Mac ve MacBook’da dosya nasıl gizlenir?

  0
  2046

  Mac ve MacBook’da dosya gizlemek için birçok yöntem var. Bunların hepsi çok etkili olmasa da bu yazımızda bu yöntemleri inceleyeceğiz.

  Dosya gizleme konusu dosyayı kimden gizlemek istediğinize göre değişir. Örneğin aile üyelerinden dosya gizlemek için çok fazla güvenlik önlemine gerek kalmayabilir. Ancak MacBook’unuzun çalınması durumunda, bilgilerinizin yabancı ellere geçmesini engellemek için daha sert önlemler almanız gerekmektedir.

  Mac ve MacBook’da dosyalar nasıl saklanır?

  Bu iş için çeşitli yöntemler var. Bunlardan birini denemeden önce hepsini okumanızı ve size uygun gelen yöntemi kullanınız.

  1. Dosyaların önüne nokta koyarak dosyayı gizlemek

  macOS işletim sisteminde sistem dosyalarının önünde (.) işareti olur. (.DS_Store gibi) Bu dosyalar sistem dosyası olduğu için gizli dosya haline gelirler.

  Finder veya masaüstünden baksanız bile bu dosyalar görünmez. Siz de görünmesini istemediğiniz dosyaların başına nokta işareti getirebilirsiniz. Ancak bu konuda teknik bir sorun var.

  macOS nokta ile başlayan bir dosya adına izin vermiyor. Nokta ile başlayan bir dosya ismi koymaya çalıştığınızda uyarı çıkıyor.

  Bu sorunu aşabilmek için Terminal uygulamasını kullanabilirsiniz. Terminal’de bir dosyanın adını, başında nokta olan bir adla değiştirmek için;

  “mv saklanacak_dosyanın_adı .yeni_adı”

  Yukarıdaki gibi mv komutu kullanarak o dosyayı gizli hale getirebilirsiniz.

  Mac’da gizli dosyalara nasıl bakılabilir?

  macOS Sierra’da şu klavye kısayollarını kullanarak gizli dosyaları görüntüleyebilirsiniz:

  Command + Shift + . (nokta)

  Daha eski macOS sürümü kullanıyorsanız bu yöntem işe yaramaz. Bunu yine terminal uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

  2. Dosyayı gizli bir klasöre taşıyabilirsiniz.

  1. yöntemi kullanarak başında nokta olan bir klasör oluşturabilirsiniz. Daha sonra gizlemek istediğiniz dosyaları bu klasöre taşıyabilirsiniz. Command + Shift + Nokta kısayolunu bilen birisi olmadığı sürece dosyalarınız güvendedir.

  3. Dosyanın ismini ve uzantısını değiştirebilirsiniz.

  Bu yöntem her ne kadar çok uğraştırsa da az sayıda dosya gizleyecekseniz kolayca kullanabileceğiniz bir yöntem. Üstelik pek de teknik beceri gerektirmiyor.

  Diyelim ki bir resim dosyasını gizleyeceksiniz. Resim dosyalarının uzantıları jpg, jpeg, png olur. Bu dosyanın ismini ve uzantısını şöyle değiştirebilirsiniz: driver.sysx

  Bu dosyayı kim göre sistem dosyası zannedecektir.

  Bu yöntemin de sorunu macOS’un dosya uzantısını görmenize ve değiştirmenize izin vermemesi. Bu sorunu da şöyle aşabilirsiniz:

  1. Finder uygulamasını açın.
  2. Finder’in Özellikler sekmesini açmak için Command tuşu ile birlikte virgül tuşuna dokunun.
  3. Gelişmiş sekmesinde yer alan “tüm uzantıları göster” seçeneğini seçin.

  Bu işlemlerden sonra dosyaların uzantısını istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu dosyayı gören birisi resim dosyası olduğunu anlamayacaktır.

  Bu yöntemin zayıf tarafı da şu:  Mac bunun resim dosyası olduğunu anlayabiliyor. Dosyaya gelip özelliklere tıkladığınızda resmin ön izlemesini gösteriyor.

  4. Şifre korumalı bir ZİP dosyasının içinde dosyalarınızı gizleyebilirsiniz.

  Kolayca şifre korumalı bir zip dosyası oluşturabilirsiniz. Gizlemek istediğiniz dosyaları seçin. Sağ tıklayın. Açılan pencereden Sıkıştır’a basın.

  Sıkıştırmadan önce parola eklemeyi unutmayın.

  Bu yöntemde şöyle bir sorun var. Ücretsiz Zip programı şifre koymanıza izin vermiyor olabilir. (Ben denediğimde veriyordu.) Windows kullansaydınız 7zip kullanın derdim ama 7zip maalesef son macOS sürümlerini desteklemiyor. Mac için izip programı da çok kullanışlı. Üstelik şifreleme özelliği de var.

  Aslında terminal üzerinden de şifre korumalı zip dosyası oluşturabilirsiniz ancak bu yöntem çok sayıda dosya olduğunda oldukça hantal kalıyor.

  5. Sahte bir kullanıcı oluşturabilirsiniz.

  macOS’da kullanıcılar başka bir kullanıcının dosyalarına erişemez. Yönetici izinleri olsa bile bunu yapamazlar. Biz de bundan faydalanabiliriz.

  1. Yeni bir kullanıcı oluşturun.
  2. Elma menüsünden Sistem özellikleri ni tıklayın.
  3. Kullanıcılar ve gruplar sekmesini tıklayın.
  4. Değişiklikleri yapın. Şifrenizi girin ve kilit işaretine tıklayın.
  5. + simgesine tıklayın. Yeni bir kullanıcı ekleyin.
  6. Şimdiki kullanıcı hesabınızdan çıkın. Yeni bir kullanıcı olarak oturum açın.
  7. Dosyaları yeni kullanıcının masaüstü klasörüne kopyalayın.
  8. Yeni kullanıcı hesabınızdan çıkış yapın. Önceki hesabınıza geri dönün.
  9. Kullanıcılar ve gruplar kısmına gelin.
  10. Kilidi tıklayın ve değişiklikleri yapın.
  11. Yeni kullanıcıyı bulun ve ona sağ tıklayıp Gelişmiş seçeneklere gelin.
  12. Gelişmiş seçeneklerde login shell kısmını  “/bin/bash” den “usr/bin/false” ye çevirin.
  13. Mac’inizi yeniden başlatın.

  Yukarıdaki adımlardan son beş tanesi login ekranından yeni kullanıcıyı gizlemek içindi. Yeni kullanıcıyı gizlemezseniz birisi Mac’inize giriş yaptığında onu görecek ve bir sorun olduğunu anlayacaktır.

  Kullanıcıyı geri getirmek için Terminal’i açın ve chsh komutunu aşağıdaki gibi kullanın.

  chdh appleuzmani

  Tabii appleuzmani yerine kullanıcı adını yazacaksınız. Şifre istendiğinde girin.

  Bu işlemden sonra bir metin editörü gelecek. Şu satırı değiştirin:

  • Önce i simgesine basın. Düzenleme modu açılacak. Ok işaretlerini kullanarak şu satıra gelin: “Shell: /user/bin/false”
  • Bunu şununla değiştirin: “Shell: /bin/bash”
  • Esc butonun basın ve editörü kapatın.
  • Mac’i yeniden başlatın.

  Bu yöntem ortalama bir Mac kullanıcısının gözünden oluşturduğunuz kullanıcıyı gizlemeye yeter. Yine de Kullanıcılar penceresinden yeni kullanıcıyı görseler bile şifre olmadan ona müdahale edemeyeceklerdir.

  6. Mac’de şifrelenmiş bir sürücü oluşturabilirsiniz.

  Dosyaları saklamanın en iyi yollarından birisi şifre korumalı bir sürücü oluşturmak. İnternetten bir şey indirdiğinizde uzantısının .dmg olduğunu görmüşsünüzdür. Bu “Disk image file” anlamına gelir. Siz de sıkıştırılmış bir disk imajı oluşturabilirsiniz. Bunun içine de istediğiniz her şeyi saklayabilirsiniz.

  Mac’da disk imajı oluşturmak için Apple’ın güzel bir rehber sayfası var: Disk izlencesi kullanma

  Bu yöntem için bu yazıda paylaştığım en iyi yöntem diyebilirim. Kolay bir yöntem. Terminal kullanmanıza gerek yok. Paralı bir program almanıza gerek yok.

  7. Dosya gizleme programları kullanabilirsiniz.

  Eskiden Windows için Truecrypt programı ücretsiz ve çok kullanışlıydı. Şimdilerde VeraCrypt da aynı işi görüyor. MacBook’da da VeraCrypt’ın kullanılabilir bir sürümü var. Karışık bir şifre koyduğunuzda bunu birisinin açabilmesi imkansız oluyor.

  Yine MacBook için Hider2’de kullanışlı bir program olarak öne çıkıyor.

  Sonuç olarak;

  Mac ve MacBook’unuzdaki bazı dosyaları gizlemek için çeşitli yolları anlattık. Kişisel bilgilerinizi, fotoğraflarınızı, şirket sırlarınızı, şifrelerinizi saklayabileceğiniz, bilgisayarınız çalınsa dahi yabancı kişilerin eline geçmesini engelleyebilecek yöntemler paylaştık. Bu yöntemlerden hangisini kullanacağınız size kalmış.

  Ben şifreleme programları kullanılmasından yanayım. Bana hep daha sağlam gelmiştir bu yöntem. Ancak programın bir gün geliştiricileri tarafından desteği çekilirse o dosyalara ebediyen elveda diyebilirsiniz. Bu da olumsuz kısmı.

  5. yöntem yani disk imajı oluşturmak da oldukça iyi bir yöntem. Üstelik herşey sizin elinizde. Oluşturduğunuz dosyanın uzantısını da dmg’den app’ye çevirirseniz, kimse onun disk imaj dosyası olduğunu da anlayamaz.

  Zip’le sıkıştırma yöntemi de iyi ancak zip’i açarken, dosya büyüklüğüne göre belirli bir gecikme oluyor.

  Siz de önerdiğiniz yöntemleri yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Konuyu beğenebilir ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

  Önceki İçerikUygun Fiyata En İyi 3D Yazıcılar
  Sonraki İçerikApple yeni 13 inç MacBook Pro’yu satışa çıkardı
  2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

  YORUMLAR

  Lütfen yorumunuzu girin:
  İsminiz nedir?