Kardiyologlardan iPhone 12 için Önemli Bir Uyarı Geldi

0
507

iPhone 12 akıllı telefonlarının içerisinde özel bir sistem yer alıyor. Tanıtımda ve sonrasında bu sistemden çokça söz ettik. Magsafe adı verilen bu sistemde, telefonun arkasına geniş bir mıknatıs bölümü bulunuyor ve bu bölüm magsafe şarj cihazları ile aksesuarlara doğrudan bağlantı kurulmasını sağlıyor.

Pratiklik ön plana konacak olursa, gerçekten güzel bir teknoloji olduğunu söylemek lazım. Tabii ki sonuçta bu sistemde büyük bir mıknatıs kullanılıyor. Son araştırmaya göre ise oldukça pratik bir kullanım sunan bu mıknatıs, kalp hastalarının kullandığı destek cihazlarını etkiliyor.

İlginizi Çekebilir: Satışa Sunulmamış Apple Watch için Prototip Ortaya Çıktı

iPhone 12 MagSafe Teknolojisi için Önemli Uyarı

Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü kardiyologları tarafından yapılan çalışmaya göre iPhone 12 içerisinde yer alan bu kısım, kalp destek cihazlarını olumsuz olarak etkilemekte. Şarj bölümünün oluşturduğu elektromanyetik alanların, özellikle kalp pillerini ve defibrilatörlerini etkilediği ve bu destek cihazlarının çalışmasını da olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Kimi zaman çalışma düzenini bozma kimi zaman ise destek cihazlarını doğrudan devre dışı bırakma gibi durumlar yaşanabiliyor. Çalışmaya katılan uzmanlar tarafından HeartRthytm adlı tıp dergisinde de yayınlanan araştırma sonucunda, telefonun kullanımı konusunda daha dikkatli olunması gerektiği söyleniyor.

Hatta öyle ki çalışmaya katılan isimlerden biri olan Gurjit Singh uyarılarına göre, telefonları özellikle gömlek cebinde taşımamak gerekiyor.

iPhone 12

Araştırma sonuçlarının doğrudan Apple ile paylaşıldığını söyleyen uzmanlar, daha dikkatli olunması gerektiğini belirtirken Apple’ın da konuya ilişkin yeni bir karar aldığı gözüküyor.

Araştırma sonrasında firmanın internet sitesinden ek bir uyarı yayınladığı gözüküyor. Bu uyarıya göre iPhone 12 akıllı telefonlarının ve MagSafe şarj cihazlarının, kalp destek cihazlarından en az 15.5 cm uzak tutulması gerektiği söyleniyor.

Konuya ilişkin ek düzenleme olur mu bilemeyiz. Belki de Apple bu manyetik dalga etkilerini engellemek için yeni bir kılıf geliştirebilir. Bundan sonraki iPhone modellerinde de aynı sistemin tercih edilip edilmeyeceği konusunda karar değişikliği olabilir. Göreceğiz.

Önceki İçerikSatışa Sunulmamış Apple Watch için Prototip Ortaya Çıktı
Sonraki İçerikiOS 14.5 ile Müzik Servisi Seçimi Özelliği Geliyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?