Kendini Onaran iPhone İddiası Gerçek mi?

0
103

Hafta içerisinde bir konu gündeme geldi. Kendini onaran iPhone diye bir şey konuşulmaya başlandı. İlk etapta bu teknolojiye çok önem vermedim ama gördüm ki kendini onaran iPhone fikri çok ses getirdi.

Apple’ın böyle bir projesi var mı yok mu soruları sorulmaya başladı. Kısa bir araştırma ile bu konuda elde ettiğimiz bilgileri sizlerle paylaşmak istedik. Sözü hiç uzatmayalım ve kendini onaran iPhone telefon hakkında bilinen, tahmin edilen özelliklere geçelim.

Kendini Onaran iPhone’un Gelmesi Mümkün mü?

Önce bu iddianın temeline inelim. Bu sistemin aslı katlanabilir akıllı telefon modellerine dayanıyor. Apple bir katlanabilir telefon geliştiriyor. Katlanabilir telefonlarda şöyle bir yapı var ki telefonların ekran panelleri normalden biraz daha ince tutuluyor.

Daha ince paneller kullanılması, bu panellerin dayanıklılığının düşmesine neden oluyor. Daha dayanıksız paneller çabuk zarar görebiliyor. Apple bunu aşmak için kendi kendini tamir eden bir ekran tabakası geliştirmek istiyor. Böylece katlanabilir bir akıllı telefon sunulduğu zaman, baskıdan ya da dış etkilerden oluşabilecek olan küçük ekran sorunları giderilebilecek.

Kendini onaran iPhone

Kendini Tamir Eden Ekranları Daha Önce Gördük

Aslında kısa bir araştırma yaparsanız, kendini tamir eden ürünler ve ekranların daha önce de üzerinde çalışılan bir konu olduğunu görürsünüz. Bir dönem LG’nin böyle bir sistem üzerinde çalıştığı söylenmişti. Apple’ın yapmak istediği geliştirilen bu teknolojilerin iPhone akıllı telefonlarına entegre edilmesini sağlamak.

Ayrıca bunu katlanabilir bir akıllı telefon içerisinde çalışabilir bir şekilde sunmak. Tamamen maliyetleri en aza indirmek üzerine kurulu olan sistemin telefonda yer alması için ise özel bir çalışma yapılması gerekiyor.

Kendini onaran iPhone

Bir Uyaran Tabaka Lazım

Bu teknolojinin çalışması için bir uyaran etkisi olması gerekiyor. Isı, ışık veya başka bir uyaran sistemi ile onarım. Bunun için Apple’ın ana ekran panellerinden farklı bir panel daha kullanacağı söyleniyor.

Zaten sızan patent görselleri de bunu vurguluyor. Ek bir katman olacak ve bu katmanın görevi de ekranda onarım yapmak olacak. Fakat burada dikkat edilecek bir nokta var. Şimdi kendi kendini tamir edebilen iPhone modeli denildiği zaman, kimse şunu zannetmesin ki telefon kırılacak kenara koyacağız o tamir olacak. 🙂 Böyle bir şey söz konusu olmayacak.

Bu onarım sistemi küçük hasarlar için geçerli olan bir onarım sistemi olacak. Yüzeysel çizikler, baskıdan dolayı oluşan hasarlar gibi basit ve çözümü kolay olan sorunlar için kullanılacak. Sistem telefonun içerisine entegre edilse bile derin çizikler için ya da ekranın kırılması durumunda onarım gibi bir şey olmayacak. Şimdilik elimizde sadece patent olduğudan dolayı fazlasını söylemek zor. Olur da böyle bir iPhone tanıtılırsa, biz de sistemi detaylı inceleriz.

Önceki İçerikA14 Bionic Performans Testi Sonuçları Nasıl?
Sonraki İçerikwatchOS 7.1 Public Beta 2 Beklenen Değişiklikleri Ortaya Çıkardı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?