Mac ile Windows programlarını çalıştırmak

Mac ve MacBook'da Windows programları Wine ile nasıl çalıştırılır? Resimli anlatım.

0
4432

Mac üzerinde Windows programlarını çalıştırmanın birkaç farklı yöntemi var. Bunlardan en çok kullanılanları Sanal makine oluşturmak ve Boot camp olsa da bu yazımızda daha kolay bir yöntemden bahsedeceğiz.

Wine açık kaynak kodlu bir program. Wine ile Windows programlarını Windows olmayan bilgisayarlarda da çalıştırabiliyorsunuz. Wine ile arka planda Windows olmadan, windows lisansı gerektirmeden Windows programları Mac üzerinde çalışabiliyor.


12 Aralık 2021 güncellemesi:

Yöntemlerin hala geçerli olup olmadığı test edilmiştir. Geçerliliğini kaybetmiş bilgiler silinmiştir.


Wine Mac’e nasıl indirilir?

Mac’e Wine programını birkaç farklı yolla indirebilirsiniz. Resmi siteleri olan WineHQ sitesinden Wine’i indirmek bunlardan bir tanesi. Daha kolay kurulum seçenekleri olan 3. parti uygulamalar üzerinden de Wine’i indirmek mümkün. Bu uygulamaların içinde WineBottler, PlayOnMac var. 

Biz bu yazımızda WineBootler kullanacağız. WineBottler Mac kullanıcılarının en çok kullandığı Wine programı.  WineBootler Windows programlarını Mac kullanıcılarının işine yarayacak şekilde .app uygulama dosyasına dönüştürüyor. Diğer uygulamalar da benzer şekilde çalışıyor.

WineBottler kullanarak bir Windows programı Mac üzerinde nasıl kullanılır?

#1 Öncelikle WineBottler programını linkten indirin. İndirdiğiniz versiyonun sizin işletim sisteminize uymasına dikkat edin. Ben bu yazıyı yazarken macOS Mojave ve High Sierra kullanıcıları için 4.0.1.1 sürümü indiriliyordu. MacOS Sierra El Capitan, Yosemite Mavericks, Mountain Lion ve Snow Leopard kullanıcıları ise WineBottler 1.8.6 kullanabilir.

#2 İndirdiğiniz DMG dosyasını açın. Hem Wine hem de WineBottler uygulamalarını uygulama klasörünüze sürükleyerek normal bir Mac programı kurar gibi kurun.

#3 Kurma işi bittikten sonra WineBottler uygulamasını çalıştırın.

WineBottler ile birlikte birkaç program hazır kurulabilecek şekilde geliyor. Örneğin İnternet Explorer, Steam’ın Windows sürümü, Firefox gibi… Bunlardan istediğiniz varsa seçin WineBottler bunları kurup ayarlarını yapacaktır.

WineBottler penceresinin içinde “On My Mac” sekmesi altında kurduğunuz programları görebilirsiniz. Bunların arasından çalıştırmak istediklerinize tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

WineBottler içinde yer almayan başka bir programı kurmak için şu işlemi yapın:

#1 Kurmak istediğiniz Windows programını indirin.

#2 İnen dosyaya sağ tıklayıp birlikte aç kısmından Wine’ı seçin.

#3 WineBottle .exe dosyasını Mac’in kullanabileceği .app dosyasına çevirecek.

convert it to an OS X application bundle” seçeneğini seçerseniz dönüştürdüğünüz .app dosyasını kurmanız için farklı seçenekler gelecek. Uygulamadan uygulamaya değişmekle birlikte bu aşamada DLL programın DLL dosyalarının değişmesi gibi işlemler arka planda yapılıyor. Bu seçenek çoğu program için zorunlu değil. Ancak bazı uygulamalar ancak bu seçeneği seçerseniz çalışıyor.

Not: İhtiyacınız olan Windows programının Mac / MacBook üzerinde çalışması konusunda sorun yaşarsanız alternatif Wine programlarını deneyebilirsiniz. Birçok güzel Wine programı bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Önceki İçerikiPhone veya iPad’de Mac adresi nasıl bulunur?
Sonraki İçerik“iPhone zil sesi çıkmıyor / çalmıyor” sorunu nasıl çözülür?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?