MacBook TrackPad Sorunları ve Çözüm Yolları

0
140

Bu yazımızda en çok karşılaşılan MacBook TrackPad sorunlarına ve çözüm yollarına değineceğiz. MacBook en çok tercih edilen dizüstü bilgisayarların başında geliyor. Özellikle son yıllarda Apple’un kendi işlemcilerini (M1) çıkarmasıyla MacBook’lar diğer dizüstü bilgisayar modellerine fark atmaya başladı. MacBook satın almayı düşünüyorsanız sürekli güncel MacBook satın alma rehberimizi kontrol edebilirsiniz.

Magic Keyboard Trackpad Kısayol

MacBook TrackPad Sorunları

MacBook’ların trackpad’lerinde en çok rastlanılan sorunlar şu şekilde:

  1. TrackPad tıklama butonları sıkışabilir.
  2. Su sıçramasından sonra trackpad düğmesinin çalışmaması
  3. TrackPad’in sağ tıklanması çalışmıyor.
  4. MacBook’un trackpad’ine tıkladığımda garip sesler geliyor.
  5. MacBook klavye ve trackpad çalışmamaya başladı.

 

  1. TrackPad düğmesi sıkıştı. Ne yapabilirim?

Sorun: MacBook Trackpad tıklama düğmesi sıkıştı. Hala çalışıyor, ancak bir tıklama oluşturmak için sert bir şekilde basılması gerekiyor.  Bu sorun, klavyenin çıkarılması veya temizlenmesiyle düzeltilebilir mi? Yoksa tüm üst kapağı, trackpadi ve klavyeyi değiştirmem gerekir mi?

Cevap: Düğmeye yapışabilecek toz, kir veya kum tanesini temizlemek için düğmenin etrafına kalın bir kağıt yerleştirin. (Kuşe dergi kağıtları işe yarar.) Bunu yapamazsanız butona dudaklarınızı dayayıp üfleyin. Araya yapışmış tozları böylece oradan uzaklaştırabilirsiniz.  Bunların dışında; Düğmeye üst kasanın altından erişemezsiniz. Bu nedenle kağıt yöntemi işe yaramazsa, harf grubunu değiştirmeniz gerekecektir.

2. Su sıçramasından sonra trackpad butonu çalışmamaya başladı.

Soru: 4 aylık kızımın salyası trackpad’e düştü. Hemen temizledim. Ancak trackpad’in tıklanma özelliği çalışmıyor. Yeni bir trackpad sipariş ettim. Ancak sorun devam ediyor. Ne yapabilirim? Sorun kartta mıdır?

Cevap:  Trackpad’i değiştirmişsiniz. TrackPad’in altında yalnızca pil var. Onda sorun olduğunu sanmıyorum. MacBook açıldığına göre anakartta da sorun yoktur. Malzemeleri bir servise götürürseniz sizin adınıza monte edebilirler.

3. TrackPad’in sağ tıklanması çalışmıyor.

Soru: TrackPad’in sağ tık özelliği bir süredir çalışmıyor. Tüm sürücüleri yükledim. Ancak sorun çözülmedi.

Cevap: 1. cevaptaki gibi sorun toz, kir gibi etmenlerde değilse yeni bir trackpadle eskisini değiştirmeniz gerekir. Şimdilik Shift+F10 kısa yolu ile sağ tıklama özelliğini kullanabilirsiniz.

4. MacBook’un trackpad’ine tıkladığımda garip sesler geliyor.

Soru: MacBook’un trackpad’ine bastığımda bazen sol tarafta bazen de sağ tarafta garip bir ses çıkıyor. Ne yapabilirim?

Cevap: 1. yöntemde anlattığımız kağıt yöntemini kullanın. Büyük ihtimalle araya bir şeyler kaçmıştır.

5. MacBook klavye ve trackpad çalışmamaya başladı.

Soru: Durup dururken MacBook’umun klavyesi ve trackpadi çalışmamaya başladı. Şimdi çalışan tek düğme güç düğmesi. İşin garibi cihazı ilk açtığımda giriş yapana kadar butonlar çalışıyor. Ancak giriş yapınca butonlar çalışmamaya başlıyor. SMC’yi ve PRAM’i sıfırladım. Yosemite’yi yeniden yükledim. Yine de sorun devam ediyor. Bana yazılım sorunu gibi geliyor. Şimdilik harici klavye ve mouse kullanıyorum. Ne yapabilirim?

Cevap: Böyle bir durumda ilk denenecek şey tüm ~Kullanıcı/Kütüphane/Tercih (.plist) dosyalarını silmek olacaktır. Çoğu zaman garip davranışlar zarar görmüş veya bozulmuş bir dosyadan kaynaklanıyor olabilir. Son zamanlarda herhangi bir yazı tipi eklediniz mi? Bozuk yazı tipleri ayrıca işletim sisteminde arızalara neden olur. Dosyanın bozuk olup olmadığını anlamanın bir başka hızlı yolu da başka bir kullanıcı hesabı oluşturup denemektir.

MacBook TrackPad Sorunu (Çözüldü)

Bu yazımızda bazı MacBook Trackpad Sorunlarından bahsettik. Sizin de farklı bir sorununuz varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Önceki İçerikTeknosa Eski iPhone’u Getir Yeni iPhone’u Götür Kampanyası
Sonraki İçerikEn iyi 10 Doodle Oyunu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?