Mac Bilgisayarlarda Yeni Güvenlik Sorunu

0
225

MacOS işletim sisteminin değerlendirmeler göz önüne alındığı zaman Windows işletim sistemine göre daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Son kullanıcıların değerlendirmelerinde de şunu görüyoruz ki Windows ile yarıştırıldığı macOS güvenlik konusunda başarılı. Ama bu; “macOS işletim sistemine virüs bulaşmaz. Hiçbir güvenlik sorunu ortaya çıkmaz” gibi bir algı oluşturmamalı. Zira öyle güvenlik sorunları, öyle macOS virüsleri ortaya çıkıyor ki güvenlik sorunu nasıl yaşanırmış görüyoruz.:)

Yine böyle bir güvenlik sorunu daha var. macOS kullanıcılarını etkileyen ve sadece bu işletim sistemi için özel olarak yazılmış olan bir virüs ortaya çıktı. Cihazı kullanılmaz hale getiren virüs, bilgilerinizi de riske atıyor.

Bakın: Facebook iOS Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?

macOS ThiefQuest Virüsüne Karşı Dikkatli Olun?

Yeni virüs işletim sistemine sızdıktan sonra, ilk olarak kullanıcıları izlemeye başlıyor. Kullanıcıların klavyede yazdıklarını ve yaptığı işlemleri izleyen virüs, kişisel bilgilerinizi bu şekilde ele geçirebiliyor.

Fakat ThiefQuest olarak isimlendirilen virüsün asıl amacı bu değil. Virüsün asıl amacı fidye talep etmek. Yani yeni bir fidye virüsü ile karşı karşıyayız.

Bir yandan kullanıcı hareketleriniz izleyen virüs, bir diğer yandan ise kullanıcıların dosyalarını şifreliyor. Dosyalar şifrelendikten sonra, bilgisayara erişim de kilitleniyor. Siz bilgisayarınızı açmak istediğiniz zaman bir uyarı ile karşılaşıyorsunuz.

macOS ThiefQuest

Bu uyarıda belirtilen Bitcoin cüzdan koduna para yatırılması isteniyor. Cüzdan koduna Bitcoin gönderdiğiniz zaman bilgisayarınızın şifresinin açılacağı söyleniyor. Güvenlik analistleri ise bunun kesin olmadığını söylemekte. Yani istenen ücreti yatırmış olsanız bile bilgisayarınıza ya da dosyalarınıza yeniden erişim sağlayamama gibi bir ihtimal var.

Bunun için herhangi bir ödeme yapmak yerine yetkililere suç duyurusunda bulunmanın daha mantıklı olacağı görüşü hakim. Ayrıca dosyalarınıza ve bilgisayarınıza yeniden erişim sağlamış olsanız bile kişisel bilgilerinizin çoktan ele geçirilmiş olması ihtimali de var.

ThiefQuest Virüsü En Çok Torrent Sitelerinden Bulaşıyor

Yine virüsü tespit eden güvenlik araştırmacılarından gelen bazı uyarılar da var. Bu uyarılara baktığımız zaman ilk olarak virüsün bulaştığı adreslere dikkat çekildiğini anlıyoruz.

Genelde virüsün torrent sitelerinde ve korsan içerik indirme sitelerinde yer aldığı ve buradan yayılmaya başladığı söyleniyor. Kullanıcıların bu sitelere girmemeleri ve indirme yapmamaları konusunda uyarılar da veriliyor.

Önceki İçerikiOS 14 Public Beta Ne Zaman Yayınlanır?
Sonraki İçerikGmail için Split View Güncellemesi Yayınlandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?