M1 İşlemcili Mac Modelleri için Yeni Düzenleme!

1
159

Apple’ın devrimsel olarak tanımlamış olduğu yeni işlemcisi M1, giderek yaygınlaşmaya başladı. Kullanıcılar yeni bir Mac modeli tercih ederken genelde M1 işlemcili olanlara yönelmeye başladı. Bir yandan satışlar artıyor bir yandan bir Apple’ın M1 işlemcili Mac modelleri için düzenlemeleri devam ediyor.

Genelde uygulama uyumları konusunda yapılan çalışmalara yer veriyoruz ama son gelen haberlere göre bu kez iPhone ve iPad uygulamalarını Mac üzerinde çalıştırma konusunda yeni bir döneme geçilecek.

İlginizi Çekebilir: MediaMarkt Eski Telefonu Getir iPhone 12 Mini’yi Götür Kampanyası – Tüm Detaylar

M1 İşlemcili Mac Modelleri İzinsiz iPhone Uygulamalarını Çalıştırmayacak

Aslında Apple’ın uyguladığı sistemde, yeni işlemciler de kullanılsa Mac cihazlarda iOS ve iPadOS uygulamaları kullanılabiliyor. Yani Apple buna izin veriyor ama iş tabii ki geliştiricilerin elinde. Yani geliştiriciler değişiklikler yaparak buna izin vermeyebiliyor.

Desteklenmeyen uygulamalar için ise ikinci bir yol kullanılıyordu. Kullanıcılar Facebook, Instagram ve Netflix gibi uygulamaları Apple ID’lerini kullanarak ayrı ayrı IPA dosyalarını indirip, kurabiliyordu. Bir nevi manuel olarak kurulum gerçekleştirebiliyordu.

M1 İşlemcili Mac

Bunun için iMazing aracından yararlanılıyordu ama tabii ki Apple’ın istediği bu değil. Kararı tamamen geliştiricilere bırakmak. Zaten öyle de oldu. Karar tamamen geliştiricilere bırakıldı ve yeni yayınlanan güncelleme ile sunucularda değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklikten sonra side loading dediğimiz bu işlemi gerçekleştirmek mümkün olmayacak. Onay olmayan iPhone ya da iPad uygulamasını M1 İşlemcili Mac bilgisayarlara ne şekilde yüklemek isterseniz isteyin bunu başaramayacaksınız. “Yüklemek istediğiniz uygulama bu platform için geliştirilmedi” şeklinde bir uyarı alacaksınız ve yükleme yapılamayacak.

Şu an için macOS Big Sur 11.2 betasıyla beraber bu kullanım başlamış oldu. Final sürümü yayınlandığı zaman da herhangi bir değişiklik olmasını beklemiyoruz.

Önceki İçerikSamsung Galaxy S21 Değişim Kampanyası Başladı – Tüm Detaylar!
Sonraki İçerikKatlanabilir iPhone Projesi Hayata Geçiyor – Yeni Gelişmeler Var!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

  1. Macbook pro m1 için sanal makine kurulumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Linux kurmam gerek fakat bir türlü kuramadım hep hata aldım

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?