin ve Shift tuşuna basın. Son dosyayı seçin ve shift tuşunu bırakın. İşlem bu kadar. Bu yöntem kadar kullanışlı diğer bir yöntem de pencere içine alma yöntemidir. Bu yöntemde;

Mouse’nin sol tuşu basılı iken bir pencere çizerek birden fazla öğeyi seçebilirsiniz.

MacBook’da  tüm dosyaları aynı anda seçme

Bu işlem de aynı Windows’da olduğu gibidir. Windows’da CTRL + A tuşlarına aynı anda basarsanız klasör içindeki tüm dosyalar seçilir. Aynı şekilde Mac veya Macbook klavyesinde de Command ve A tuşlarına aynı anda basarsanız klasör içindeki tüm dosyalar seçilecektir.

Macbook’da birçok öğe seçiliyken bir öğenin seçimi nasıl kaldırılır?

Macbook’da birçok dosya seçiliyken bir dosyanın seçimini kaldırabilirsiniz. Bunun için Command tuşu basılıyken seçimi kaldırmak istediğiniz öğeye sol tıklamanız yeterlidir.

 

Önceki İçerikKorkutan iPhone Virüsü Yine Konuşulmaya Başlandı
Sonraki İçerikiPhone 13 için Render Çizimleri ve Karşılaştırmalı Görselleri Geldi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?