M1 Yongalı Yeni Mac Mini Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

0
115

Apple’ın Mac odaklı yeni etkinliği son buldu. Apple M1 işlemcilerinin başı çektiği etkinliğin konularından birisi de yeni Mac Mini modeli oldu. Tıpkı Mac modellerinde olduğu gibi tasarım kısmında çok önemli bir değişiklik getirmeyen yeni model, performans açısından ise farklı bir seri olduğunu görmekteyiz.

Performans konusunda daha iddialı bir cihaz karşımıza çıkıyor. Apple’ın yeni yongası başrol oynuyor ve farkını Mini modelinde de gösteriyor.

Mac Mini Özellikleri ve Fiyatı

Apple M1 serisi işlemciler hem MacBook Pro modellerini uçurmuştu hem de MacBook Air modellerini uçurmuştu. Aynı şekilde mini modelinin de performans konusunda ciddi bir fark var. Yeni işlemci sayesinde seri;

Mac Mini

  • 6 kat daha iyi bir GPU performansı
  • 3 kat daha iyi bir CPU performansı
  • Makine öğrenimi algoritmaları sayesinde 15 kat daha hızlı hesaplamalar
  • %60 daha yüksek oranda enerji verimliliği

gibi sistem farkları dikkat çekiyor. İşlemleri çok daha hızlı yerine getireceği söylenen cihazın maksimum olarak kullanabileceği RAM kapasitesi ise 16 GB olarak açıklandı. 16 GB RAM kapasitesinin yanında depolama birimi ise maksimum olarak 2 TB seviyesine kadar çıkış yapabiliyor.

Mac Mini

Cihazın bağlantıları kısmında da bir iyileştirme var. Cihazda 40 Gb/sn veri aktarımı destekli Thunderbolt 3 ve USB 4 bağlantıları var. Bir de HDMI 2.0 bağlantısı var ve bu sayede de hem 6K hem de 4K ekranlara aynı anda bağlantı gerçekleşebiliyor.

Tabii ki Wi-Fi 6 destek geldiğini de unutmadan eklemiş olalım. Bu da güzel bir artı olarak karşımıza çıkıyor.

Mac Mini

Mac Mini Türkiye Fiyatları Nasıl?

Yeni serinin başlangıç fiyatı 7.899 TL olarak açıklandı. Cihazın depolama alanına ve RAM değişikliklerine göre fiyatlarında da önemli bir değişiklik oluyor. Tabii ki artış yaşanıyor. Bu artış miktarının yüksek seviyelerde olduğunu da eklemiş olalım. Mesela depolama alanının 512 GB olduğu modelde fiyat 10.099 TL.

Önceki İçerikApple M1 İşlemcili 13 inç MacBook Pro Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı
Sonraki İçerikApple macOS Big Sur Çıkış Tarihi Duyuruldu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?