Koleksiyon Ürünü Apple-1 Açık Artırmaya Çıkıyor

0
102

Apple’ın teknoloji dünyasına giriş yaptığı yıllarda ilk olarak bilgisayar teknolojileri öne çıktı. Apple’ın akıllı telefonlara geliş sürecine kadar en büyük dönüm noktalarından biri olarak gösterilen teknoloji devinin bilgisayarları, şimdilerde dünyanın en pahalı koleksiyon ürünlerinden biri olarak biliniyor. Özellikle Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarının teknolojileri ve fiyatları düşünülecek olursa markanın ilk bilgisayarı olarak bilinen Apple-1 bilgisayarının binlerce akıllı telefon edeceğini söylemek gerekiyor. Öyle ki hiçbir özelliği olmamasına karşın sadece Apple’ın ilk ürünlerinden biri olmasına karşın Apple-1 bilgisayarları rekor ücretler karşılığında sunuluyor.

Apple-1 Neden Bu Kadar Pahalı?

Aslında sorunun cevabı oldukça basit. Apple-1 serisinin şimdilerde 500 bin doların üzerinde satılmasının nedeni artık bu serinin koleksiyon ürünü olarak öne çıkması. 1976 yılına kadar uzanan bir teknoloji olarak gösterilen Apple-1 serisini bu hale getiren ise markanın şimdiki adının yanı sıra Apple’ın beyin takımı, yani kurucuları tarafından tasarlanmış olması.

Apple-1

O yıllarda sadece anakartın bile bilgisayar ile birlikte gelmesi büyük bir ayrıcalık olarak gösterilirken Apple-1 serisinin, klavye ekran ve Mouse gibi ürünlerinin bile ayrı olarak satıldığı biliniyor. Sadece kasası bile oldukça değerli olan Apple-1 serisinin üretiminde ise 200 adet ile sınırlı kalınmış durumda. Haliyle tüm bu nedenleri üst üste koyduğumuzda Apple’ın bilgisayarlarının neden bu kadar ilgi çektiğini ve bu kadar eski, kullanılmaz durumda olmalarına karşın neden rekor fiyatlara satıldıkları da net bir şekilde anlaşılıyor.

Bir Apple-1 Daha Açık Artırmada

Çok nadir bulunan bir serinin daha satışa hazırlandığını belirtelim. Gelen haberlere göre açık arttırmaya çıkacak olan Apple-1 bilgisayarının 600 bin dolar civarında satışa çıkacağı belirtiliyor. 500 bin dolar ile başlayacak olan açık arttırmada satılacak olan bilgisayarın 4 kat daha yüksek belleği ve işlenebilir hafıza yuvası da barındırması, yani özelleştirilmiş olması bilgisayarın fiyatını da daha da arttıracak gibi duruyor. Yeni serilerin yanından bile geçemeyecek olsa da söz konusu fiyatların rekora ulaşması ise yazımızda da belirttiğimiz gibi Apple hayranlarını epey bir ortaya çıkarıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?