Mac Uygulama Silme

4
32342

Windows işletim sisteminden sonra ilk kez Mac kullanmaya başlayanlar bir süre zorluk çekseler de daha sonra Mac kullanmanın keyfini alıyorlar. Ancak bazı durumlarda Mac kullanmak zor geliyor olabilir, örneğin bir uygulamayı Mac’e yüklemek oldukça kolay bir iş ancak iş kaldırmaya geldiği zaman zorlanabiliyoruz. Aslında Mac’de uygulama silmek bir uygulamayı yüklemek kadar kolay diyebiliriz.

Mac Uygulama Nasıl Kaldırılır ?

Bu aşamada uygulamayı nasıl yüklediğimize göre sorun ikiye ayrılıyor. Eğer uygulamayı Mac’e App Store kullanmadan yüklediyseniz o uygulamayı kaldırmak için yapmanız gereken tek şey uygulamayı sürükleyip çöp kutusuna atmak.

Uygulamalar

  1. Öncelikle masaüstünde boş bir alana sağ tıklayıp, “Yeni Finder Penceresi Aç” diyin.
  2. Ardından açılan pencereden sol taraftan “Uygulamalar” başlığını seçin.
  3. Burada bilgisayarınızda yüklü tüm uygulamaları görebilir, istediğiniz uygulamayı çöp kutusuna sürükleyerek kaldırabilirsiniz.

App Store’dan Yüklenmiş Uygulama Nasıl Kaldırılır ?

Bunun için ise öncelikle Launchpad’e girmeniz gerekiyor, yine burada karşınıza Mac’e yüklediğiniz uygulamalar geliyor. Aynen iPhone’da olduğu gibi kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine uzun süre basılı tuttuğunuzda sol üst tarafında bir çarpı işareti çıkıyor ve ona tıkladığınızda silebiliyorsunuz.

Launchpad

4 YORUMLAR

  1. Paylaşım için teşekkürler. Launcpad imde görünen ancak bahsettiğiniz şekilde kaldıramadığım “şey”ler var. Birisi AAMLauncherutil diye bir dosya. Biri de boş klasör, adı var ama içinde bir şey yok. Bunları silmek için ne yapabilirim? Tekrar teşekkürler.

  2. Merhaba bende tarif ettiğiniz gibi aynı şekilde bir virüs (AVG antivirus) programını silmek istedim ama program açık olduğu için silinmiyor uyarısı geldi. Ama açık değil. Nasıl silebilirim?

    • selamlar kardeşim. aynı sorunu yaşıyordum. programa sağ tıklayıp paket içeriğini göster diyorsun. ve içindeki dosyaları siliyorsun önce. sonra çöp kutusundan içeriğini sildiklerini silip programı kapatır hale getiriyorsun. sonrasında ise siriye etkinlik mönitörünü açmasını söyle. oradan o programı bul ve çıkmaya zorla. ilk bu işlemi yapma çünkü kapanmıyor ve silinmiyordu bendeki. ve sonra programı çöp kutusuna taşıyıp sil.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?