iPhone’dan iPhone’a Kişileri Aktarma Nasıl Yapılır?

0
2886

Yeni bir iPhone’a geçmek heyecan vericidir. Ancak geçiş sırasında bazı verilerinizi kaybederseniz, yeni iPhone’unuza kötü bir başlangıç yapmış olursunuz. Yeni telefonunuza aktarmak isteyeceğiniz en önemli veri türlerinden biri Kişiler‘inizdir. Sonuçta hiç kimse, onlarca veya yüzlerce kişi için isimleri, telefon numaralarını, adresleri ve e-posta adreslerini tekrar kaydetmek istemez.

iPhone’dan iPhone Kişiler’i aktarmanın birçok yolu vardır. Bu yollardan bazıları, hali hazırda iPhone’da yer alan özellik ya da uygulamaları kullanmayı içerir. Bu makalede iPhone’dan iPhone kişileri aktarmanın en iyi yollarından 3 tanesine yer verdik.

Kişileri iCloud Senkronizasyonu ile Aktarma

Kişileri iPhone’dan iPhone’a aktarmanın en iyi yolu, iCloud gibi iPhone’da bulunan bir özelliği kullanmaktır. iCloud’un özelliklerinden biri, hepsinin aynı bilgilere sahip olduğundan emin olmak için aynı iCloud hesabını kullanan cihazlar arasında belirli türde verileri senkronize etmesidir. Senkronize edebileceğiniz veri türlerinden biri de Kişiler’dir. Aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Her iki iPhone’da da aynı Apple ID hesabında oturum açtığınızdan ve her ikisinin de Wi-Fi’a bağlı olduğundan emin olun.
 2. Ayarlar’a dokunun.
 3. iOS 9’da iCloud’a dokunun ve 6. adıma geçin.
 4. iOS 10 ve üstü sürümlerde ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun.
 5. iCloud’a dokunun.
 6. Kişiler’in kayıtlı olduğu eski iPhone’da, Kişiler seçeneğinin Açık olduğundan emin olun. Önceden kapalıysa ve şu anda açıyorsanız bu işlem Kişiler’i iCloud’a yedekler. Yedeklenme biraz zaman alabilir.
 7. Yeni iPhone’da tüm bu adımları tekrarlayın.
 8. Kişiler seçeneğini Açık olarak ayarladığınızda, ekranın altından bir menü açılır. Birleştir’e dokunun.
 9. Kişiler iCloud’dan yeni iPhone’a indirilecek ve birkaç dakika içinde kullanılabilir duruma gelecektir.

Kişileri iCloud Yedeğinden Aktarma

iCloud, Kişileri’inizi senkronize etmenin yanı sıra iPhone’unuzdaki tüm verilerin yedeğini almanıza ve bu yedeği yeni iPhone’a geri yüklemenize izin verir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Kablosuz ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. Bu yükleme yüksek boyutlu olacağından, hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız olacak.
 2. Eski iPhone’da Ayarlar‘a dokunun.
 3. iOS 9’da iCloud‘a dokunun ve 6. adıma geçin.
 4. iOS 10 ve üstü sürümlerde ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun.
 5. iCloud‘a dokunun.
 6. iCloud Yedekleme‘ye dokunun.
 7. iCloud yedekleme seçeneğini Açık olarak ayarlayın.
 8. iPhone, Kişiler de dahil olmak üzere iCloud’a verilerinizi yükleyecektir. Tüm veriler yedekleneceğinden, işlem biraz zaman alacaktır. Tam yedekleme için yeterli depolama alanı sağlamak için iCloud hesabınızı yükseltmeniz gerekebilir. İhtiyacınız olursa, iPhone’unuz yükseltme seçeneklerini sunacaktır.
 9. Yeni iPhone’da standart kurulum işlemini izleyin. Uygulamalar ve Veriler ekranına geldiğinizde, iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle’yi seçin ve iPhone’u geri yüklemek ve kurtarmak için ekrandaki komutları izleyin.

Kişileri iTunes’u Kullanarak Aktarma

iPhone’unuzu buluta değil de bir bilgisayara yedeklemeyi tercih ederseniz, hemen hemen aynı işlemi gerçekleştirerek iCloud yerine iTunes’u kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Eski iPhone’u normal olarak senkronize ettiğiniz bilgisayara bağlayın.
 2. iTunes‘u açın.
 3. Ana yönetim ekranında Bu bilgisayarın Otomatik Yedekleme sekmesinde işaretli olduğundan emin olun.
 4. Yedekle‘ye tıklayın.
 5. Yedekleme tamamlandığında eski iPhone’u çıkarın ve yenisini bağlayın.
 6. Ana yönetim ekranında Yedeklemeyi Geri Yükle‘yi tıklatın.
 7. Yaptığınız yedeği seçmek ve yeni iPhone’a yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Ayrıca şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Önceki İçerik[Güncellendi: 16 Temmuz 2021] iCloud Saklama Alanı Satın Alma Rehberi
Sonraki İçerikYeni iPhone Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 13 Şey
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?