Korkutan iPhone Virüsü Yine Konuşulmaya Başlandı

0
490

iPhone tarihinde irili ufaklı birçok ses getirmiş olay var. iPhone 6 serisi modeli başta olmak üzere yavaşlatma olayı, pil konusunda bazı farklı ayarlamalar yapılmasının ortaya çıkması gibi gibi. Bu olaylar içerisinde en çok konuşulan ve iPhone kullanıcılarını en çok tedirgin eden ise bir kullanıcı virüsüydü. Xcode üzerinde iPhone modellerini hedef alacak şekilde geliştirildiği bilinen virüs, döneminde birçok kullanıcının sıkıntı çekmesine neden oldu.

Şimdi bir dava dosyasında Apple’ın bu virüsle ne kadar mücadele ettiği ortaya çıktı. Bir yandan virüs ile mücadele edildiği ortaya çıktı ama bir yandan da etkilenen kullanıcı sayısı gözüktü.

İlginizi Çekebilir: 2021 MacBook Air Kaç Renkle Gelecek? 

iPhone Virüsü 128 Milyon Cihaza Bulaşmış

Xcode ile yayıldığı söylenen virüs, ilk kez 2015 yılında karşımıza çıkmıştı. 2015 yılında virüsün adı XcodeGhost olarak açıklanmıştı ve virüs uygulamalar aracılığıyla yayılma göstermişti. Birçok ünlü uygulamaya virüs bulaşmış ve bu şekilde de kullanıcıların cihazlarına bulaşmıştı.

Apple hemen bu uygulamaların kaldırılmasını istemişti. Uygulamalar kaldırıldığı zaman, geliştiriciler ile Apple masaya oturmuş ve virüse karşı çalışma başlatmıştı.

Kısa süre sonra etkisiz hale getirilen virüs için uygulamalara da güncelleme sunuldu. Sonuçta 2015 yılında sadece 2500-3000 kişiyi etkilediği söylenen virüs, kısa sürede etkisini kaybetti ve Apple güvenlik önlemlerini arttırdı.

Ama Apple ile Epic arasında yaşanan davalarda ortaya çıkan belgeler, aslında o dönem tam 128 milyon iPhone kullanıcısına bu virüsün bulaştığını gösteriyor.

iPhone

128 milyon çok ciddi bir seviye. Hem de 2015 yılından söz ediyoruz. Yani iPhone sayısı biraz daha az olduğu bir dönemden söz ediyoruz. Genelde birçoğu Çinli kullanıcılardan oluşan virüsten etkilenen kullanıcıların, bu olayı hasarsız bir şekilde atlattığı da ortaya çıktı.

Yani virüs çok sayıda cihaza çok kısa sürede yayıldı ama kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçiremedi ve bu sayede de aslında zararlı yazılımdan kullanıcılar çok etkilenmedi.

En azından raporda söylenenler bunlar. Tabii ki 2015 yılı üzerinden çok zaman geçti ve iPhone akıllı telefonlar artık çok daha güvenlik. Yine de benzeri olayların yaşanmaması için Apple’ın çok çalışması lazım.

Önceki İçerik2021 MacBook Air Kaç Renkle Gelecek?  
Sonraki İçerikMac’de aynı anda birden fazla dosya nasıl seçilir?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?