İşe Giriş / Periyodik Sağlık Raporu nedir?

0
144

İşe giriş sağlık raporu, işyeri hekimi tarafından personellerin çalışacakları işe sağlık açısından uygunluklarının değerlendirildiği rapordur. Periyodik sağlık raporu ise mevzuatta belirtilen sürelerde bu raporun yenilenmesidir. Sağlık raporlarının yenilenme periyotları; az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde 5 yılda bir, tehlikeli sınıftaki işyerlerinde 3 yılda bir, çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde ise yılda bir yenilenmesi şeklindedir.

İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORU EK-2 NEDİR?

İşyeri hekiminin sağlık tetkiklerine bakarak doldurduğu evrak EK-2 sağlık raporudur. İşe giriş sağlık raporu yada periyodik sağlık raporunun formunun adı Ek-2 sağlık raporudur.

İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORU E DEVLET ÜZERİNDEN ALINIR MI?

İşe giriş sağlık raporu E-devlet sistemi üzerinden alınabilen bir rapor değildir. Raporun alınması için işyerine kayıtlı işyeri hekiminin imzası olması gerekir.

İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORU ÖZEL HASTANE ÜZERİNDEN ALINIR MI?

İşe giriş sağlık raporu, özel hastane gibi sağlık kuruluşlarından alınan tetkiklerin, işyeri hekimi tarafından değerlendirilmesi ve personeli muayene etmesi ile doldurulur. Hastane doktoru doğrudan işe giriş sağlık raporu doldurmamakla birlikte; tetkiklerin değerlendirilmesine imza atabilir.

OSGB SAĞLIK RAPORU

İşe giriş sağlık raporu tetkikleri, yetki almış ortak sağlık güvenlik birimleri tarafından da yapılmaktadır.  OSGB sağlık raporu ya da Ek-2 raporu da denilen form, işyeri hekiminin personeli sağlık açısından çalıştığı işe göre değerlendirerek nihai kararını yazdığı formdur.

İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORU ÜCRETİ

İşe giriş sağlık raporu ücreti, yapılan tetkiklere göre değişmek ile birlikte 80 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir.

İŞ İÇİN SAĞLIK RAPORU

İş için sağlık raporu alınması, personelin işe başlamadan önce ve çalıştığı dönemde periyodik olarak yaptığı çalışmalara sağlık açısından uygunluğunu sağlamaktadır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?