Mac ve MacBook’da ileri alma – geri alma kısa yolları

0
189

Bir işlemi yaptıktan sonra o işlemi geri almak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda geri alma eylemini iptal etmek yani ileri almak isteyebilirsiniz. Bu fonksiyonların Mac, MacBook ile gerçekleştirilmesi Windows’dan biraz farklı. Bu yazımızda Mac ve MacBook’da İleri alma, geri alma yani İngilizcesi ile ifade edersek “undo ve redo” işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bana göre geri alma işlemi en önemli fonksiyonlardan birisi. Müthiş yararlı. Yazı yazarken hata yaptığınızda, çizim yaparken eskisine dönmek istediğinizde geri alma özelliği imdadınıza yetişiyor. Hatta bir dosyayı değiştirdiğinizde, bir klasörü sildiğinizde geri alma özelliği ile bu işlemi iptal edebiliyorsunuz.

Mac ve MacBook’da da geri alma işlemi kolayca yapılabilir. Bu işlemi yapmak için be klavye kısayolları kullanıyorum. Böylece yazı yazarken bit hata yaptığımda hızlı bir şekilde bu hatayı düzeltebiliyorum.

Mac ve MacBook’da geri alma işlemi nasıl yapılır?

Mac ve MacBook’da Geri alma işlemini yapmanızın birkaç farklı yolu var. Bunlardan birisi klavye kısayolu kullanmak. İkincisi Edit (Düzenle) araç çubuğunu kullanmak. Aşağıda iki yöntemi de anlattık:

1. Klavye kısa yolu kullanmak

Ben birçok klavye kısayolunu belirli bir alışkanlıkla kullanıyorum. Kısayol ezberlemek çok bilgisayar kullanan birisi için hiç de zor değil.

Mac ve MacBook’larda geri alma işleminin kısa yolu Command + Z tuşlarına aynı anda basmaktan geçiyor.

2. Düzenle menüsünden Geri alma işlemi

macOS işletim sistemi size Düzenle (edit) menüsünden de geri alma seçeneği sunuyor. Bunu yapmak için; Menü çubuğundan Düzenle –> Geri al (Edit –> Undo)

işlemini yapabilirsiniz.

 

Mac ve MacBook’da ileri alma işlemi nasıl yapılır?

Mac ve MacBook’da İleri alma işlemini yapmanızın yine 2 yolu var. Bunlar; klavye kısayolu kullanmak ve Edit (Düzenle) araç çubuğunu kullanmak. Aşağıda iki yöntemi de anlattık:

1. Klavye kısa yolu kullanmak

Ben birçok klavye kısayolunu belirli bir alışkanlıkla kullanıyorum. Kısayol ezberlemek çok bilgisayar kullanan birisi için hiç de zor değil.

Mac ve MacBook’larda geri alma işleminin kısa yolu Shift + Command + Z tuşlarına aynı anda basmaktan geçiyor.

2. Düzenle menüsünden Geri alma işlemi

macOS işletim sistemi size Düzenle (edit) menüsünden de geri alma seçeneği sunuyor. Bunu yapmak için; Menü çubuğundan Düzenle –> İleri al (Edit –>Redo)

işlemini yapabilirsiniz.

Önceki İçerikiPhone, iPad, Apple Watch, ve Mac’de mesaj bildirimleri nasıl sessize alınır?
Sonraki İçerikPokémon Go Adventure senkronizasyonu çalışmıyor ve iOS cihazlarda yanlış mesafe izleme sorunu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?