Mac’inizi servise götürmeden önce neler yapmalısınız?

2
545

Apple’ın ürünleri için servis süreçlerinin nasıl işlediği her zaman için merak ediliyor. Sadece iPhone modelleri değil, diğer Apple ürünleri için de servis süreçleri ve onarım süreci konusunda bilinmesi gereken önemli detaylarda yok değil. Bu cihazlar içerisine servis süreci ve onarım durumu en çok merak edilen serilerden birisi de masaüstü ve dizüstü Mac modelleri. Yine en çok kullanılan Apple cihazlarından olan Mac serisi için sürecin nasıl işlediğinden bahsedeceğiz.

[20 Kasım 2021 güncelleme notları: Bu konudaki bilgiler sıklıkla değişebilmektedir. En sağlıklı bilgiyi Apple servislerini arayarak elde edebilirsiniz.]

Apple Tanı Programını Kullanma

Mac’inizde sorun varsa öncelikle Apple’ın tanı programını kullanabilirsiniz. Bu program hızlı bir şekilde donanım sorunlarını bulmak için kullanılıyor. Sorun donanımla ilgiliyse Apple servislerine müracaat etmeniz gerekiyor.

Apple’ın tanı programına ulaşabilmek için tıklayınız.

Mac Bilgisayarını Tamir Ettirme

İlk bilmeniz gereken kısım Mac cihazlarınızı nasıl tamir ettireceğiz. Bu süreçte doğrudan Apple’ın hizmetinden yararlanmak istiyorsanız ve cihaz garantiniz de devam ediyorsa yapmanız gereken işlemlerden söz edeceğiz. Bunun dışında doğrudan Apple bağlı olmayan servislerden de hizmet alabilirsiniz.

Resmi olarak Mac için servis desteği istiyorsanız ise Apple Store’dan ve Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları üzerinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Servis istediği başlatmak için bu sayfaya gidebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden yaşadığınız sorunu seçip, adımları izlemeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz zamana göre servis randevunuzu oluşturmanız yeterli olacak.

Mac

Mac tamir ücretleri ne kadar?

Mac cihazınızın hasar durumuna göre maliyetinizin değişeceğini söyleyelim. Baştan bunu bilmeniz gerekiyor. Eğer yaşadığınız sorun garanti kapsamında ve 2 yıllık Apple garantiniz devam ediyorsa, bu durumda ücretsiz servis desteği almanız mümkün. Satın alma belgelerinizi ve garanti belgelerinizi sağlamanız durumunda ve dediğimiz gibi sorunun garanti kapsamına girmesi durumunda, ücretsiz destek alabilirsiniz.

Fakat kullanıcı hatasından kaynaklı bir durum varsa, garanti durumunuz devam etse bile onarım ücretleriyle karşı karşıya kalırsınız. Onarım ücretleri ise hasar durumuna göre belli olacaktır. Sadece Pil konusunda alınacak olan servis hizmetlerinin ücretleri belli. Bunun dışında önce hasar tespiti yaptırmanız gerekiyor. Hasar durumuna göre istenecek ücret size bildirilecektir.

Pil Servis Durumu

Eğer sorun pil kaynaklı ve onarım hizmetini de pil değişimi olarak alacaksanız, bu durumda sadece pil değişimi yaptırmak sorunu çözecektir. Bu durumda cihazınızın garanti durumuna da bakılması gerekiyor. Garanti durumu devam etmemesinde ödemeniz gereken ücretler aşağıda. Bu fiyatlarda zaman zaman değişiklikler olabilir.

20 Kasım 2021 MacBook Servis Fiyatları (Apple.com’dan alınmıştır.)

Yukarıdaki fiyatlar garanti kapsamı dışındaki onarımlar için geçerlidir. Sorununuz garanti süresi (2 yıl) ve garanti kapsamı içerisindeyse ücretsiz onarım gerçekleştirilecektir. 2 yıllık garanti kapsamının dışındaysanız resmi Apple servisleri yerine özel servisleri de tercih edebilirsiniz. Böylece daha uygun fiyatlara bilgisayarınızı tamir ettirebilirsiniz.

Mac Aksesuarları Tamir Ücretleri

Mac cihazınız nasıl garanti kapsamı altındaysa, aynı şekilde orijinal Apple aksesuarları da garanti kapsamında yer almaktadır. Garanti koşullarına göre değişiklik olmasıyla beraber garanti süresine göre aksesuarlar için de ücretli olarak hizmet almanız gerekebilir. Mevcut aksesuarlar için sunulan pil servis hizmetinin fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Servis Hazırlığı

Son olarak Mac cihazınızı servise nasıl hazırlayacağınız konusunda detaylar vereceğiz. Mac cihazınızı Apple servislerine göndermeden önce FileVault’u etkinleştirmeniz ve verilerinizi yedeklemeniz gerekiyor. Apple servis onarım sürecinde yaşanan veri kayıplarından sorumlu olmadığını belirtiyor. Bunun için kendi yedeklerinizi almanızda yarar var.

Not: Yazıda paylaşılan fiyat listeleri Apple.com’dan alınmıştır. Güncel olmayabilir. Güncel fiyatlar için şu sayfayı takip etmenizi öneririz: Resmi Mac Onarım Sayfası

Önceki İçerikDüzenlenmiş bir iPhone fotoğrafının orijinaline nasıl ulaşılır?
Sonraki İçerikiPad Pro Dayanıklılık Testleri
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar,

    MacBook Pro için servis hizmeti içerisinde cihaz açıldığında gerekli diğer bakımlarda yapılır mı temizlik vs gibi. Ve MacBook Pro için en güvenilir ve teknik bilgi vs olarak mac konusunda uzman kadro hangi Apple Store veya Apple yetkili serviste mevcut? Bu konuda biraz tereddütteyim, hangi servise teslim etmeliyim. Bilgi alabilir miyim lütfen.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?