iOS 11 sonrası iPhone/iPad Pil Ömrünü Uzatmak için 6 İpucu (Güncellendi)

3
8269

2018 Güncellemesi: iOS 11 sonrası en çok şikayet edilen noktalardan birisi de iPhone/iPad pillerinin çok hızlı tükenmesi. Bu yazıda pil ömrünü uzatacak birkaç önemli noktaya değindik.

iPhone’lar yoğun kullanımda gerçekten çok şarj yiyorlar. iPhone 6 Plus ile pil ömrü konusunda Apple harika bir potansiyel yakaladı. iPhone 6 Plus’ın büyük kasası kullanılabilir alanın artmasına olanak sağladı ve Apple gerek donanımsal gerek yazılımsal olarak pil ömrünü uzatmayı başardı. Gelecek nesil iPhone’larda da bu başarının süreceğini tahmin ediyoruz. Peki mevcut iPhone’unuzun pil ömrünü arttırmak için size 6 basit yöntemden veya hileden söz etsek?

Öncelikle şarj etme konusuna bir açıklık getirmek istiyoruz. iPhone’unuzu gerek adaptör aracılığıyla gerekse USB üzerinden (daha yavaş) şarj edebilirsiniz. Hızlı bir şekilde şarj etmek isterseniz de iPad adaptörünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gelelim pil ömrünüzü uzatmak için izleyebileceğiniz 6 pratik yönteme.

1) Ekran Parlaklığı

IMG_1542

iPhone’lar LCD ekrana sahip ve LCD ekran OLED ekran gibi bir yapıya sahip değil ve arkadan aydınlatmalı. Yüksek parlaklıkta bu yüzden daha fazla enerji tüketiyor. iPhone veya iPad’inizden Ayarlar> Ekran ve Parlaklık gidin, Otomatik Parlaklık seçeneğini kapatın ve parlaklık ayarını kendinize göre minimum seviyelere düşürün.

2) Bildirimler

IMG_1543

Herhangi bir uygulamadan bildirim geldiğinde elbette ki sadece ekranınız açılmıyor bunun yanında Wi-Fi veya hücresel veri üzerinden kontroller yapılıyor ve bu doğrultuda bildirimler ekranınıza düşüyor. Bu yüksek düzeyde şarj tüketen bir durumdur ve pil ömrünüzü uzatmak istiyorsanız özellikle bildirimler üzerinde düzenleme yapmanız gerekiyor. Hemen iPhone veya iPad’inizden Ayarlar > Bildirimler’e gidin ve uygulamalara göre Bildirimlere İzin ver ve Kilitli Ekranda Göster seçeneklerini kapalı hale getirin. Genellikle Telefon, Mesajlar gibi önem arz eden uygulamaların bu ayarlarını açık tutun.

3) Arkaplanda Uygulama Yenileme

IMG_1544

iOS işleriniz kolaylaştırmak için kimi zaman siz istemeden Wi-Fi veya hücresel bağlantıyı kullanarak uygulama içeriklerinin yenilenmesine olanak sağlar. Ancak bu özelliği kullanmak pil  ömrünün hızlı bir şekilde düşmesini destekleyecektir. Bu yüzden Arkaplanda Uygulama Yenile özelliğini kapalı tutmanızı öneriyoruz.

4) Konum Servisleri

IMG_1545

Konum servisleri, yaklaşık konumunuzu belirlemek için GPS ve Bluetooth ile kitle kaynaklı Wi-Fi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarını kullanır. Özellikle GPS yüksek şarj yiyen etmenlerin başında geliyor. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin ve uygulamalara göre “Asla” seçeneğini aktif hale getirin veya konum servislerini komple kapatın.

5) Arkaplanda Çalışan Uygulamalar

IMG_1546

iOS’un en etkileyici özelliklerinden birisi şüphesiz uygulamaların performansı etkilemeden hızlı geçişler için arka planda durması ve iOS’un bunu yaparken performansı etkilememesi. Her ne kadar şarj süresini fazla etkilemediği söylense de ara ara arkaplan uygulamalarını yukarı veya aşağı doğru kaydırarak kapatmanızı öneririz.

6) Hareketleri Minimize Edin

IMG_1547

Animasyonlu geçişler, bulanık arka plan gibi efekt ve hareketlerle iOS hiç olmadığı kadar daha şık ve eğlenceli hale geldi. Elbette ki bunların da şarj süresine etkisi var. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik gidin ve Hareketleri Azalt seçeneğini açık hale getirin.

Önceki İçerikTelefonunuz Ne Kadar Radyasyon Yayıyor? İşte Son Değerler
Sonraki İçerikiOS 11.3 Yeni Özellikler ve Çıkış Tarihi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

3 YORUMLAR

  1. Yazınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.. Emeğinize sağlık.. Aslında burada bir ironi var 3500 TL verdiğin cihazın yoksunluğunu bir şeylerden kısarak giderme… İphone böyle devam ederse her geçen gün millet soğumaya devam edecek..

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?