iPhone’da Dualshock 4 Kullanma ve Ayarlar

0
164

iOS 13 işletim sistemi güncellemesinden sonra iPhone, iPad ve iPod ile kontrol cihazlarını eşleştirmek mümkün hale geldi. Uzun süredir beklenen kontrol cihazı desteği sayesinde oyunları çok daha eğlenceli bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Özellikle PS4 Remote Play sisteminde yer alan oyunları doğrudan Dualshock 4 cihaz ile oynayabiliyor olmanız da büyük bir avantaj. Daha önce iOS ile PS4 Remote Play kullanımının nasıl yapılacağından söz etmiştik. Bu yazımızda da iOS ile Dualshock 4 eşleştirmesinin nasıl yapılacağından söz edeceğiz. iPhone ile Dualshock 4 kullanımı konusunda detaylara geçelim.

İlginizi Çekebilir: iPhone ile PS4 Oyunları Nasıl Oynanır?

Dualshock 4 Cihazında Eşleştirme Modunu açma

Bağlantı kısmına geçmeden önce Dualshock 4 cihazınızdan eşleştirme modunu açmanız gerekecek. Bunun için yapılacak olan ayarlardan söz ederek başlayalım.

iPhone ile Dualshock 4

 • Dualshock 4 cihazınızın PS ve Share düğmelerine beraber basın.
 • Eşleştirme modu açılana kadar tuşlara basılı tutun. Eşleştirme modu etkin olduğu zaman, kontrol cihazınızın arkasında yer alan ışıklı çubuğun yanıp söndüğünü göreceksiniz.

Bluetooth Üzerine Dualshock 4 ile iPhone Bağlama

Şimdi iPhone ile Dualshock 4 eşleştirme kısmına geçeceğiz ancak burada bir hatırlatma yapalım. Aynı sistem destekli iPad modelleri ve iPod modelleri için de geçerli. Burada değişen bir şey yok. Biz anlamını iPhone üzerinden yapıyoruz.

 • iPhone akıllı telefonunuzdan Bluetooth bağlantınızı açın.
 • “Yeni aygıt tara” ögesine basın ve arama yapılmasını sağlayın. Burada Dualshock 4 cihazınızın listede çıktığını göreceksiniz.
 • Listedeki cihazı seçerek eşleştirmenin yapılmasını sağlayın.

Yapacağınız bu işlemler sonrasında iPhone ile Dualshock 4 eşleştirme işlemi tamamlanmış olacak. Artık oyunlarda kontrol cihazınızı kullanabilirsiniz. Tabii ki burada hemen her oyunun desteklenmediğini de eklemek lazım. Desteklenen oyunlar Remote Play sisteminde yer alan oyunlar olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone ile Dualshock 4

iPhone Dualshock 4 Sınırları

Buraya kadar olan kısımda eşleştirme ve kullanım konusunda detaylardan söz ettik. Her ne kadar desteklenen Apple cihazlarında kontrol cihazının eşleştirilmesi ve kullanılması mümkün olsa da kontrol cihazının sahip olduğu tüm özellikleri kullanabilmeniz mümkün olmuyor.

Ne yazık ki bazı özelliklerde sınırlamalar var. Bu sınırlamalar iPhone ile alakalı değil. iPhone, iPad, Apple TV olmak üzere tüm Apple cihazlarında bazı sınırlamalar söz konusu. Sınırlanan özellikler ise şöyle:

 • Dokunmatik yüzey çalışmıyor
 • Hareket sensörü, titreşim ve kulaklık jakı ses bağlantısını kullanmak mümkün değil.
 • PS Düğmesinin çalışmadığını görürsünüz.
 • Kontrol cihazında kullanılan ışıklı çubuğun rengini değiştiremiyoruz.

Bu sınırlamalar dışında ana kontrolleri olduğu gibi kullanabiliyorsunuz. Oyunlardaki kontrollerde ve analoglar kısmında herhangi bir sınırlama söz konusu değil.

iPhone ile Dualshock 4

Eşleştirme için Gerekli Olan İşletim Sistemi Sürümleri

 • iOS 13 ve üzeri
 • iPadOS 13 ve üzeri
 • tvOS 13 ve üzeri

iPhone ile Dualshock 4 eşleştirme konusunda merak edilenleri aktardık. Eşleştirme kısmında sorun yaşarsanız ya da eşleştirme hakkında merak ettiğiniz bir detay olursa, yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikiPhone ile PS4 Oyunları Nasıl Oynanır?
Sonraki İçerikBlack Friday 2019 indirimlerinde AirPods Rekor Kırdı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?