iPhone’da istenmeyen mailleri nasıl engellersiniz?

0
200

Bir e-posta göndericisini engellemenin birçok farklı nedeni olabilir. Bazen sinir bozucu bir dolandırıcının gönderdiği mailler, bazen de size alakasız basın bültenleri göndermeye devam eden haber siteleri hatta artık uğraşmak istemediğiniz eski bir tanıdık yüzünden bazı e mailleri engellemeniz gerekebilir.

iOS veya iPadOS’ta olsun Apple cihazınızda bir e-posta adresini engellemek pek de kolay değil. Bu yazımızda bunun yöntemlerini göstereceğiz.

Mail Uygulamasını Neden Engelleyemiyorum?

Apple’ın Mail uygulaması basit ama kullanışlı bir e-posta istemcisidir. Birden çok e-posta sağlayıcısı (Google, Yahoo, Yandex vb..) düşünülerek tasarlanmıştır. Bu nedenle posta engelleme için herkese uyan tek bir yöntem yok. Her e-posta sağlayıcısının e posta engelleme yöntemi farklıdır. Bu nedenle yalnızca uygulamadaki bir düğmeye dokunarak veya kaydırarak gönderenleri engellemek mümkün değil.

Bu nedenle, Mail uygulamasını e posta hizmetinin bir uzantısı olarak değil, posta sağlayıcınız için bir arayüz olarak düşünmek gerekir.

Hangi mail hizmetini kullanıyorsanız onun mail uygulamasını yükleyebilirsiniz. Örneğin; Gmail uygulaması ile birçok işlemi kolayca yapabilirsiniz. iPhone e-posta uygulamaları, servis sağlayıcınız tarafından geliştirilmedikçe aynı sınırlamalarla karşılaşacaktır. Birden fazla e-posta hesabınız varsa, bu nedenle cihazınızda birden fazla e-posta uygulaması olabilir.

Çoğu e-posta filtrelemesi sunucuda gerçekleşir. Posta sağlayıcıları, e-postanın gelen kutunuza ulaşmasına izin verip başka bir yere yönlendirmek yerine, mesajı ulaşır ulaşmaz yakalayarak gelen kutusuna ulaşmasını engeller.

Postayı bu şekilde engellemek için posta sağlayıcınızın olanaklarına erişmeniz gerekir. Bazı popüler iPhone posta uygulamasında e-postaların nasıl engelleneceğini aşağıda anlattık:

iPhone’unuzda Gmail istenmeyen e postalarını engelleyin

Gmail iOS

Gmail kullanıyorsanız, bir e posta göndericisini iPhone’unuzu kullanarak engellemenin en iyi yolu, Gmail uygulamasını App Store’dan indirmektir. Gmail’in Masaüstü sürümüne Safari’yi kullanarak da erişebilirsiniz ama kesinlikle monil uygulama kullanmanızı öneriyoruz.

iOS için Gmail’de bir göndereni engellemek için:

  1. Gmail’i (Ücretsiz) App Store’dan indirin, başlatın ve oturum açın.
  2. Engellemek istediğiniz göndericiden bir e-posta bulun ve ona dokunun.
  3. Mesajın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.
  4. Açılır kutudan “[gönderen]” Engelle’yi seçin.

Hazır başlamışken, Gmail hesabınızdaki e-postaları temizlemek için harika bir zaman.

iPhone’unuzda diğer servislerde istenmeyen e postaları engelleyin

 

Çoğu büyük web posta sağlayıcısı, gelen kutunuzun mobil sürümüne erişmek için bir mobil cihazdan oturum açmanıza izin verir. Buradan, Safari’nin adres çubuğundaki aA düğmesini basılı tutarak ve ardından Masaüstü Web Sitesi İste’ye dokunarak masaüstü sürümünü talep edebilirsiniz.

Gmail söz konusu olduğunda, bu yine de size engelleme özelliklerine erişim sağlamayacaktır. Ancak, Apple’ın kendi iCloud’u da dahil olmak üzere diğer büyük e-posta sağlayıcılarının çoğu için Yahoo! Mail ve Microsoft Outlook—bir mobil tarayıcıdan posta engelleme işlevine erişebilirsiniz.

Sunucu tarafında bir mesajı engellemek için, bir web tarayıcısı kullanarak posta sağlayıcınızda oturum açın, masaüstü sitesini isteyin ve ardından şu talimatları izleyin:

iCloud: Sol alt köşedeki Ayarlar çarkına dokunun, ardından Kurallar’ı seçin. Bir Kural Ekle’yi seçin ve ardından söz konusu e-posta adresi için yeni bir ileti varsa kuralından oluşturun. Eylem için Çöp Kutusuna Taşı ve Okundu Olarak İşaretle’yi seçin.

Yahoo! Posta: Gelen kutunuzun sağ üst köşesindeki Ayarlar’a ve ardından Diğer Ayarlar’a dokunun. Güvenlik ve Gizlilik’i seçin, ardından bir sonraki ekranda Engellenen adresler’i arayın ve Ekle’ye dokunun.

Outlook: Gelen kutunuzu açın. Engellenmesini istediğiniz göndericiden gelen bir e-postayı basılı tutun. Önemsiz > Göndereni Engelle’yi seçin.

 

Önceki İçerik“iPhone’umdan gönderildi” yazısı nasıl silinir?
Sonraki İçerikiPhone ve iPad’de 2. FaceID nasıl ayarlanır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?