MacBook Pro Isınma Sorunu Yaşayanlar için Şaşırtıcı Gerçek

0
2435

2016 yılından sonra satışa sunulan MacBook Pro cihazına sahip olan kullanıcıların genel olarak şikayet ettikleri bir konu var. Kullanıcıların çok sık şikayet ettikleri konu ısınma sorunu. Birçok kullanıcı cihazlarının aşırı ısındığını ve bu nedenle yoğun bir şekilde fanların çalıştığını belirtiyor.

Tabii ki MacBook Pro ısınma sorunu sonrasında fanların aşırı derecede çalışması, bilgisayarın beklenmedik bir şekilde gürültü yapması anlamına geliyor. Yaşanan ısınma sorunu için deneyebileceğiniz bazı çözüm yolları var ancak son ortaya çıkan çözüm, hem güldürücü hem de düşündürücü.

MacBook Pro Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Stack Exchange programlama grubunun üyesi olan bir kullanıcı, ısınma sorunu için araştırma yapmaya karar veriyor. “Kernel_task” isimli bir işlemin bilgisayarda aşırı derecede kaynak kullandığını fark eden kullanıcı, bu görevin ne olduğunu araştırmaya başlıyor.

İşlemci kullanımının son seviyelere kadar çıkmasına neden olan görev için bazı verilere ulaşan kullanıcı, bu görev başladığı zaman bilgisayarın zaman zaman donma sorunları yarattığını da fark ediyor. Herkes bu görevin soruna neden olduğunu düşünebilir fakat soruna neden olan bu görev değil. Apple tarafından verilen bilgilere göre sorun kernel_task görevinin kendisi değilde bu işlem ile işlemci sıcaklığının yönetiliyor olması.

Bu işlem bilgisayarınızın aşırı ısındığını söylüyor ve sonuç olarak fanlar devreye alınarak, cihaz soğutulmaya çalışılıyor. Buraya kadar olan kısımda ilginç bir durum söz konusu değil. Kısaca özet geçmek gerekirse, cihazın ısınması kernel_task görevini tetikliyor ve bu görevde işlemci kaynaklarının aşırı kullanılmasına neden olarak fanların yüksek devirde çalışmasını sağlıyor.

MacBook Pro Isınma Sorunu

İşin ilginç yanı bu görevi tetikleyen kısım. Elde edilen bilgilere göre cihazınızı sol tarafta yer alan USB-C girişinden şarj ediyorsanız ya da cihazınıza sol tarafta yer alan girişlerden bir çevre birimi takıyorsanız, bu ısınmayı tetikliyor. Neden oluyor bilinmez ama sol tarafı kullanmak cihazın ısınmasına, cihazın ısınması da kernel_task görevinin devreye girmesine neden oluyor. İşlemciye aşırı yük binmesi durumunda ise yine ısınma sorunu ortaya çıkıyor.

MacBook Pro ısınma sorunu için şimdilik Apple tarafından sunulmuş resmi bir çözüm yok. Sağ tarafta yer alan girişleri kullanmak sorunsuz bir kullanım için yeterli oluyor. Sol kısımdaki girişlerde yaşanan bu sorunun ise yeni güncelleme ile çözülmesini bekliyoruz. Öyle ki yeni güncelleme ile pil sağlığı konusunda da bazı düzenlemeler gelecek. Muhtemelen bu sorun için de bir çözüm bulunacak.

Önceki İçerikiPhone 12 Fiyatları için Sevindirici Gelişmeler Var
Sonraki İçerikiPhone ve iPad Güvenlik Açıkları için Apple’dan Önemli Açıklama
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?