M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

0
142

Apple’ın beklenen Ekim lansmanı da yapıldı. Lansmanla beraber markanın yeni bilgiler modelleri de sunuldu. Bunlardan birisi de M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro oldu. Tasarımında da değişiklik barındıran MacBook modeli, teknik açıdan ise bayağı bir değişim yaşadı.

Özellikle işlemci konusunda yeni nesil biraz daha can yakacak bir donanıma sahip diyebiliriz. Dilerseniz özelliklere yakından bakalım.

İlginizi Çekebilir: AirPods 3 Tanıtıldı! Özellikleri Neler?

M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro Tasarım Detayları

Bir kere yeni seride artık daha köşeli bir tasarım dilinin benimsendiğini görüyoruz. Tıpkı iPhone modellerinde olduğu gibi biraz daha köşeli tasarıma geçiş yapılması da önemli artılar arasında gösterilebilir.

Bunun dışında tasarım kısmında en büyük değişiklik ise ekranda yapılan çentik alanı değişikliği oldu. Söz konusu seride çerçeve yerine iPhone modellerinde olduğu gibi çentik alanı kullanıldı. Zaten tanıtımdan önce, bu yönde bir sızıntı gerçekleşmişti.

M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro

Çentik alanının kullanılmış olması nasıl tepkilerle karşılanacak onu da göreceğiz. Tasarım kısmındaki son değişiklik ise şu ki artık TouchBar kullanımına yer verilmemiş. M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro modelinde de 16 inç modellerde de TouchBar bulunmuyor.

M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro Teknik Özellikleri

Yeni cihazlar teknik kısımda da iddialı olan cihazlar. Seride 14.2 inçlik bir mini-LED ekran kullanılıyor.

Liquid Retina özellikli XDR ekran, iPad son nesillerinde de yer alan ekranlara çok benziyor. 3024 X 1964 piksel çözünürlük değeri olan ekranın, 1000 nit sürekli parlaklık değeri bulunuyor. Maksimum olarak ise ekran 1600 nit parlaklık değerine kadar da çıkabiliyor.

M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro

Tüm bu özelliklerini 120 Hz yenileme hızı ile destekleyecek olan MacBook Pro modelinin, işlem gücü kısmında da rakipsiz olacağı söylendi.

Serinin içerisinde yer alan M1 Pro işlemcisi, Apple’ın yeni işlemcisi oldu ve M1 serisine göre çok daha güçlü olarak geldi.

M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro

M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro serisinin işlemci özelliklerine baktığımızda, temel modelde 8 çekirdekli işlemci görüyoruz. Bir diğer modelde ise çekirdek sayısı da arttırılmış durumda.

Bu üst modelde 10 çekirdekli işlemci ve 16 çekirdekli GPU birimi yer alıyor. 2.8 kat daha hızlı olan işlemci, 5 nm üretim sürecinden çıkıyor. Saniyede 33.7 trilyona kadar işlem yapabilen işlemciler, beraberinde dahili olarak 14 ve 16 çekirdekli bir GPU birimiyle geliyor.

Bu yeni GPU birimi sayesinde 9 kata kadar daha yüksek hızlı bir grafik performansı da gösteren işlemcinin cihazları uçuracağı kesin. İşlemci dışında M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro modelinde RAM konusunda ise 3 seçenek olduğu açıklandı.

Detaylı incelemelerde bu seçenekleri ayrı ayrı ele alacağız ama şimdi de yüzeysel geçelim. 16 GB, 32 GB ve 64 GB RAM seçenekleriyle gelen cihaz, 8 TB seviyesine kadar çıkan depolama birimine de sahip.

Tüm bu ana özelliklerle beraber M1 Pro işlemcili 14 inç MacBook Pro modellerinin fiyatı ise 23.499 TL’den başlıyor. Fiyat konusunda detayları da yine incelemelerde paylaşacağız.

Önceki İçerikAirPods 3 Tanıtıldı! Özellikleri Neler?
Sonraki İçerikYeni 16 inç MacBook Pro Tanıtıldı! Özellikleri Nasıl?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?