iTunes hatası: “The iTunes Library.itl file is locked” ÇÖZÜLDÜ

7
12129

Apple iTunes uygulamasını Windows veya Mac’de açmak istediğinizde bazen şöyle bir hata mesajıyla karşılaşırsınız:

The iTunes Library.itl file is locked, on a locked disk, or you do not have write permission for this file.

 

 

iTunes-Library-itl-file-hatasi

 

Bu hatanın yaşanmasının en temel nedenlerinden birisi iTunes Library.itl dosyasının “Salt Okunur” olarak ayarlanmasıdır. Benim başıma geldiğinde bilgisayarınıza format atın diye komik önerilerle karşılaşmıştım.  her sorunda format atmaya kalksak bilgisayarımıza, yanmıştık.

The iTunes Library.itl file is locked hatasını düzeltmek için aşağıdaki adımları takip edin.

 

Windows Yöntem 1 – Windows Dosya Ayarları

 1. Library.itl dosyasını bilgisayarınızda bulun. Genellikle     “C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adınız \Muzikler\iTunes” içerisinde bulunur. Bu karışık geldiyse, Bilgisayarım’a tıklayın. Bilgisayarım penceresinden Müzikler klasörüne tıklayın. iTunes orada olmalı.
 2.  “iTunes Library.itl” dosyasını sağ tıklayarak, özelliklere bakın.
 3. Salt okunur“. seçeneği seçiliyse, seçimi kaldırın.
 4. Eğer “Güvenlik” sekmesi varsa oradan da kontrol izinlerini kontrol edin. “Tam denetim” izni verildiğinden emin olun. Güvenlik sekmesi yoksa bu adımı atlayın.
 5. Tamam“ a tıklayın.

Windows Yöntem 2 –  Attrib Kullanımı

Bu yöntem komut satırıyla yapılıyor. Daha ileri kullanıcılara özel bir yöntem.

 1.  “Windows Tuşu” + “R“ tuşlarına aynı anda klavyeden basarak, Çalıştır penceresini açın.
 2. CMD” yazın ve “Enter“ e basın.
 3. Müzik dosyalarınızız bulunduğu yeri buraya yazın. Winows 7-8 kullanıcıları için genellikle C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adınız \Muzikler\iTunes\iTunes Media klasörüdür..
 4. Şu kodu girin: “attrib *.*  -r +a -s -h /s“, Sonra “Enter“ a basın..

Komut işlenmesi biraz zaman  alabilir. Daha sonra iTunes uygulamasını çalıştırmayı tekrar deneyin.

 

Mac OSX Seçeneği

Mac kullanmadığım için Türkçe isimlerini bilmiyorum. Ben de internetten bulduğum haliyle ing. isimlerini aynen bıraktım. Mac kullanan birisi için farketmez diye düşünüyorum.

 1. iTunes den çıkın.
 2. Bul’dan, basın: “Command“, “Shift“, and “G“.
 3. Şunu yazın:  “~/Music/iTunes/“, ve basın “Enter“.
 4. iTunes klasöründe şu olmalı: “iTunes Library.itl” dosyası. Bu dosyayı şu şekilde yeniden adlandırın: “iTunes Library.old“.
 5. Açın: “Previous iTunes Libraries” klasörü.
 6. Şu dosyayı bulun: “iTunes Library <date>.itl” <date> kısmı güncel tarih olmalı.
 7. Şunu taşıyın: “iTunes Library <date>.itl” Şu klasöre: “~/Music/iTunes/
 8. Şunu yeniden adlandırın:  “iTunes Library <date>.itl” Şöyle olacak: “iTunes Library.itl“.
 9. iTunes’i çalıştırmayı tekrar deneyin.

 

Yukarıdaki adımlardan hiçbirisi The iTunes Library.itl file is locked hatasını çözmeyebilir de. Belki de durum daha karışıktır.

iTunes yerine başka bir uygulama kullandıysanız, o uygulama halen bilgisayarınızda açık olabilir. iTunes ile çakışmaması için iTunes’i kilitlemiş olabilir. Önce o uygulamayı tamamen kapatmalısınız. Tamamen kapattığınızdan emin olmak için,

windowsda sağ altta ok işaretinde açık uygulamaların simgesi var. Buradan bakabilir ve sağ tıklayarak açıksa o uygulamayı kapatabilirsiniz. Başka bir seçenek de CTRL-ALT-DELETE ‘ye aynı anda basın. Açık uygulamaların içinde varsa kapatın.

Daha sonra iTunes’i çalıştırmayı tekrar deneyin. Çalışmazsa bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bazı ziyaretçilerimiz aşağıdaki yöntemin de işe yaradığını belirttiler. Bence biraz riskli bir yöntem. Denemedim ama iTunes içindeki bilgileriniz kaybolabilir.Yine de başka çareniz yoksa ve yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa,

Ya sadece “iTunes Library.itl” dosyasını ya da “C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adınız \Muzikler\iTunes\” içindeki “iTunes Media“ hariç, herşeyi silin. Sonra tekrar iTunes’i çalıştırın.

 

 

Bu konumuzda The iTunes Library.itl file is locked hatasını düzeltmek için sizlere birkaç yöntem gösterdik. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

Önceki İçerikEn iyi Kamera özellikleri ve donanımı hangi telefonlarda?
Sonraki İçerikiPhone 6S’in başına gelenler TOP 10
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

7 YORUMLAR

 1. Merhabalar sorunla iligi konu açtığınız için teşekkür ederim bilgisayarıma format atmıştım ama bu tam sıfır ayarında bi program değildi normal basit format olan daha sonra programlar tam silinmediği için üstüne bi yükleme yaptm ondan mı acaba diye düşündüm fakat şu an sizin yönlendirmenizi de yaptım olmadı 🙁

 2. arkadasım teşekkürler ilk 2 yöntem degil ama “C:\Kullanıcılar\Kullanıcı Adınız \Muzikler\iTunes\” içindeki “iTunes Media“ hariç, herşeyi silin. Sonra tekrar iTunes’i çalıştırın.
  Bu bende işe yaradı.yapamayan arkadaslar bi denesin bence bunu;))

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?