Katlanabilir iPhone için Özel Dişli Sistemi Ortaya Çıktı

0
73

Katlanabilir akıllı telefonlar bir ara çok ilgi çekti ve markalar bu alanda ürün sunmak için yarıştı ama şimdiler de pek fazla ilgi görmediğini görüyoruz. Yine de bu alana girmeyen markaların çalışmaları devam ediyor. Bunlardan birisi de Apple. Katlanabilir iPhone için uzun sürse de hala çalışmalar devam ediyor.

Bugün ortaya çıkan bazı veriler ise bu çalışmaların ne kadar ilerlediğini göstermekte. Birkaç patent görseli ve paylaşılan teknik bilgilere göre yeni akıllı telefonlarda özel dişli sistemi kullanılacak. Dişli sisteminin nasıl çalışacağı ve neden tercih edileceği konusu da patent görsellerinde net olarak yer almış durumda.

İlginizi Çekebilir: Keşke Gelse Dedirtecek iPhone 13 Konsept Çalışması

Katlanabilir iPhone Dişli Sistemi Böyle Gözükecek

Telefonda yer alacak olan dişli sistemi, iki taraflı olacak gibi duruyor. Bu sisteme göre asıl amaç dayanıklılığı arttırmak olacak. Telefonun ekran açısından katlanmaya karşı dayanıklı olması bir yana, menteşeler açısından da katlanabilir olmaya dayanıklı olması gerekiyor.

Zaten bunun üzerinde durulmuş ve iki yönlü olacak şekilde dişliler geliştirilmiş durumda. Dişlilerin biri bir tarafa biri ise diğer menteşe tarafına yerleştirilmiş.

Her dişli sisteminin içerisinde de iki adet dişli kullanılmış. Bunlardan birinin büyük birinin ise çok daha küçük olduğu gözlenmekte. Menteşenin yapısını oluşturacak olan bu dişlilerin birbirleriyle de bağlantı kurmasını sağlamak için bir ana dişli kullanılmış durumda.

Katlanabilir iPhone

Katlanabilir iPhone akıllı telefonlarında göze çarpacak olan söz konusu sistemin, telefonu biraz kalınlaştıracağını da söylemek gerekiyor.

Fakat burada hesaba katılan telefonun ne kadar kalınlaştırıldığı noktası değil. Burada hesaba katılan yeni akıllı telefonların ne kadar dayanıklı olacağı.

Dediğimiz gibi Apple’ın yapmak istediği çok daha dayanıklı, iPhone serisine gölge düşürmeyecek olan bir akıllı telefon. Katlanabilir olsa da dayanıklılık konusunda ödün verilmek istenmiyor.

Katlanabilir iPhone

Yeni patent görsellerinden sonra bir kez daha gündeme gelen çıkış tarihini ise ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Çıkış tarihi konusunda hala ortaya bir zaman çıkmadı. Belki bir ihtimal iPhone 14 modelleriyle beraber tanıtılacak özel versiyonun geleceği yönünde.

Önceki İçerikKeşke Gelse Dedirtecek iPhone 13 Konsept Çalışması
Sonraki İçerikProject Cars GO Mobil Yayınlandı – Yarış Telefonda!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?