iPhone nasıl temizlenir?

0
623

Bu yazı sadece iPhone’unuzu nasıl temizleyeceğinizi anlatmıyor. Aynı zamanda da onun uzun süreli bakımını nasıl yapacağınızı da anlatıyor. Binlerce lira verdiğiniz telefonlarınızı yıllarca temiz bir şekilde kullanmak için bu yazıda bahsettiğimiz konulara dikkat etmelisiniz.

Yeni bir iPhone satın aldınız ve onu olabilecek en iyi durumda tutmak istiyorsunuz. iPhone’nunuzu temiz tutmak, bir üst modele geçme zamanı geldiğinde yüksek bir fiyattan satmanızı sağlamasının yanı sıra, cihazınızın ömrünü uzatacak ve performansını artıracaktır. iPhone’u iyi durumda tutmak sandığınız kadar zor değildir. İşte iPhone’u kullandığınız süre boyunca “yeni gibi” tutmak için basit adımlar.

iPhone nasıl temizlenir?

  • iPhone’unuzu temizlerken ekranı çizmeyecek, gövdeyi aşındırmayacak malzemeleri kullanmaya dikkat etmelisiniz.
  • iPhone’unuzu kesinlikle suya veya başka bir sıvıya batırmamalısınız. Hoparlör deliklerinden veya şarj girişinden iPhone içine sıvı kaçabilir. Bu durumda hem cihazınız bozulur hem de garanti kapsamından çıkar.
  • %70 oranına kadar izopropil alkolü bir mendilin üstüne damlatıp iPhone’unuzu temizleyebilirsiniz. Metil alkol kesinlikle kullanmayın. Gövdede hasara neden olabilir.
  • Kulaklık girişi, şarj girişi gibi kısımları ufak bir kürdan ile temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken hassas olmalısınız.
  • Bez olarak pamuk, tüy bırakmayan bezler kullanın. Gözlük camlarının silindiği mikrofiber bez bu konuda iyidir.

 

Kılıf

Koruyucu bir kılıf, kazayla düşürdüğünüz ya da bir yere çarptığınız iPhone’ununuza gelen darbenin emilmesini sağlayacaktır. Bir kılıf seçerken binlerce seçenek arasında kalacağınızdan, öncelikle görünümünü beğendiğiniz bir tanesini tercih edin. Görünümünden hoşlanmadığınız bir şeyi kullanmak istemezsiniz. Sonra, ne tür bir kılıf tercih edeceğinize bakın. Kese, deri, kabuk, tampon vb. gibi birçok türde kılıf mevcuttur. Geçmişte telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak karar verebilirsiniz. Telefonunuzu çok düşürüyor veya çarpıyorsanız, daha fazla korumaya sahip bir kılıf daha iyi bir seçim olacaktır. Telefonunu el çantası, sırt çantası gibi çantalarda taşıyanların, hem arkasını hem de ekranını koruyan bir kılıf tercih etmeleri önemlidir. Telefonlarını cebinde taşıyanlar ise sadece arka yüzü koruyan tampon kılıfları tercih edebilir.

iPhone koruyucu kılıf

Ekran Koruyucu

iPhone ekran hasarı, telefonunuzun değerini her şeyden daha fazla etkiler; bu nedenle ekranınızı korumak daima akıllı bir yatırımdır. iPhone ekranınızı koruma konusunda iki seçeneğiniz vardır. Birincisi, ekranı da içeren telefonun her tarafını koruyan bir ZAGG ekran koruyucu. İkincisi ise, yalnızca ekranı koruyan ve kasayla birleşen bir ekran koruyucu. Bu tür iPhone ekran koruyucuları genellikle eBay, Amazon veya AliExpress gibi online satış sitelerinden 5 doların altında satın alınabilir. Ekran koruyucunuzu 2-3 ayda bir değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone 7 ekran koruyucu

Temizlik Kiti

En az ayda bir kez olmak üzere iPhone’unuza iyi bir temizlik yapmalısınız. Unutmayın, telefonların bakterileri herhangi bir elektronik aygıta göre daha fazla barındırma olasılığı daha fazladır. Aşağıdaki temizleme adımlarından herhangi birini uygulamadan önce daima cihazınızı kapatın.

  • Elinize bir mikrofiber temizlik bezi ya da lens temizleme bezi ve bir temizlik çözeltisi alın ve telefonunuzu iyice temizleyin. Temizleyiciyi doğrudan cihaza değil, daima bezin üzerine püskürtün. Aerosol spreyler, çözücüler veya aşındırıcı maddeler kullanmayın.
  • Daha sonra, elektronik ürün temizliği için kullanılan bir “sıkıştırılmış hava spreyi” alın ve cihazın üzerindeki kulaklık jakı, konektör portu ve SIM kart yuvası gibi tüm bağlantı noktalarına püskürterek temizleyin.
  • Ekran koruyucunuzu ve kılıfınızı yeniden takın ve cihazınızı açın. Bu, telefonunuzu iTunes ya da iCloud ile yedeklemek için de iyi bir zamandır. Her aylık temizlikten sonra yedekleme yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Unutmayın, cihazınızı iyi durumda tutacak temel şey sizsiniz. IPhone’unuza dikkat edin ve onu olabildiğince iyi koruyun. Telefonunuzun başına bir kaza gelebilir. Hatta aklınızdan böyle bir şey geçiriyorsanız, yaşama olasılığınız yüksek demektir. Bunun için iPhone’ununuza bir kasko poliçesi yaptırabilirsiniz.

iPhone 7 temizlik kiti

Doğru bakım ve koruma ile birlikte doğru aksesuarlar, iPhone’ununuzun ömrünü ve değerini büyük ölçüde artıracaktır.

İlginizi Çekebilir: iPhone 7/7 Plus ve OnePlus 5 Karşılaştırması

[Güncelleme Notları: Yazının ilk sürümü 18 Mart 2020’de yayınlanmıştır. 5 Ağustos 2021’de güncellenmiştir. Bu güncellemede eksikliler giderilmiş ve yani bilgiler eklenmiştir.]

Önceki İçerikChrome Tarayıcıda Otomatik Video Oynatmayı Kapatma
Sonraki İçerikGarantili ürünlerin tamir süresi, onarım ve iade süreci
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?