iPhone’larda ağ bağlantısı nasıl sıfırlanır?

0
267

iPhone kullanıyorsunuz ve internet bağlantınızda sorun mu var? İnternet bağlantısı sürekli kesiliyor mu? Karşılaştığınız rehberlerde “Ağ bağlantısını sıfırlayın” tavsiyesini mi görüyorsunuz. Doğru yerdesiniz. Aşağıdaki adımları kullanarak iPhone’unuzun ağ bağlantısını kolayca sıfırlayabilirsiniz.

iPhone ağ bağlantısını sıfırlama işlemi riskli bir işlem mi?

Bu sorunun yanıtı kişiye göre değişir. iPhone’larda ağ bağlantısını sıfırladığınızda silinecek bilgilere bir göz atalım:

 • iPhone’unuzun internet ayarları fabrika ayarlarına döner. İlk aldığınız gün gibi olur.
 • Bazı web sitelerine elle sertifika yüklediyseniz onlar silinir. Örneğin MEB’in internet hattına bağlanırken kullanılan sertifikalar silinir. Üniversite veri tabanlarına girmek için kullanılan sertifikalar silinir.
 • Kullandığınız bir VPN ayarları varsa silinir.
 • Girdiğiniz sitelere ait bilgiler (şifreler, kullanıcı adları vb..) Safari hafızasından silinir. Bunları sitelere girerken tekrar girmek zorunda kalırsınız.
 • Giriş yapmış olduğunuz sitelere (Facebook, vb…) kullanıcı adı ve parolası ile tekrar giriş yapmanız gerekebilir.  (Şifreleri iCloud, Gmail gibi ortamlarda saklıyorsanız başka)
 • Bağlandığınız kablosuz modemlerin şifreleri silinir. Evde, ofiste sürekli bağlandığınız modemin kablosuz bağlantı şifresini unuttuysanız, bu şifreyi yeniden almanız gerekir.

Yukarıdaki işlemlerden göze alamadığınız varsa internet ayarlarını sıfırlamayın. Ancak biraz zaman alsa da bu saydıklarım tekrar iPhone’a yüklenebilecek şeyler.

iPhone ağ ayarları neden sıfırlanır?

 • iPhone’unuz internete bağlanmıyordur. Hard reset yapmışsınızdır. Şifreleri kontrol etmişsinizdir. İnternetin sağlam geldiğinden eminsinizdir. Bir sonraki adım olarak iPhone’un ağ ayarlarını sıfırlamalısınız.

Hard reset işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız rehberimize göz atın: iPhone hard reset nasıl yapılır?

 • iPhone’unuz çok yavaş internete bağlanıyordur.
 • iPhone’unuzun tüm internet geçmişini tek seferde tamamen silmek istiyor olabilirsiniz.

iPhone ağ ayarları nasıl sıfırlanır?

Geldik esas konumuza. Büyük haber siteleri gibi konuya en son geldik ama bunu yaparken niyetim kötü değildi. iPhone ağ ayarlarını sıfırlamanın etkilerini bilmeden bu işlemi yapmanızı istemedim.

Aşağıdaki adımları uygulayarak iPhone ağ ayarlarını sıfırlayabilirsiniz:

 1. iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Genel sekmesine dokunun.
 3. Sıfırla sekmesine dokunun.

iPhone Ağ Ayarlarını Sıfırla

4. Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğini seçin. Bu aşamada “Tüm içerikleri ve ayarları sil” seçeneğine dokunursanız iPhone’unuz tamamen fabrika ayarlarına döner. Bundan uzak durun.

5. Sizden istenen parolayı girin ve onaylayın.

İşlem bu kadar. Artık iPhone’unuzun ağ ayarları sıfırlandı.

 

Önceki İçerikAirTag nasıl sıfırlanır? Nasıl eşleştirilir?
Sonraki İçerikiPhone 12 Mini internete çok yavaş bağlanıyor sorunu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?