Mac Kullanıcılarının Bilmesi Gereken En Faydalı 5 İpucu

0
1121

MacOS’un en iyi ipuçlarını, püf noktalarını ve gizli özelliklerini bir araya topladığımız yazımıza hoşgeldiniz. Bu yazıda MacOS S sisteminde yıllar içinde tanıtılan en kullanışlı özelliklerin yanı sıra macOS Sierra’daki en yeni özellikleri de ele alacağız.

Ayrıca, biraz daha derinlere inmek isteyenler için az bilinen püf noktaları, ipuçları ve hilelerimiz de var.

#1. Mac’inizdeki sistem ayarlarını değiştirmek için Siri’yi kullanın

MacOS SiriMac’inizle konuşurken kendinizi çok garip hissetmiyorsanız, ayarlarınızı hızlı bir şekilde yapmak için Siri’yi kullanabilirsiniz. İstediğiniz ayarı yapmak için Sistem Tercihleri menüsüne gitmeden Siri’yi kullanarak zamandan tasarruf edin.

Cmd + boşluk çubuğuna basarak Siri’yi etkinleştirin ve ardından:

“Parlaklık arttır” diyin ve Siri’nin ekranınızı sizin için aydınlatmasının tadını çıkarın.

Veya Bluetoot’u açmak için “Bluetooth’u aç” diyin.

Hala mevcut ne kadar depolama alanınız kaldığını öğrenmek için “ne kadar boş alan kaldı” sorusunu deneyin.

#2. Cihazlar arasında kopyalama ve yapıştırma

MacOS Sierra’ya gelen bu özelliği seviyoruz.MacOs ve iOS cihazlar arasında kopyala yapıştır

Evrensel Pano, MacOS X El Captain’de tanıtılan Süreklilik özelliklerinin bir uzantısıdır. Evrensel Pano ile macOS ve iOS cihazlarınızki parçaları kesip kopyalayabilir ve diğer cihazlara yapıştırabilirsiniz.

Bu, AirDropping’e başvurmadan veya kendinize postalamaya gerek kalmadan, cihazlar arasında metin, resim, fotoğraf ve hatta video kopyalayıp yapıştırabileceğiniz anlamına geliyor.

Sorunsuz bir süreçtir ancak başarısız olursanız, Mac’inizde ve iPhone’da Bluetooth’u açıp açmadığınızı kontrol edin. Sistem dosyaları internet üzerinden değil, Bluetooth üzerinden peer-to-peer özelliğini kullanarak paylaşıyor.

Mac’inizde Control-C’ye basın ve ardından basılı tutun ve iPhone’unuzdaki Yapıştır’ı seçin (veya tam tersi). Her iki cihazda da aynı Apple kimliğini kullanarak giriş yaptığınız sürece, işlem otomatik olarak gerçekleşecektir.

En karmaşık özellik olmasa da, Evrensel Pano’nun macOS Sierra’da tanıtılan en pratik ve kullanışlı yeni özelliklerden biri olabileceğini düşünüyoruz.

#3. Farklı Mac’lerin Masaüstlerini Senkronize Edin

iCloud DriveSierra’da MacOS’a gelen en yeni özelliklerden biri, Masaüstünün iCloud’da senkronize olmasıdır. Bu sayede cihazlarınızdan herhangi birinde iCloud sürücünüze gidebilir ve masaüstündeki dosyalara ve klasörlere erişebilirsiniz. Özellikle ev ve iş yeri gibi iki farklı yerde birden fazla Mac kullanıyorsanız, iki cihazınızın masaüstüne her iki yerden de erişebilirsiniz.

Sadece Masaüstü’nüz değil, aynı zamanda Belgeler klasörünüze de buradan erişebilirsiniz. Tek kısıtlama iCloud sürücüsünde ne kadar alana sahip olduğunuzdur.

Masaüstünüzü iCloud’da paylaşmaya başlamak için Sistem Tercihleri > iCloud‘a gidin. En üstte iCloud Drive‘ın seçili olduğundan ve Options (Seçenekler) üzerine tıklandığından emin olun. Bu dosyaları paylaşmak için Masaüstü ve Belgeler’i seçin. iCloud dosyalarınızı buluta yükleyecektir.

Bunu yaptıktan sonra, internette oturum açtığınız her yerde evdeki masaüstünüzdeki dosyalara erişebileceksiniz. Tek yapmanız gereken iCloud.com’a girmek ve oturum açmaktır.

#4. Mac’nizde açık olan her şeyi görün

Mac açık olan tüm uygulamaları görmekMac OS X Yosemite’de, F3’e bastığınızda, uygulamalarla ilişkili belgeler birbiri ile örtüşerek bir araya toplanıyordu. Ancak belgeler üst üste gelebiliyor ve ayırt etmekte güçlük yaşayabiliyorduk. Neyse ki, El Capitan’da Expose işlevini uyguladığınızda açtığınız tüm belgeler minimize edilerek ekrana yansıtılıyor ve böylece istediğinizi görüp seçebiliyorsunuz.

#5. Safari’de Gizli Gezinme

Safari’de özel gözatma penceresi açabilirsiniz.

Safari > Dosya > Yeni Özel Pencere veya shift-cmd-n yolunu takip edin. Bir pencerenin gizli olup olmadığını, arama çubuğunun gri oluşundan anlayabilirsiniz. Bu pencerede açtığınız yeni sekmeler özel olacaktır. Daha da fazla gizlilik için, DuckDuckGo‘yu varsayılan arama motorunuz olarak ayarlayabilirsiniz. Safari > Tercihler > Arama‘ya gidin ve Arama Motoru’nu tıklayın. Ardından Arama Motoru listesinden Duck Duck Go’u seçin. Google, Bing, Yahoo veya DuckDuckGo arasından seçim yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?