M1 işlemcili MacBook mu yoksa M2 işlemcili MacBook mu? Hangisi alınır?

0
241

MacBook Air; Apple’ın giriş seviyesi diz üstü bilgisayarıdır. Daha yüksek bütçeler ve daha profesyonel çalışmalar için MacBook Pro kullanılır. Ancak M2 işlemcili MacBook Air’ler için giriş seviyesi demek doğru değil. Yenilenmiş bir tasarım ile gelen M2 MacBook Air’i almak için M1 işlemcili MacBook’lara göre biraz daha fazla ücret ödemelisiniz. Peki buna değer mi? Bu yazımızda MacBook Air satın almak isteyenler için M1 işlemcili MacBook’larla M2 işlemcili MacBook’ları karşılaştıracağız.

m1 m2 fark 1

Tasarım

M2 işlemcili MacBook’lar M1 işlemcili olanlara göre daha ince bir tasarıma sahip. M2 Air, kare bir tasarıma sahip. M1 Air’lere göre ön kısım daha düz. Taarımı 14 ve 16 inç MacBook Pro’ları andırıyor.

Giriş Çıkış Portları

m1 m2 fark 2 1

M2 Air’lerde MagSafe geri dönüyor. 3.5 mm kulaklık girişi de güncellendi. Artık yüksek empedanslı kulaklıklar için de desteğe sahip. Sol kısımda iki adet USB-C ThunderBolt bağlantı girişi bulunuyor. M1’lerde Magsafe olmadığından MacBook’u şarj etmek için 2 girişten birini kullanmak zorunda kalıyorduk.

Klavye ve Trackpad

M2 Air’lerin klavyesi M1’e göre daha rahat kullanılabiliyor. Sebebi ise tuş yüksekliklerin değiştirilmesi ve M1’e göre farklı his vermesi. Sensörlerin konumlandırılması 14 ve 16 inç MacBook Pro’ları andırıyor. TrackPad ise M1’e göre biraz daha genişledi. Dokunma hissi ise daha iyi.

Ekran, çentik ve kamera

Çerçevenin daralması ve genişleyen ekran ile M2 Air ekranı M1’e göre biraz daha iyi. Daralan çerçevenin olumsuz kısmı ekranda çentik olması. Çentik MacBook Pro’larda da var. İnsanlar genelde çentiğe alışıyor ancak bazı programlarda bu çentikler menünün düzgün görünmemesine neden olabiliyor.

Çentiğin sebebi olan ön kamera oldukça gelişmiş. M1 Air’lerde yer alan 720p çözünürlüğün aksine M2 Air’lerde 1080p çözünürlükte kamera bulunuyor. Böylece harici bir kamera kullanmanıza gerek kalmıyor.

M2 Air’in ekran parlaklığı M1’e göre 100 nit daha fazla. Açık alanda kullanıyorsanız bunun bir faydası olabilir. Olumsuz bir özellik olarak da miniled teknolojisine sahip olmaması ve yüksek yenileme hızının olmamasını sayabiliriz. Bu özellikler hala 14 ve 16 inç MacBook Pro’ların tekelinde duruyor.

SSD Performansı

M2 işlemcisine geçiş ile birlikte 128 GB NAND yongası yerine 256 GB NAND yongası kullanılmaya başlandı. M2 Air’in giriş seviyesinde tek bir yonga var. Bu durum ise SSD’nin okuma ve yazma hızının azalmasına neden oluyor. Bu farkı yüksek performans gerektiren işlemlerde ciddi bir şekilde görmeniz mümkün. Bunu önlemek için yüksek RAM kullanma yoluna gidilebilir. Normal kullanımda ise bir fark görünmeyecektir.

İşlemci Performansı

Çoğu standart kullanıcı M1 Air ile M2 Air işlemcisi arasında bir fark görmeyecektir. Karşılaştırmalarda ise M2 işlemcisi doğal olarak M1’e göre daha yüksek performans gösteriyor. Soğutma kısmında ise M1 daha iyi. Çünkü onun çok daha büyük metal soğutucusu var. Her iki modelde de işlemci fanı bulunmuyor. Isınma sorunu yüksek performans gerektiren işlemlerde kendini gösterecektir.

M1 Air, M2 Air veya M1 Pro? Hangisi alınır?

Bu sorunun kolay bir yanıtı maalesef yok. Kişiye ve bütçeye göre yanıt değişecektir. Aşağıdaki durumları öneriyoruz:

  • M1 MacBook Air’iniz zaten varsa M2’ye geçmeye gerek yok.
  • Eski Intel MacBook’larından kullanıyorsanız M2 MacBook Air’e geçilebilir.
  • MacBook fiyatları oldukça yüksek. Yeni ve başlangıç seviyesinde bir M2 MacBook Air almaktansa ikinci el donanımı yüksek bir M1 Air almanızı tavsiye ederim.
  • Bilgisayarı video düzenlemek için kullanacaksanız 14 inç MacBook Pro’yu düşünün derim. Daha fazla bağlantı noktası, daha güçlü işlemci ve aktif bir soğutma sistemine sahip olacaksınız. MacBook Pro’nun başlangıç seviyesi 16 GB RAM ve 512 GB SSD’ye sahip.
Önceki İçerikM2 işlemcili MacBook Air 2022 rehberi
Sonraki İçerikHyper, ‘dünyanın ilk’ 245W GaN şarj cihazını ve powerbankını duyurdu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?