iPhone’uma virüs bulaşmış veya hacklenmiş olabilir mi? Nasıl anlarım?

2
9204

Sitemize gelen sorulardan bir kısmı da iPhone’ a virüs bulaşması ile ilgili:

Yukarıdaki gibi sorular sürekli gelmekte. Bu yazımızda iPhone hack olayını biraz daha incelemek istedik. Bu konuda sorulan birkaç soruya da cevap vermeyi hedefliyoruz.

iPhone’a virüs bulaşır mı?

Evet bulaşır. Ama Android telefonlara göre çok daha az virüs bulaşma ihtimali vardır. Çünkü iPhone ile illegal indirme (mp3, film vb..) işlemleri çok kısıtlıdır. Virüsler de genelde bu tarz sitelerden ve dosyalardan yayılır. AppStore’dan indirilmiş bir uygulamada virüs bulunma ihtimali neredeyse sıfırdır. AppStore harici yerlerden yapılan indirmelerde ve uygulama kurulumlarında, denetim olmadığından virüs bulaşma ihtimali artacaktır.

iPhone’a virüs bulaşırsa ne olur?

Virüs bir parça koddur. Bu kodu yazanların hedefleri değişiklik gösterebilir. Virüs bulaşması durumunda;

 • Cihazınızda kasma ve donmalar meydana gelebilir. Çünkü virüs cihazın kaynaklarını kullanıyor hatta sömürüyor olabilir.
 • Cihazın kaynaklarını sömüren bir virüs aşırı ısınmalara neden olabilir.
 • Cihaz aşırı çalıştığı için pil ömrünü azaltabilir.
 • Sosyal medya hesaplarınızın mail ve şifre bilgilerini, virüsü yazan kişiye gönderebilir.
 • Safari vb.. web tarayıcısında girdiğiniz siteleri, yazdığınız şifreleri başkalarına gönderiyor olabilir.
 • Mail hesaplarınız başkalarının eline geçebilir.
 • Kameranız, mikrofonunuz uzaktan çalıştırılabilir ve size ait görüntüler başkalarının eline geçebilir.
 • İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, ona ait bilgiler başkasının eline geçebilir.

Bu maddeleri daha da artırmak mümkün. Virüsün yapabilecekleri, onu yazan kişinin amacı ve yeteneği ile sınırlıdır.

iPhone’uma virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım?

Cihazınızın yavaşlamasının, ısınmasının birçok nedeni olabilir. Bu belirtiyi görmek, doğrudan cihazınıza virüs bulaştığı anlamına gelmez. “Cihazınıza virüs bulaştı” veya “16 tane virüs bulundu” şeklinde açılan pencereler de cihazınıza virüs bulaştığı anlamına gelmez. Bu açılır kutular sizi uygulama yüklemeye yönlendirir. Bu uygulamaları yüklerseniz sorun yaşama ihtimaliniz artar. Bu gibi durumlarda yapılacak şey, kapanıyorsa web tarayıcı uygulamasını kapatmak ve Ayarlar>Safari kısmının en altından “Tarihçeyi ve web sitesi verilerini sil” butonuna tıklamaktır.

 1. Bilmediğiniz bir uygulama yüklendiyse silin.
İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Ferrari Modeli İçin Yeni Özellikler Gelmeye Başladı

Cihazınıza yüklü olan uygulamaları kontrol edin. Bilmediğiniz bir uygulama yüklendiyse mutlaka silin.

2. Sertifika izinlerini kontrol edin.

AppStore haricinde indirilen bir uygulamanın çalışması için sertifika izinlerinin olması gerekir. Sertifika izni vermediğiniz bir uygulama varsa, o izni iptal edin. Bunu yapmak için;

Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt Yönetimi > kısmında izin vermediğiniz bir uygulama varsa bunu silin. Normalde “Profiller ve Aygıt yönetimi” kısmı olmaz. Bunun olması demek AppStore harici bir yerden uygulama yüklendiği anlamına gelir.

3. Güvenlik uygulaması kullanabilirsiniz.

AppStore’dan indireceğiniz bir güvenlik yazılımı ile mobil cihazınızı taratabilir ve temizleyebilirsiniz. Piyasada çok sayıda ücretli yazılım var. Bunların çoğu para tuzağı. Şu sıralar “McAfee Mobile Security” oldukça yüksek puanlar almış durumda. Demo olarak indirebilir, beğenirseniz satın alabilirsiniz. Eğer 4. işlemi yaparsanız buna gerek kalmayacaktır.

4. Cihazı tamamen sıfırlayabilirsiniz.

Virüs bulaşmadan önce bir yedeğiniz varsa iPhone’unuzu tamamen sıfırlayabilir ve eski bir yedekten geri yükleyebilirsiniz. Bu işlem en garantili yoldur. Cihazınızı tamamen eski haline getirir. Yeni bilgileriniz (resimler, videolar, kişiler vb..) silineceğinden dolayı onları yedeklemeden farklı bir depolama alanına yüklemenizi tavsiye ederim. Sonuçta eski yedekten yükleme yapacağınız için yeni bilgiler silinecek. Bu işlemi yapmadan önce cihazın temiz halinin bir yedeğine sahip olduğunuzdan emin olun. Yoksa tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Bu konuda sizin için hazırladığımız iPhone restore etmek yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Sonuç olarak;

iPhone’unuz hacklenmiş veya virüs bulaştırılmış olabilir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekmekte. Her gün yeni bir dolandırıcılık haberi ile karşılaşıyoruz. Mümkünse App Store harici yerlerden hiçbir şey indirmeyin. Mp3 vs.. illegal dosyaları telefonunuzla indirmeyin. Torrent dosyasını telefonla indirmeyin. Jailbreak yapıyorsanız, güvenilir olduğu belli olan kaynaklardan indirin.

 

2 YORUMLAR

 1. Dostum bazı sitelere girdim ve telefonunuz tehlikede gibi şeyler çıktı ve iPhone’um bazen donuyor bazen şarjda işimi falan hallediyorum bundanda kaynaklanıyor olabilirmi bi yardımcı olursan sevinirim

 2. İphonemda ayarlar >genel > profiller kısmı var profiller kısmına basınca beyaz bir sayfa açılıyor genel kısmından çıkıp ayarların ana sayfasını yenileyince tekrardan genele giriyorum profiller olmuyor ayarlardan çıkıyorum biraz sonra aynı şey oluyor gene profiller oluyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?