Katlanabilir iPhone Projesi Hayata Geçiyor – Yeni Gelişmeler Var!

0
253

Katlanabilir iPhone fikri, 2 belki de 3 senedir gündemimizde. Böyle bir iPhone’un geliştirileceği yıllardır iddia ediliyor. Markanın Samsung ve Huawei gibi rakiplerine karşı duracağı söyleniyor.

Yıllardır iddialar gündemde ama ilk kez bu kadar kesin açıklamalar geldi. Bloomberg üzerinden paylaşılan bilgilere göre, Apple resmen testlere başladı. Peki, son gelişmeler neler?

İlginizi Çekebilir: WhatsApp Yeni Gizlilik Sözleşmesi Olayının Perde Arkası – Şimdi Ne Olacak?

Katlanabilir iPhone için İki Model Teste Alındı

Birkaç gün kadar öncesinde Apple’ın iki prototip geliştirdiği söylenmişti. İki ayrı prototip üzerinde durulmuş ve bunlardan birisinin dikey katlanabilir bir model olacağı bir tanesinin de yatay katlanabilir bir model olacağı iddia edilmişti. İlk hedefe alınan modelin ise dikine katlanabilir olan model olacağı belirtilmişti. İşte son bilgiler de tamamen bunu doğrulayacak nitelikte olan bilgiler.

Bu zamana kadar prototip modeller için testlerin Apple’ın iş ortakları tarafından yapıldığı söyleniyordu. Yani henüz Apple resmi testlere başlamamıştı. Fakat Bloomberg yeni açıklamalar paylaştı ve sonucunda da testlerin Apple tarafından yapılmaya başlandığı belirtildi. Yani bu demek oluyor ki son testlere geçildi ve Apple işi ele aldı.

Markanın şu an için ekran testlerini yaptığı da yine bilgiler arasında. Ekranların sorunsuz bir şekilde katlanıp katlanmadığına bakıldığı gibi, menteşe bölümünün de tamamen gizli tutulması amaç ediniyor.

Katlanabilir iPhone

Bunun yanında ekran altında parmak izi sensörü teknolojisi için de bir çalışma yapıldığının bilgisi var. Ekranın altında parmak izi ölçümü yapılmasını sağlayan sistem, daha önce birçok akıllı telefon markası tarafından kullanıldı ama Apple bunu tercih etmedi. Face ID kullanmayı tercih etti.

Aynı durum katlanabilir modeller için geçerli olmayacak gibi duruyor. Katlanabilir modellerde, ekran altında kullanılan parmak izi kullanılacak. Yine bu da kullanıcılar için büyük avantajlar sağlanması demek oluyor.

Apple’ın ekran testlerine başlamasıyla beraber bir nevi katlanabilir iPhone dönemi resmi olarak başladı deniyor ama beklentiler 2021 yılı değil de en erken 2022 yılında yeni modelleri göreceğimiz yönünde. Bunu da belirtmiş olalım.

Önceki İçerikM1 İşlemcili Mac Modelleri için Yeni Düzenleme!
Sonraki İçerikiPhone 12 – Galaxy S21 karşılaştırması – Video
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?