Ana Sayfa Mac Kullanım Rehberi Mac ve iPhone-iPad Arasında Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır? (Evrensel Pano)

Mac ve iPhone-iPad Arasında Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır? (Evrensel Pano)

0
1506

Evrensel Pano (Universal Clipboard), notları ve içerikleri hızlı bir şekilde iOS ve macOS cihazlar arasında kopyalama yapıştırma yapmak için oldukça kullanışlı bir özelliktir. iPhone, iPad ve Mac arasında kopyala yapıştır işlemi nasıl yapılır yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Apple’ın yeni işletim sistemleri macOS High Sierra ve iOS 11 arasında mantıksal bağ kuran özellik sayesinde, metin ve resimleri bir cihazdan kopyalayıp diğerine yapıştırmak mümkün hale geldi. Evrensel Pano adı verilen bu özelliği nasıl kullanacağınızı ayrıntılarıyla ele aldık.

Evrensel Pano nedir?

Apple, Evrensel Pano özelliğini macOS Sierra ile birlikte işlerim sistemine dahil etti. Bu zekice fikir, uyumlu cihazlar arasında içeriklerin kopyalanıp yapıştırılmasını sağlıyor.

Örneğin, Mac üzerinde çalışırken arkadaşınıza bu cihazdaki bir içeriği göndermeniz gerekti. İçeriği kopyalayın, iPhonu’unuzdan Mesajlar uygulamasını açın, Yapıştır seçeneğini çağırmak için metin girişi kutusuna dokunun ve basılı tutun. Yapıştır’a dokunduğunuzda içeriğiniz metin kutusuna gelecektir.

Evrensel Pano tüm Apple cihazlarına çalışıyor mu?

Evrensel Pano’yu kullanabilmek için, Mac’inizde MacOS Sierra ve daha üzeri, iPhone ya da iPad’inizde ise iOS 10 ve daha üzeri yüklü olması gerekiyor.

Bu özelliği kullanabilmeniz için, cihazınızın teknik açıdan da belirli kriterleri taşıyor olması gerekiyor. Buna göre, 2012 ve daha yeni Mac’ler ile iPhone 5 ve iPad 4 sonrası cihazlara sahip olmalısınız.

Evrensel Pano özelliğini destekleyen cihazlar:

iOS

 • iPhone 5 ve üstü
 • iPad Pro
 • iPad 4. Nesil
 • iPad Air ve üstü
 • iPad mini 2 ve üstü
 • iPod touch 6.nesil ve üstü

macOS Sierra

 • MacBook (2015 ve üstü)
 • MacBook Pro (2012 ve üstü)
 • MacBook Air (2012 ve üstü)
 • Mac mini (2012 ve üstü)
 • iMac (2012 ve üstü)
 • Mac Pro (2013 ve üstü)

Evrensel Pano kurulumu nasıl yapılır?

Öncelikle kullanmak istediğiniz cihazların WiFi ve Bluetooth’larının açık olması ve hepsinin aynı WiFi ağına bağlı olması gerekiyor. Ayrıca, cihazlarda aynı iCloud hesabında oturum açmanız gerekiyor.

Mac kullanıyorsanız, Sistem Tercihleri > Genel‘de yer alan Handoff özelliğini, “Bu Mac ile iCloud cihazları arasında Handoff’a izin ver” onay kutusunu işaretlemeniz gerekiyor.

Mac ve iPhone arasında kopyala yapıştır

iPhone veya iPad’te de aynı ayarın açık olması gerekiyor. Ayarlar > Genel > Handoff seçeneğini etkinleştirin.

iPhone Handoff

Cihazlar Arasında İçerik Kesme ve Yapıştırma

Her şeyi ayarladıktan sonra, paylaşmak istediğiniz metin veya resimleri seçmeniz gerekiyor.

Mac’lerde Cmd + C‘ye basabilir veya sayfanın üst kısmındaki menü çubuğuna gidebilir ve Düzenle > Kopyala‘yı seçebilirsiniz; iOS cihazlar’da ise Kopyala seçeneği görünene kadar basılı tutabilirsiniz.

Kopyaladığınız içeriği iOS cihaza taşımak için, Yapıştır seçeneği görünene kadar yapıştırmak istediğiniz alanın üzerine dokunun ve basılı tutun. Mac’te ise içeriği yapıştırmak istediğiniz yeri seçin ve Cmd + V tuşlarına basın veya Düzenle > Yapıştır‘ı seçin.

Artık bir cihazınızdaki içeriği diğer cihazınıza kolayca aktarabilmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İlginizi ÇekebilirApple TV 2, 3 v 4 JailBreak Nasıl Yapılır?

YORUM YOK

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?