Jailbreak Dönemine Veda Ediyoruz

2
106

iPhone Jailbreak, hemen her iPhone kullanıcısının karşılaştığı bir ifadedir. iOS’un katı kurallarının aşılmasını sağlayan ve kullanıcıların nispeten daha özgür bir iPhone kullanımı yapmalarını sağlayan Jailbreak işlemi, Apple’ın akıllı telefonlarını kullanan kullanıcılar arasında bir hayli popüler bir sistem olarak dikkat çekiyor. Aslında Jailbreak işlemini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Sadece işletim sisteminin sınırlarını genişletiyor dememiz yeterli.

Hal böyle olunca ve bu kadar çok tercih edilen bir sistem olunca yeni iOS sürümleri içinde iPhone Jailbreak merakla bekleniyor. Öyle ki Apple‘ın her yeni iOS sürümü için yeni bir Jailbreak gerekiyor. Fakat son sürümlerde bu durum pek fazla istendiği gibi işlemiyor. Son Jailbreak sağlam sürümünü göreli neredeyse 1 seneyi aşkın bir süre oldu. Özellikle iOS 10 sonrasında yeni sürümlerde gelmez oldu. Bir ara iOS 10.3.1 sürümü için iPhone Jailbreak geleceği konuşulsa da konu hakkında en yetkili isimlerden şok eden açıklamalar geldi.

yeni jailbreak

Jailbreak Dönemi Son Buldu

Çok uzun bir süredir yeni sürümün gelmemesi Jailbreak bekleyenlerin umutlarının da sönmesine neden olmuştu. Son gelen açıklamalara hayal kırıklığı yaratacak cinsten. Öyle ki son gelen açıklamalara göre bundan sonra Jailbreak sürümü göremeyeceğiz.

Bu alanda en ünlü geliştiricilerden biri olan Jay Freeman tarafından yapılan açıklamalarla beraber gündeme gelen konuya göre, bundan sonraki aşamalarda Jailbreak görmek asla mümkün olmayacak. Tabi bu durumun bazı nedenleri var. Freeman tarafından yapılan açıklamaya göre nedenler neler bakalım.

yeni jailbreak

  • Apple İşi Sıkıya Aldı: Yeni işletim sistemi sürümleri hakkında açıklar konuşuluyor olsa da bu iş sandığımız kadar kolay değil. Geliştiricilere göre yeni seri iOS işletim sistemlerinde açık bularak Jailbreak yapmak gerçekten çok zor. Eski sürümlere imzaların kapatılması sürecinin de Apple tarafından çok iyi yürütülmesi bir nevi Jailbreak işleminin sonunu getirdi.
  • Apple Açıklara Ödül Veriyor: Takip edenlerin bileceği gibi bu alanda otoritelerden biri olarak gösterilen Todesco kısa süre önce çalışmalarını bıraktığını açıkladı. Neden olarak ise açık bulmanın artık çok zor olduğu ve Jailbreak geliştirmenin pek mümkün olmadığı belirtilmişti. Fakat bunun altında yatan bir neden daha var. Çok zor ama yeni seri iOS işletim sistemlerinde Jailbreak işlemi için çok büyük bir açık bulundu diyelim. Bunun için geliştiriciler hemen yeni kırık sürümü yayınlamıyor. Eski dönemlerden farklı olarak artık doğrudan Apple’a başvuru yapılıyor. Apple’ın binlerce dolar ödül verdiği belirtiliyor. Böylelikle Apple’ın geliştiricileri de eline aldığını düşünebiliriz.

Bundan Sonra Hiçbir Cihaz İçin Jailbreak Yüklemeyin!

İşin içinde olan isimlerden biri olan Jay Freeman açıklamaları bununla sınırlı değil. Ünlü geliştirici tarafından bir de uyarı yapıldı. Artık Jailbreak yüklemeyin! Yazımızda iPhone üzerinden gitsek de Apple TV, iPad ve daha birçok model için artık Jailbreak yapmamanız öneriliyor.

Freeman’a göre bundan sonra gelen sürümler çok ciddi güvenlik açıklarına neden olacak. Hatta artık casus yazılımlar için bu işleme yönelme söz konusu. Haliyle Apple’ı dinlemek ve Jailbreak yapmamak gerekli. Bundan sonra değişen Apple yazılımlarını takip etmek en doğru olanı olacak.

Daha Önceki Haberimizde: macOS High Sierra Public Beta 1 Nasıl Yüklenir?

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?