M1X işlemcili MacBook Pro için Bir Tarih Gözüktü

0
110

M1 işlemcili Mac modelleri satışa çıktı ve dönemi değiştirdi. Artık Intel egemenliğinde olan bir Mac serisi yok. Bunun yerine yavaş yavaş M1 serisi Apple işlemciler Mac modellerini ele geçirmeye başladı. M1 serisi işlemcilerin zaten devam edeceğini ve Intel’e geri dönülmeyeceğini biliyoruz. Son dönemde gelen bilgiler de devam serisi hakkında detaylar veriyor. Bir sonraki işlemci M1X olacak. Hatta yeni işlemci ile beraber gelecek olan MacBook Pro modellerine ilişkin de bir tanıtım tarihi ortaya çıktı.

Tanıtım tarihi için paylaşılan iddialar, bu yıl yeni işlemcileri göreceğimizi işaret etmekte. Ama biraz daha beklemek gerekecek.

İlginizi Çekebilir: HarmonyOS 2.0 ve iOS 15 Yan Yana Getirildi – Video

M1X işlemcili MacBook Pro Ne Zaman Gelecek?

Dün ortaya çıkan iddialara göre yeni işlemciyi kullanacak olan bilgisayar modelleri 2021 son çeyrekte gelecek. Yani bu da demek oluyor Eylül ayından sonra yapılacak olan tanıtımda yeni serileri görmemiz mümkün olacak.

Ekim belki de Kasım ayında yeni modeller için özel bir tanıtım yapılacaktır. Eylül ayı beklenmiyor çünkü Eylül ayında beklediğimiz cihazlar akıllı telefonlar. iPhone 13 serisinin bu etkinlikle beraber yüz göstermesi söz konusu olacak.

Sonrasında yeni MacBook modelleri tanıtılacaktır. Genelde de böyle olduğunu biliyoruz. Önce iPhone serisi geliyor sonrasında yeni MacBook modelleri geliyor.

Yeni MacBook Pro modellerinin içerisinde yer alan işlemciler M1X serisinde ise çok iddialı bir güç sunulması bekleniyor. 3.5 GHz saat hızına sahip olacağı konuşulan işlemciler 12 çekirdekli olacak deniyor.

M1X

Turbo hızında nasıl bir aralık sunacağı da net olmayan serinin, iki ayrı modelde de yer alması beklentisi var. Birinci model 16 inçlik Pro serisi olacak. İkinci model ise 14 inçlik Pro serisi olacak.

Bundan sonra gelecek olan ilk Mac modellerinde de yine M1X işlemcilerinin yer alması bekleniyor. Yeni işlemciler oldukça iddialı olacak deniyor ve bu iddianın üzerinde duruluyor ama merak edilen bir konu daha var.

İşlem gücü bir yana grafik birimi nasıl olacak. Grafik birimi konusunda Apple’ın çok iddialı açıklamaları vardı. Teknoloji devi M1 serisini çıkardığı zaman da işlemcide yer alan grafik birimlerinin üzerinde duracaklarını söylemiş ve bir sonraki seride çok iddialı grafik birimlerinin bulunacağını açıklamıştı.

İşte M1X işlemci modeli bu seri olmuş oluyor. Söylenen doğruysa çok iddialı bir işlemci gelmesini bekliyoruz. Grafik birimi belki de diğer harici grafik birimlerine olan ihtiyacı en aza indirecektir. Bunu şu an bilemiyoruz ve sadece Apple’ın ilk tanıtımda söyledikleri üzerine gidiyoruz. Evet grafik birimleri artık çok daha iddialı. Ama ne noktada? Göreceğiz.

Önceki İçerikHarmonyOS 2.0 ve iOS 15 Yan Yana Getirildi – Video
Sonraki İçerikiPhone 14 İşlemcisi için Çok İddialı Açıklamalar Var
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?