Her Mac Kullanıcısının Bilmesi Gereken 15 Temel Klavye Kısayolu

1
9458

Mac’inizin başında çok zaman harcıyorsanız, daha üretken kalabilmeniz ve görevlerinizi hızlı ve verimli bir şekilde yürütebilmeniz için gerekli klavye kısayollarını bilmeniz önemlidir.

Çoğumuz, metin kopyalamak ve yapıştırmak için Cmd + C ve Cmd + V gibi temel klavye kısayolları biliyor olsak da, hayatımızı kolaylaştıracak tonlarca farklı klavye kısayolu bulunmaktadır. Tüm bu klavye kısayollarını hatırlamak kolay değilse de, her Mac kullanıcısının bilmesi gereken 15 temel klavye kısayolunun bir listesini oluşturduk.

Mutlaka Bilmeniz Gereken Mac Klavye Kısayolları

Bir Programı Kapatma Kısayolu

Bir sürü açık pencereniz olduğunda işler karmaşık hale gelebilir. Bir uygulamayı artık kullanmak istemiyorsanız, çıkmak ve o uygulamaya ait tüm açık pencereleri kapatmak için Cmd + Q tuşlarına basabilirsiniz.

Bir Pencereyi Kapatma Kısayolu

Önceki kısayol tüm programı ve tüm pencereleri kapatırken, yalnızca etkin pencereyi kapatmak için başka bir kısayol daha vardır. Cmd + W tuşlarına basarak, etkin pencereyi kapatabilirsiniz. Bu, artık belirli bir pencereyi kapatmak için farenizi kullanmanıza gerek kalmadığı anlamına geliyor.

Yeni Bir Web Tarayıcı Sekmesi Açma Kısayolu

Bu, düzenli olarak kullanmaktan kendinizi alamayacağınız çok kullanışlı bir kısayoldur. İster Safari ya da Chrome, ister başka bir web tarayıcısında Cmd + T tuşlarına basarak hızlı bir şekilde yeni bir sekme açabilirsiniz. Bu kısayol tuşuna sürekli basmak birden fazla sekme açacaktır. Ayrıca Chrome’da, Cmd + Shift + T tuşlarına basarak son kapatılan sekmeyi açabilirsiniz.

Web Tarayıcısında Geçerli Sekmeyi Kapatın Kısayolu

Bir web tarayıcınız açıkken, Cmd + W tuşlarına basarak etkin sekmeyi çabucak kapatabilirsiniz.

Açık Programlar Arasında Geçiş Yapma Kısayolu

Cmd + Tab tuşlarına basarak, uygulama değiştiriciyi açabilir ve böylece Mac’inizde çalışan etkin programlar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. Cmd tuşunu basılı tutarken açık programlar arasında geçiş yapmak için Tab tuşuna basmaya devam edin.

Metni Kes, Kopyala ve Yapıştır Kısayolları

Bunlar, her Mac kullanıcısının bilmesi gereken temel klavye kısayollarıdır. Bir yazar olarak bu kısayolları sıklıkla kullanıyorum ve çok zaman kazanıyorum.

  • Kes: Cmd + X
  • Kopyala: Cmd + C
  • Yapıştır: Cmd + V

Bir Uygulamanın Tüm Pencerelerini Gizleme Kısayolu

Bazen işler biter ve bir programın birçok açık penceresi kalmış olur. Onları birer birer gizlemek yerine, bir kerede tümünü gizlemek için Cmd + H tuşlarına basabilirsiniz.

Bir Pencereyi Simge Durumuna Getirme Kısayolu

Önceki kısayol, bir programın tüm açık pencerelerini gizlemenize izin veriyordu, ancak yalnızca geçerli pencereyi simge durumuna getirmek için Cmd + M tuşlarına basmanız gerekir.

Etkin Pencere Dışındaki Tüm Pencereleri Gizleme Kısayolu

Mac’inizde çok sayıda pencere açıkken, bunları birer birer gizlemek son derece can sıkıcı ve sinir bozucu olabilir. Neyse ki bunun için bir klavye kısayolu var. Cmd + Option + H tuşlarına basarak geçerli pencerenin dışındaki tüm açık pencereleri gizleyebilirsiniz.

Bir Pencereyi Kapatma Kısayolu

Etkin pencereyi kapatmak için Cmd + W‘ye basın. Bu kısayolu bir web tarayıcısında kullanırsanız, web tarayıcısının yalnızca etkin olan sekmesi kapatılacaktır.

Dock’u Göster/Gizle Kısayolu

Mac’inizdeki Dock (alttaki görev çubuğu), favori programlarınıza hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Faydalı olmasına rağmen Dock’a her zaman ihtiyacınız olmayabilir. Gizlemek için Cmd + Option + D tuşlarına basmanız yeterlidir. Tekrar görüntülemek istediğinizde aynı tuş kombinasyonuna basabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu

Mac, farklı türde ekran görüntüleri almak için birkaç klavye kısayolu sunmaktadır. Ekranın tamamını, belirli bir pencereyi veya ekranın belli bir alanının ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak için klavye kısayolları:

  • Ekranın tamamının ekran görüntüsü: Cmd + Shift + 3
  • Belirli bir pencerenin ekran görüntüsü: Cmd + Shift + 4 tuşlarına bastığınızda bir çarpı işareti görünecektir. Şimdi Boşluk Çubuğu tuşuna basın ve ekran görüntüsünü almak istediğiniz pencerenizin üzerine fareniz ile gelin ve ardından yakalamak için tıklayın.
  • Ekranın belirli bir alanının ekran görüntüsü: Cmd + Shift + 4 tuşlarına basın. Ardından yakalamak için ekranın belli bir alanını tıklayıp sürükleyin.

Bir Web Tarayıcısının Açık Sekmeleri Arasında Geçiş Yapma Kısayolu

Bir web tarayıcısı kullanırken, Cmd + “sekme numarası” tuşlarına basarak açık sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Örneğin, üçüncü sekmeye geçmek istiyorsanız Cmd + 3 tuşlarına, beşinci sekmeye geçmek isterseniz Cmd + 5 tuşlarına basmanız gerekir.

Hızlı Arama Kısayolu

Mac’te bir klavye kısayolu sayesinde, bir dosyayı bulmak veya bir belge içinde belirli bir metni bulmak için arama yapmak oldukça kolaydır. Bir Word belgesinde ya da bir web tarayıcısında bir şey aramak için Cmd + F tuşlarına basın. Açılan küçük pencereye arama terimini girin ve arayın.

Çöp Kutusunu Boşaltma

Mac’inizdeki Çöp Kutusu klasörünü boşaltmak, biraz boş alan kazanmanıza yardımcı olur. Cmd + Shift + Option + Delete tuşlarına basarak Çöp Kutusu’nu hızlı bir şekilde boşaltabilirsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?