iPhone’unuzu arabaya nasıl bağlarsınız?

0
177

iPhone ile arabaya bağlanmak için çeşitli yöntemler var. Bu yöntemlerden size uygun olan birisiyle iPhone’unuzu arabanıza bağlayabilirsiniz. Bu yazımızda bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

iPhone’unuzda çaldığınız bir müziği arabanızın ses sisteminden duymak istemez misiniz? Araba kullanırken gelen bir çağrıyı telefonunuzu elinize almadan yanıtlamak istemez misiniz? Bunları yapabilmek için iPhone’unuzu arabanıza bağlamanız gereklidir. Hazırsanız başlayalım.

Arabanızda bluetooth varsa kolaylıkla bluetooh üzerinden telefonunuzu arabanıza bağlayabilirsiniz. Genellikle yeni araçlarda bluetooth özelliği olur. Aracınızda bluetooth olmasa bile birkaç küçük aparatla aracınıza bluetooth özelliği kazandırabilirsiniz.

İPhone’unuzu arabanıza Bluetooth ile bağlayın

Arabanızda yerleşik bir bluettoh özelliği olup olmamasına bağlı olarak arabanıza bluetooth bağlanma işlemi değişecektir.

 • Öncelikle iPhone’unuzdan Bluetooth özelliğini etkinleştirin. Bu konuda sorun yaşarsanız bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.
 • Arabanızdan Bluetotoh’u etkinleştirin. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız arabanıza ait kılavuzlara göz atabilirsiniz.
 • Aracınızın ekranından bluetooth simgesine tıklayın. Açık olan iphone’unuza bağlanmak için iPhone yazısına dokunun. Sizden 4 hanli bir sayı girmenizi isteyebilir. Bunu cihazınıza girdiğinizde arabanızla telefonunuz eşleşecektir. Bundan sonra bu iki aygıt birbirine yaklaştığında otomatik olarak bağlanacaktır.

Aracınızda Bluetooth yoksa ama AUX girişi varsa;

Aracınızda dahili bir bluetooth yoksa ne yapabilirsiniz? Aracınıza bluetooth eklemek için bazı küçük cihazları kullanabilirsiniz.

 • Bu konuda akla gelen ilk çözüm AUX girişi ile aracınızın radyosuna bağlayabileceğiniz bir bluetooth bağlantı aygıtı kullanmaktır. Böyle cihazları Bim, A101 gibi marketlerde veya teknoloji mağazalarında bulabilirsiniz. Ancak bunu kullanmak için radyonuzun veya aracınızın AUX IN girişine sahip olması gereklidir.

bt 350 1

Yukarıdaki bluetooth adaptörü 30 TL’ye satılıyor. Bunu aracınıza takarak ona Bluetooth özelliği kazandırabilirsiniz.

Aracınızda Bluetooth yoksa ama AUX girişi yoksa;

Aracınızda AUX girişi yoksa FM verici ile bu sorunu çözebilirsiniz. Birçok FM verici radyo üzerinden hem telefonunuzdaki müzikleri çalmanızı sağlar hem de telefon görüşmesini el değmeden yapmanızı sağlar. Ayrıca bu cihazlar şarj aleti olarak da kullanılabilir.

10410123526194 1

Böyle bir cihazı 30 TL – 100 TL aralığında satın alabilirsiniz. Böyle bir cihaz satın almadan önce iPhone uyumlu olup olmadığına ve dahili mikrofonu olup olmadığına bakın. Dahili mikrofon olmayan modellerde telefon görüşmesini yapamazsınız.

CarPlay kullarak iPhone’unuzu arabaya bağlayın.

Yeni model bir arabaya sahipseniz CarPlay ile de aracınızı kontrol edebilirsiniz. 200’den fazla araç modeli CarPlay’i desteklemektedir. Aracınız CarPlay ile uyumluys;

 • iPhone’unuzun ayarlar menüsünden CarPlay’e dokunun.
 • Bluetooth kapalı ise açık konuma alın.
 • CarPlay ekranından arabanızın marka ve modelini seçin.
 • Kurulum sihirbazını tamamlayın.
 • Aracınız kablosuz CarPlay’i desteklemiyords Lightning üzerinden telefonunuzu arabaya bağlayın.

İPhone’u araca bağlamak için diğer çözümler

Yukarıdaki yöntemler ile aracınızı iPhone’a bağlayamıyorsanız şu yöntemleri de kullanabilirsiniz:

 • USB kablosu : Aracınızda USB girişi varsa öncelikle şarj/ data kablosu ile telefonunuzu USB girişine bağlamayı deneyin.
 • AUX kablosu – AUX kablosu ile iPhone’unuzu direk olarak arabanıza bağlamayı deneyin. Uyum sağlanırsa müzik parçaları çalabilir, eller serbest olarak konuşabiliriz.
 • Kaset adaptörü – Eski araçlarda genellikle teyp kısmı var. Teyp kasetine benzer adaptörlerle da telefonunuzu iPhone’unuza bağlayabilirsiniz.

teyp adaptr 1

Yukarıdaki yöntemlerden birisini kullanarak iPhone’unuzu arabanıza bağlayabilirsiniz. Bu konuda sorun yaşarsanız yorum kısmından yazabilirsiniz.

Önceki İçerikiPhone ile VK.com’dan nasıl video indirilir?
Sonraki İçerikNFC nedir? iPhone’da NFC nasıl kullanılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?