Karşılaştırma: M1 işlemcili MacBook Pro vs Intel işlemcili MacBook Pro (13 inç)

0
405

2020 yılının Kasım ayında Apple, devrim denilebilecek bir yenilik olan M1 işlemcisini MacBook Pro (13 inç) cihazlarında kullanmaya başladı. Kullanmaya başladı diyoruz çünkü hala Intel işlemcileri de MacBook Pro’larda kullanmaya devam ediyor. 13 inç’lik bir MacBook Pro almayı düşünen biriyseniz işlemci konusunda kafanızın karışması normal. Çünkü aynı model MacBook Pro için hem M1 işlemci modeli hem de Intel işlemci modelleri size seçenek olarak sunuluyor. Peki siz hangisini seçeceksiniz? M1 işlemcili MacBook Pro’yu mu yoksa Intel işlemcili MacBook Pro’yu mu? Bu konuda size yardımcı olmaya çalışacağız.

M1 işlemcili MacBook Pro ile Intel işlemcili MacBook Pro (13 inç) karşılaştırması

Intel Apple M1

M1 MacBook Pro ile Intel MacBook Pro aynı 13.3 inç retina ekrana, aynı form faktöre sahip. Aralarında birçok benzerlik var ancak aralarındaki farklar da çok büyük. Önce benzerliklere bir bakalım:

Benzerlikler

 • 13.3-inç led arka aydınlatma IPS ekran
 • Geniş renk (P3) ve True tone teknolojisi
 • Touch Bar ve Touch ID
 • 720p FaceTime HD kamera
 • Geniş sterio ses ve Dolby Atmos desteği
 • 3.5 mm kulaklık girişi
 • Magic Keyboard – Türkçe Q klavye
 • Force Touch Trackpad
 • Bluetooth 5.0
 • Gümüş ve Uzay grisi renk seçenekleri

Her iki MacBook modelinin de kasa tasarımı aynı. Ancak kasanın içindekiler ve Thuderbolt bağlantı sayısı oldukça farklı.

 

Farklılıklar

 

13 inç M1 MacBook Pro

13 inç Intel MacBook Pro

 • 8 çekirdek Apple ‌M1‌ çip, 8 çekirdek GPU ve 16-çekirdek Neural Engine
 • 4 çekirdek Intel Core i7 işlemcisine kadar seçenekler-  Intel Iris Plus Grafikleri
 • 16GB ‘a kadar RAM seçenekleri
 • 32GB ‘a kadar RAM seçenekleri
 • 2TB’a kadar depolama seçenekleri
 • 4TB’a kadar depolama seçenekleri
 • 20 saate kadar pil ömrü
 • 10 saate kadar pil ömrü
 • Yönlü hüzmeleme ile stüdyo kalitesinde üç mikrofon dizisi
 • Yönlü hüzmeleme ile üç mikrofon dizisi
 • 802.11ax Wi-Fi 6
 • 802.11ac Wi-Fi
 • 2 Thunderbolt / USB 4 girişi
 • 4 Thunderbolt 3 (USB-C) girişi
 • Dahili 58.2-watt-saat lityum polimer batarya
 • Dahili 58.0-watt-saat lityum polimer batarya
 • 6K çözünürlüğe kadar 60 Hz ‘de  1 harici ekran
 • 1 tane 6K ekran yenileme frekansı: 60Hz, veya 2’ye kadar 4K ekran. Yenileme frekansı: 60Hz
Tabloya baktığımızda herkese farklı şeyler söyleyen bir özellikler listesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Şimdi bu özelliklere yakından bakalım ve Apple’ın M1 işlemcisi ile Intel işlemcisi arasındaki farkları biraz daha irdeleyelim.

Tasarım

13 inç MacBook Pro Tasarım açısından aralarında çok bir fark görmediğimizi söyleyebiliriz. M1 MacBook Pro ile Intel MacBook Pro aynı levha tasarımına sahip. Magic klavye ve touchbar her ikisinde de var. Thunderbolt 3 bağlantı noktalarının sayısı her iki modelde tasarımı hafif değiştiriyor. Ayrıca ağırlık konusunda da çok az da olsa bir fark var. M1 işlemcili MacBook Pro 1.4 Kg ağırlığa sahipken, Intel işlemcili MacBook Pro birkaç gram daha ağır. Taşınabilirlik açısından olaya yaklaşırsak aralarında belirgin bir fark yok.

Bağlantı seçenekleri

M1 işlemcili MacBook Pro, Intel işlemcili olan MacBook Pro’nun giriş seviyesindeki modele göre dizayn edilmiş. Her ikisinde de, sol kısımda iki Thunderbolt USB-C bağlantı girişi var. Bunlar tek bir Thunderbolt 3 veri yolunu paylaşıyor. Üst düzey Intel MacBook Pro’larda ise 4 tane Thunderbolt girişi var. Bunlar 2 tanesi solda ve 2 tanesi sağda olmak üzere konumlandırılmış.

Birçok Thunderbolt 3 aksesuarını aynı anda kullanmak zorunda olan biriyseniz 4 Thunderbolt girişli Intel MacBook Pro faydalı olabilir. Ancak Thunderbolt çoğaltıcısı satın alarak bu sorunu da çözmeniz mümkün. Bu durumda 2 bağlantı noktası size yetecektir.

Harici ekran desteğinde iki model arasında şöyle bir fark var: M1 MacBook Pro 60 Hz’de sadece 1 6K’ya kadar ekrana bağlanabilirken, Intel’in giriş seviyesindeki modeli 2 adet 4K ekranı veya 1 adet 5K ekranı destekliyor.

USB 4 standardı ücretsiz bir standart. Ancak Thunderbolt 3’ün kapasite açısından gerisinde kalıyor. Yine de 40 GB/S veri akışını destekleyebilmesi son kullanıcı açısından bir fark olmadığı anlamına geliyor.

M1 MacBook Pro’larda Apple’ın mağazalarında satılan BlackMagic eGPU ve diğer harici GPU’larla uyumlu değil. Bu yüzden satın aldığınızda GPU’sunu artırma şansınız olmayacak. Çoğu kullanıcı için önemi olmayan bir durum bu. Ancak GPU ile çalışan ve GPU artırmaya önem veren biriyseniz bunu düşünmelisiniz.

 

Verim

13 inç MacBook Pro

M1 işlemcisinin sahip olduğu güzel bir özellik var. M1 Arm tabanlı bir çiptir. Üzerinde GPU, G/Ç ve RAM bulunmaktadır. Bu bileşenlerin tek yapıda yer almaları ona belli avantajlar sağlamaktadır. Bu da performans artışı olarak geri dönmektedir.

M1 işlemcisinin sahip olduğu özelliklerden birisi de UMA’dır. UMA, Yüksek bant genişliğine sahip, düşük gecikme süreli belleğin bir havuzda birleşmesi ile oluşan bir bellek mimarisidir. Bu özellik verilere ulaşımın çok daha hızlı olmasını sağlar. Böylece müthiş bir performans artışı gerçekleşir.

M1 işlemcisi 8 çekirdeğe sahip bir CPU ile 8 çekirdeğe sahip bir GPU içerir. CPU’nun 4 çekirdeği yüksek verimlilik için, diğer 4 çekirdeği de yüksek performans için ayrılmıştır. Bu sayede webde gezinme gibi basit görevlerde yüksek verimli çekirdekleri kullanarak pil ömrü artırılır. Oyun oynama, video-fotoğraf düzenleme gibi yüksek performans gerektiren işlemlerde ise yüksek performans için ayrılan çekirdekler kullanılır. Yüksek verimli çekirdekler yüksek performanslı çekirdeklere göre %90 daha az enerji harcar.

Şimdi gelelim en can alıcı kısma: Apple, M1 işlemcisinin, yerini aldığı giriş seviyseyindeki Intel işlemcilerine göre 2.8 kat daha hızlı olduğunu söylüyor. GPU hızları ise Apple’ın açıklamasına göre, 5 kat daha hızlı. Aşağıya Benchmark performans skorlarını da ekliyorum. Resimlerde de görebileceğiniz gibi, M1 işlemcili MacBook Pro; en iyi Intel işlemcili MacBook Pro’lardan bile daha yüksek skorlar alıyor.

.

 

Yukarıdaki testlerden de görebileceğiniz gibi Apple M1 işlemcisi ile harika işler çıkarmış. Bu puanlara düzenleme programlarıyla çalışırken devreye giren Neural Engine desteği de dahil değil.

Mikrofonlar ve Hoparlörler

Mikrofon ve hoparlör bakımından aralarında belirgin bir fark yok.

Pil ömrü

M1 işlemcili MacBook Pro, Intel işlemcili MacBook Pro’ya göre 2 kat daha uzun pil ömrüne sahip. Tablodan da ayrıntısına bakabilirsiniz. Aslında pil kapasiteleri aynı sayılır. Ancak M1 işlemciinde bulunan verimli çekirdekler %90 daha az pil harcıyor.

 

Yazılım Uyumluluğu

13 inç Macbook Pro 2020

iPhone ve iPad için tasarlanmış olan uygulamaları M1 işlemcili MacBook Pro’larda kullanabilirsiniz. Ancak Intel işlemcili MacBook Pro’lar X86-64 mimariye sahip olduğu için bu uygulamaları çalıştıramaz. M1 işmecili MacBook Pro ise Rosetta 2 çeviri katmanı sayesinde X86-64 mimariye sahip programları da çalıştırabilir. Apple birkaç yıl sonra geliştiricilerden kendisine özel program geliştirmesini isteyebilir. Geliştiricilerin Apple’a özel program geliştirmemesi durumunda ise Rosetta 2 desteğinin ne kadar devam edeceği belirsiz. Bu durum biraz can sıkıcı.

M1 işlemcisi için şunu da dememiz gerekir. MacBook’lara Boot Camp ile Windows yükleyen biriyseniz M1 işlemcisinden uzak durun. M1 MacBook’lar Boot Camp ile uyumlu değil. Bunun için Windows for Arm’nin gelişmesini beklemeniz gerekebilir.

Diğer Mac Seçenekleri

13 inç MacBook Air’de M1 işlemcisine sahip. Yukarıdaki tabloda ona ait BenchMark testlerini de verdik.  Fiyat açısından MacBook Air çok daha avantajlı.  Aşağıdaki konuda da tüm MacBook modellerini anlattık.

MacBook Satın Alma Rehberi: MacBook Air mi? MacBook Pro mu?

 

Hangisi alınır? M1 işlemcili MacBook Pro mu yoksa Intel işlemcili MacBook Pro mu?

13 inç Macbook Pro 2020

Bu yazıda her iki seçeneği de her açıdan ele aldık. Hangisinin tercih edilebilir olduğu sorusunun yanıtı kişiye göre değişir. Ancak kullanıcıların %99’u için M1 işlemcili MacBook Pro almak daha avantajlı diye düşünüyorum. Eksik ı-olan Thunderbolt3 bağlantı noktaları sorun olmayacaktır. Apple uzun yıllar M1 işlemcisine uygun yazılım geliştirecek ve siz cihazınızı belki 10 yıl üst performansta kullanmaya devam edeceksiniz.

 

Önceki İçerikiOS 15 Beta Sürümü Bu Aşamada Yüklenmeli mi?
Sonraki İçerikApple MagSafe Battery Pack nedir? Hakkında bilmeniz gereken her şey
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?