Kaleido, Kaleido Plus nedir? Aralarındaki farklar

0
72

Elektronik kitap okuyucularda elektronik mürekkep (E ink) denilen bir teknoloji kullanılıyor. E kitap okuyucuların ilk çıktığı 2007 yılından bu yana (Amazon Kindle) bu teknoloji çok değişmedi. Ta ki 2020 yılına kadar. 2020 yılında Kaleido e mürekkep teknolojisi ortaya çıktı. Bu yazımızda Kaleido nedir? Kaleido Plus nedir? Aralarında ne gibi farklar vardır? gibi soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

E ink nedir?

Elektronik mürekkep anlamına gelir. MIT Labaratuvarlarına bağlı bir kuruluş olan E-INK holdings INC. tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Elektronik kitap teknolojisinin arkasındaki firma budur. Son 10 yıl içinde bu sektörü multi milyar dolarlık bir sektör haline getirmiştir.

Elektronik mürekkep çok az enerji harcayan, göze zarar vermeyen bir görüntüleme teknolojisidir. Sadece e kitap okuyucularda kullanılmaz. Ekran yerleştirmenin zor olduğu bir çok yüksek teknoloji ürününde e ink kullanılır.

Kaleido nedir?

Kaleido renk oluşum süreci

Elektronik mürekkep teknolojisinde yeni çıkan ekranlara Kaleido ismi verildi. Bu isim “Kaleidoscope” kelimesinden türetilmiş. Kaleidoscope, Birbirini belirli bir açıyla gören 2 yansıtıcı yüzey arasında ışığın yansıyarak, çıkıştan simetrik bir desen olarak görülmesini sağlayan bir aygıt.

Kaleido E-mürekkep ekranlarda bir Carta HD E-mürekkep ekranı, bir renk filtresi katmanıyla eşleştirirlir. Carta ekranı, renk filtresi katmanının belirli bir PPI çözünürlükte 4096 renge dönüştürmesini sağlayarak 16 gri tonunu görüntüleyebilir.

Kaleido teknolojisinin teknik detaylarını öğrenmek isteyenler için bazı yabancı kaynaklar internette mevcut.

Kaleido Plus nedir?

Kaledio geçtiğimiz yıldan bu yana geliştirilen bir teknoloji. Yeni Kaleido versiyonları hızla piyasaya sürüldü. Bunlar; Kaleido 2, Kaleido 2.5, Kaleido 3

Bu yeni isimler kafa karışıklığına neden olmasın diye bunlara Kaleido Plus denildi. (Bazı firmalar yeni Kaleido (New Kaleido) diyor.) Kaleido Plus teknolojisinde mürekkep katmanları arasındaki mesafe yakınlaştırılarak basım düzeninde ilerleme kaydedildi. Bu da daha parlak renkler ve daha net metin üretimini sağladı. Renk gamutu önceki versiyona göre 3 kat arttı.  Kaleido Plus şimdilik 6 inç ile 7.8 inç arasındaki elektronik okuyucuları destekliyor.

Kaleido Plus hangi e kitap okuyucularında var?

Kaleido Plus şimdilik aşağıdaki elektronik kitap okuyucularında mevcut:

  • Pocketbook InkPad Color
  • Onyx Boox Nova 3 Color
  • Bigme (Şu an böyle bir ürün çıkarma aşamasında)
  • Linfiny Digital Paper Color (Sony üretiyor. Kaleido 2.5 kullanıyor.)

Kaleido ile Kaleido Plus arasındaki farklar

Kaleido ile Kaleido Plus arasındaki farklar

Kaleido Plus, renk filtresinde farklı bir baskı deseni kullanır.
Kaleido Plus, renk filtresi katmanını mürekkep alan katmana yaklaştırır. Kaleido Plus’da renk doygunluğu artarak, renk kaymaları azalır.

Kaleido Plus’da ekrandaki grilik azalır ve ızgara deseni çok görülmez:

Kaleido Plus’da yatay görüş açısı daha nettir.

 

Sonuç olarak;

Kaleido, Kaleido Plus teknolojileri renkli ekranlı elektronik kitap okuyucular için geliştirilmiş teknolojilerdir. Son çıkanı Kaleido Plus öncekine göre 3 kat fazla renk yelpazesine sahip olduğundan tercih edilmelidir.

Ayrıca bakınız:

E kitap okuyucu (E Book Reader) rehberi

 

Önceki İçerikiPhone 12 Durmuyor! Satışlar Artmaya Devam Ediyor
Sonraki İçerikSiri Türkçe Dil Problemi ve Çözümü
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?