Mac Performans Testi Nasıl Yapılır? (Benchmark)

0
3871

Basitçe ifade etmek gerekirse benchmark testi, bir akıllı telefonda yer alan CPU veya bir Mac’te yer alan GPU gibi sistemlerin performansını test etmenin bir yoludur. Örneğin Mac masaüstü bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarları benchmark testi ile kendi aralarında kıyaslayabiliriz. iMac veya MacBook‘un CPU, GPU ve sabit sürücüsünün benchmark testini nasıl yapabiliriz? Bu yazımızda macOS için en iyi benchmark uygulamalarına değindik.

Benchmark testi CPU, GPU ve hatta sabit sürücüye kadar çeşitli donanımların performansını anlamamızı sağlayarak, mevcut bilgisayarımızı yeni bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara yükseltmeye karar verme konusunda yardımcı olabilir. Sistemimizdeki zayıf noktaları tespit etmemize ve daha fazla RAM ekleme ya da sabit sürücüyü bir SSD’ye yükseltme gibi ihtiyaçları belirlememize yardımcı olur.

Mac masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın CPU, GPU ve sabit diskinin benchmark testini nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Mac CPU Performans Benchmark Testi Nasıl Yapılır?

MacOS için birçok genel benchmark testi uygulaması mevcut olsa da, kullanımı en kolay olanı ve en çok tavsiye edileni Primate Labs Geekbench 4‘tür. Geekbench 4 Windows, macOS, iOS ve Android de dahil olmak üzere birden fazla platformda çalışır.

Geekbench 4’ün ücretsiz sürümü birçok ölçümü yapmak için yeterlidir. Bunun yanında, test sırasında aktif bir internet bağlantısı gerektirir. Çünkü yapılan testler diğer kullanıcıların görmesi için otomatik olarak Geekbench’in web sitesine yüklenir.

Geekbench 4’ün kullanımı, çok az teknik bilgi gerektirdiğinden inanılmaz derecede kolaydır. Uygulamayı çalıştırmanız, Mac’inizde çalışan diğer uygulamaları kapatmanız ve “Run CPU Benchmark” butonuna tıklamanız yeterlidir. Uygulama, bilgisayarda yer alan uygulamaları simule ederek, CPU’nun günlük kullanım sırasındaki performansını ölçecektir. Test işleminin süresi, işlemcinin hızına bağlı olarak 20 dakika kadar sürebilir.

Geekbench 4 nasıl kullanılır

Test sonuçları, işlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki görselde olduğu gibi, tercih ettiğiniz web tarayıcısında gösterilir. CPU benchmark testi sonuçları arasında işlemci kimliğinden, anakart donanımına kadar birçok ayrıntılı bilgi de yer alır. Ancak önemsemeniz gereken tek değerler, işlemcinizin Single-Core (Tek Çekirdekli) ve Multi-Core (Çok Çekirdekli) skorlarıdır.

Geekbench 4 benchmark testi sonuçları

Single Core skoru, Mac’in tek bir işlemci çekirdeği kullanarak ne kadar hızlı performans gösterdiğini anlamaya yardımcı olur.

Multi-Core skoru ise, Mac’inizin tam performansa zorlandığında aynı anda birden fazla işlemci çekirdeği kullandığında ne kadar iyi performans gösterdiğini gösteren skordur. Bunu Mac’inizin alabileceği en üst düzey skor olarak düşünebilirsiniz.

Test sonuçlarını, Geekbench tarayıcı üzerindeki diğer benchmark testleriyle karşılaştırabilir, böylece Mac’inizin en yeni nesil Mac ve hatta rakiplerine göre nasıl bir performansa sahip olduğunu görebilirsiniz. Bilgisayarınızın şu anda ne kadar iyi performans gösterdiğini görmeniz, yapmayı düşündüğünüz yükseltmenin işlemci gücü açısından buna değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Mac Sabit Disk ve SSD Performans Benchmark Testi Nasıl Yapılır?

Sabit diskinizin veya SSD sürücünüzün okuma / yazma hızlarını ölçme konusunda en ideal araç, BlackMagic Design’ın BlackMagic Disk Speed Test adlı uygulamasıdır. Aslında sabit disklerin çeşitli video dosyalarını işleyip işlemeyeceğini belirlemeye yardımcı olması için tasarlanmıştır. Mac’in App Store’undan tamamen ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanımı son derece kolaydır.

Uygulamayı indirin, Mac’inizde birden fazla sabit disk varsa hedef sürücünüzü seçin ve benchmark testine başlamak için başlangıç’ı tıklayın. Sonuçların mümkün olduğunca doğru olmasını istiyorsanız, diğer tüm benchmark testlerinde olduğu gibi, aynı anda başka hiçbir uygulamanın çalışmadığından emin olun.

BlackMagic Disk Speed Test

USB 2.0 ile Mac’a bağlanan standart bir harici hard disk 25-30 MB/s’den daha yüksek hızlara ulaşamazken, dahili hard diski SSD sürücüye yükseltmek performans açısından önemli kazançlar sağlar. Örneğin 2011 iMac’in dahili sürücüsü 90 MB/s’ye hızlara ulaşırken, Thunderbolt ile bağlanan harici bir SSD 420 MB/s hızlara kadar ulaşabiliyor.

Mac Grafik Performans Benchmark Testi Nasıl Yapılır?

Mac’in grafiksel performansını test etmek için, aynı zamanda işlemciyi de test etmenizi sağlayacak Maxon’un Cinebench adlı uygulamasını kullanabilirsiniz. Test, loş ışıklı bir şehir sokağında etkileşime giren 3D arabalar kullanıyor ve GPU’unuzun birkaç özel efektle birleştirildiğinde bir defada yaklaşık 1 milyon çok köşeli cismi nasıl ele aldığını test ediyor.

Cinebench Grafik Testi

Testi başlatmak için, Cinebench’i açın ve uygulamanın sol üst köşesindeki OpenGL testinin yanındaki Çalıştır‘ı tıklayın. Test başlayacak ve nihai sonuç Çalıştır butonunun hemen yanında gösterilecektir. 2011 model bir iMac testte yalnızca 42.66 fps’yi görebilirken, üst düzey bir Mac Pro da dahil olmak üzere yeni Mac’ler yaklaşık 77 fps’lik hızlara ulaşabiliyor.

Mac’ler grafik donanımlarında üst seviye Nvidia / AMD işlemcilere sahip olmadıkları için, PC muadillerine göre daha zayıftırlar. Bu sebep, benchmark testi sonuçları PC’lerle karşılaştırılırken dikkate alınmalıdır. Diğer bileşenlerden farklı olarak, grafik kartı çoğu Mac’te yükseltilemez. Bu yüzden, Mac’inizden daha iyi bir grafik performansı bekliyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey muhtemelen yeni bir Mac satın olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Apple Pencil ve Microsoft Surface Pen Karşılaştırması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?