Mac’de ağ ayarları nasıl sıfırlanır?

Mac ağ ayarlarını sıfırlamak, MacBook wi-fi resetlemek, Mac ağ hatasını çözmek, Macbook ethernet ayarları gibi konuları işledik.

0
2272

Mac’de ağ ayarlarının nasıl sıfırlanacağı (resetleneceği )hakkında bir makale ile karşınızdayız. iPhone’da veya Windows 10 ‘da ağ sıfırlama işlemi için özel bir ayar vardır. Ancak bu durum Mac’lerde geçerli değil. Direk olarak yapılamayan Ağ sıfırlama işlemi için Mac’de 2 ayrı yöntem var.

Not: Bu yazıda bahsedeceğimiz yöntem macOS Big Sur sürümü kullanılarak anlatılmıştır. Ancak eski veya yeni macOS versiyonlarında da çok değişiklik yapmadan kullanılabilir.

macOS’da ağ ayarları nasıl resetlenir?

Mac üzerinde ağ ayarlarını resetlemek için önceden de dediğimiz gibi 2 farklı yöntem var. Bunlardan ilki daha basit. İnternet bağlantısında sorun çıktığında önce bunu deneyebilirsiniz. İkinci yöntem ağ ayarlarının resetlenmesi için daha güvenilir bir yöntem. Ancak daha karışık. Bu yüzden öncelikle ilk yöntemi denemenizi ve eğer ilk yöntem işe yaramazsa ikinci yöntemi denemenizi öneriyoruz.

Mac’de ağ ayarlarını sıfırlamanın kolay yolu:

Bu yöntem oldukça basit. Tek yapmanız gereken Wi-fi bağlantısını silmek ve tekrar eklemek. Bu işlemi yapmak için;

 1. Mac üzerinde ekranın sol üst köşesindeki Elma simgesine tıklayın.
 2. Sistem tercihleri yazısına tıklayın.
 3. Ağ simgesine tıklayın.
 4. Bağlantı listesi içinden Wi-Fi bağlantınızı seçin.
 5. Listenin altındaki eksi simgesine dokunun. (Wi-fi bağlantısı için şifrenizi biliyor olmalısınız. Çünkü sonraki aşamada size bu bilgi sorulacak)

6. Uygula butonuna tıklayın.

7. Şimdi listenin altındaki artı simgesine tıklayın. Böylece yeni ağ bağlantınızı ekleme adımlarına başlayabilirsiniz.

Yeniden ağ şifrenizi girin ve Ağa bağlanmayı deneyin. Sorun bu aşamada çözülmüş olmalıdır. Ancak halen Ağ sorunu devam ediyorsa aşağıdaki yöntemi deneyin.

Mac’de ağ ayarlarını sıfırlamanın karışık yolu:

Mac’de ağ ayarlarını resetlemek için ikinci ve karışık bir yöntem daha olduğundan bahsetmiştik. Kolay yöntem işe yaramadıysa bunu deneyin. Bu yöntem Ağ ayarları ile ilgili bazı sistem dosyalarının silinmesi şeklinde. Mac yeniden başlatıldığında eksik dosyalar restore edilecek ve sorun çözülecek. Hazırsanız başlayalım.

 1. Sağ üst köşedeki Wi-Fi internet simgesine tıklayın.
 2. Wi-Fi’yi kapalı-off konumuna alın.
 3. Finder menü çubuğunda Git menüsünü tıklayın.
 4. Klasöre Git sekmesini seçin.
 5. Metin alanına şunu yapıştırın ve Git düğmesine basın: /Library/Preferences/SystemConfiguration/
 6. Gelen ekranda aşağıdaki 5 dosyayı seçin:

 • com.apple.airport.preferences.plist
 • com.apple.network.identification.plist veya com.apple.network.eapolclient/configuration.plist
 • com.apple.wifi.message-tracer.plist
 • NetworkInterfaces.plist
 • preferences.plist

7. Her ihtimale karşın yedeklemek amacıyla bu 5 dosyayı masaüstünüze kopyalayın. Bunu yapmak için dosyaya sağ tıklayıp kopyala’ya basın. Masaüstünde de sağ tıklayıp, gelen menüden yapıştırı seçin.

8. Dosyaları yedeklediğimize göre artık silebiliriz. Bu 5 dosyaya sağ tıklayın ve Çöp sepetine taşı yazısına tıklayın.

9. Şifre kullan seçeneğini kullanın ve şifrenizi girin.

10 Wi-Fi kapalıyken Mac’inizi yeniden başlatın. Mac tekrar açıldığında sildiğiniz 5 dosyayı yeniden oluşturacaktır. Ayrıca tüm ağ ayarlarınız da başlangıç ayarlarına çevrilecektir. Böylece Mac’inizin ağ ayarlarını sıfırlamış / resetlemiş oluyorsunuz.

Not: Eğer sorunsuz bir şekilde internete bağlandıysanız masaüstüne kopyaladığınız 5 dosyayı silebilirsiniz.

Mac’de Ağ ayarlarını sıfırlayınca ne oluyor?

Basit olarak ifade etmek gerekirse bilgisayarınızı ilk aldığınız şekildeki ağ ayarları durumuna geliyor diyebiliriz. Hiçbir ağı ve şifresini hatırlamaz. Tekrar ağı seçmeli ve şifresini girmelisiniz. Eski ağ ile ilgili yaşanmış olan sorunlar da ortadan genellikle kalkar. Mac’de internet ile ilgili sorunların en temel çözüm yöntemi Ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Çoğu zaman problem bu şekilde çözülmüş olur.

 

Önceki İçerikOLED Ekranlı iPad Serisi Çok Yakında Geliyor
Sonraki İçerikTelefon sinyal kuvvetini artırmanın 10 etkili yolu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?