MacOS’ta Zip ve Rar Dosyaları (Sıkıştırılmış Dosyalar) Nasıl Açılır?

1

Zip dosyaları birden çok dosya, klasör veya tek bir öğenin sıkıştırılarak tek bit dosya haline getirilmiş halleridir. Zip dosyaları, web’den veya başka yerden bir Mac’e dosya indirirken sıklıkla karşılaşılır. Zip formatı geçmişte Windows dünyasında yaygın olarak kullanılırken, artık MacOS‘ta da sıklıkla kullanılmaya başladı.

Mac’inizde yer alan bir zip dosyasının içindekileri görmek için nasıl açılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Artık, dahili Arşiv Yardımcı Programı aracılığı ile bir Mac’te dosyaları açmak çok kolay.

Unutmayın: Bir zip dosyası (.zip uzantılı) başka bir dosyayı veya dosyaları içinde barındıran bir kaptır. Örneğin, tek bir zip dosyası, belgeler veya JPG dosyalarını içinde barındıran bir klasörü veya bir uygulama veya benzer herhangi bir veriyi içerebilir. Zip dosyası sadece tek bir arşiv olarak sunulan sıkıştırılmış dosyadır.

Mac’te Zip Dosyalarını Açma

Mac’te bir zip dosyasını açmak son derece kolaydır:

 1. Mac Finder’da açmak istediğiniz Zip dosyasını bulun.
 2. Zip dosyasını açma işlemine başlamak için .zip dosyasına çift tıklayın.
  macbook zip dosyasi acma
 3. İşiniz bittiğinde, sıkıştırılmamış içerik orijinal .zip arşivi ile aynı klasörde görünecektir.macos zip dosyasi acma

Hepsi bu kadar. Yukarıdaki örnekte, orijinal zip dosyasının içeriğini içeren “Archive” adlı bir klasör oluşturmak için “Archive.zip” adlı bir zip dosyası açıldı.

MacOS’ta yerleşik Arşiv Yardımcı Programı, zip arşivini açar ve dosyaları ayıklar. Ayıklanan dosyalar genellikle zip arşivi ile aynı adlı bir klasörün içine eklenir.

Zip dosyalarını bir .zip arşivinde sağ tıklatarak (veya Ctrl + tıklayarak) ve “Aç” ı seçerek veya üçüncü parti unzip yardımcı programları ile açabilirsiniz.

Mac aynı zamanda bir zip dosyası veya hatta parola korumalı bir zip dosyası yapmak için basit bir özelliğe sahiptir.

Zip arşivi şifre korumalıysa, zip dosyası çıkarılmadan önce doğru şifrenin girilmesi gerekir.

Unarchiver ile MacOS’ta Zip Dosyalarını Açma

Başka bir seçenek, Mac’te .zip arşivlerini açmak için Unarchiver adı verilen popüler üçüncü parti arşiv çıkartma aracını kullanmaktır. Bunu yapmak için önce Unarchiver’ı indirip yüklemeniz gerekiyor.

 1. Unarchiver’ı Mac App Store’dan indirin.
 2. Unarchiver’ı başlatın ve arşiv dosyalarıyla ilişkilendirin.
 3. Unarchiver ile açmak ve sıkıştırmak için herhangi bir zip arşivini çift tıklayın.
 4. unarchiver kurma

Unarchiver’ı kurduktan ve çalıştırdıktan sonra, program Mac’deki tüm bilinen arşiv türleriyle ilişkilendirilmek isteyecektir. Bu, üçüncü taraf aracı tarafından, varsayılan Arşiv Hizmet Programı’nın desteklemediği zip arşivlerini ve Mac OS’deki diğer öğeleri açmasını sağlar; bu da başka bir yaradır. Unarchiver, zip arşivlerinin yanı sıra bir Mac, zip CPGZ dosyaları, bz2 bzip, .7z dosyaları, .sit, gzip gz, tar ve diğer birçok dosya arşiv formatında da dosya indirirken karşılaşabileceğiniz açık RAR dosyalarını açabilir. Çok çeşitli dosya türlerini açmak için verdiği bu geniş destek, Unarchiver’ı Mac’e yüklemeniz gerekmesinin birçok nedenden biridir.

İster Mac OS ile birlikte gelen varsayılan Arşiv Yardımcı Programı aracını kullanın, ister Unarchiver gibi üçüncü taraf çözümünü, tercih tamamen sizin. Her ikisi de basit bir çift tıklama hareketi ile MacOS’ta zip dosyalarını açacaktır.

İlginizi Çekebilir: macOS’da zip dosyası nasıl yapılır?

Önceki İçerikiPhone X’te Erişilebilirlik Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır?
Sonraki İçerikiPad’te Dock’a Daha Fazla Uygulama (En Fazla 15) Nasıl Yerleştirilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

1 YORUM

 1. Merhaba Sayın Yetkilim,

  Bir konu hakkında danışmak istiyordum. Zip veya Rar uzantılı dosyaları dediğiniz şekilde açtık. Aynı zip veya rar dosyasını ikinci kez açtığımız da dosya değiştirmeyi onayla ? uyarısını nasıl çıkartabiliriz Mac de böyle bir uyarı var mı ? Saygılarımla. İyi çalışmalar dilerim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?